Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
5
6
7
12
13
14
15
19
20
21
22
26
27
28
29
30
sierpień 2019
Najbliższe zawody
23.08.2019, godz. 11:30
Hakuba HS-131
LGP

Jeden z najbardziej utytułowanych austriackich skoczków XXI wieku, Andreas Kofler, po kilku nieudanych sezonach zdecydował się na zakończenie kariery sportowej.

Kofler trafił do Pucharu Świata w sezonie 2002/2003 i szybko zaczął notować dobre wyniki. Pierwszy raz stanął na podium już w swoim szóstym konkursie PŚ - był trzeci w Titisee-Neustadt; niespełna miesiąc później zajął drugie miejsce w Bischofshofen, jednocześnie plasując się tuż za podium Turnieju Czterech Skoczni.

Niemiecko-austriacka impreza była jednym z ważniejszych punktów w CV Koflera - w 2010 roku wygrał ją, a dwa lata później był trzeci. Nie były to jedyne sukcesy Austriaka - do tych najistotniejszych należy zaliczyć medale olimpijskie (dwa złote w drużynie - Turyn i Vancouver; srebrny indywidualnie w Turynie - zaledwie 0,1 punktu za Thomasem Morgensternem), mistrzostw świata (trzy złote w drużynie, srebro indywidualnie), MŚ w lotach (dwa złote w drużynie) czy trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2011/2012 (dwa razy był czwarty, dwa razy siódmy).

W ciągu kilkunastoletniej kariery Kofler 36 razy stanął na podium zawodów PŚ, z czego dwanaście razy na najwyższym stopniu. Ostatni triumf zanotował jednak dość dawno - 15 grudnia 2012 roku w Engelbergu o 0,1 punktu pokonał Kamila Stocha; z miejsca na "pudle" ostatni raz cieszył się również w Engelbergu (17 grudnia 2016). Brak sukcesów w kolejnych latach związany był m.in. z chorobą autoimmunologiczną, która nie pozwalała mu na efektywny trening i starty w zawodach.

- Gdy spoglądam za siebie, widzę wspaniałe chwile - w skokach narciarskich zyskałem wielu przyjaciół i odnosiłem sukcesy. Jestem wdzięczny, że mogłem tego wszystkiego doświadczyć - powiedział Kofler. - Moja rodzina, przyjaciele, menedżment i żona Mirjam, którzy zawsze mnie wspierali, wiele znaczyli podczas mojej kariery. Chcę podziękować wszystkim, którzy byli ze mną. Wielu ludzi miało na mnie wpływ w ciągu całej kariery - wśród nich byli również trenerzy i koledzy z drużyny, bez nich nigdy nie zaszedłbym tak daleko. Tak długa kariera w elitarnym sporcie nie byłaby również możliwa bez wsparcia federacji, policji i sponsorów.

Czym zajmie się Austriak po zakończeniu kariery? Tego jeszcze nie wiadomo...

- Obecnie spędzam wiele czasu z moją córką. Po raz pierwszy od wielu lat spoglądam w niedookreśloną przyszłość... - zakończył.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2019 - wszystkie artykuły
Komentarze
MichałGS
Definitywnie legenda skoków narciarskich. Wielki talent i bardzo sympatyczny człowiek. Bez względu na jakość chwilę wcześniej oddanego skoki, zawsze uśmiechał się po wylądowaniu. Zacząłem oglądać skoki w wieku 9 lat w sezonie 09/10 i przez lata Kofi imponował mi swoimi umiejętnościami. Teraz, gdy on zakończył karierę, z tej niesamowitej paczki Austriaków która zdominowała przez kilka lat świat skoków narciarskich niczym Pudzian świat StrongMan, został już tylko Gregor Schlierenzauer, w którego powrót na szczyt wierzę i trzymam kciuki bo to z jego powodu zacząłem oglądać skoki narciarskie dekadę temu. Nie mam pojęcia kiedy zleciały te wszystkie sezony. Kofiemu życzę szczęścia na nowej drodze życia
(29.05.2019, 02:52)
kibic (fan zografskiego)
Najpierw Egloff teraz Kofler. Skoki będą uboższe. No dobra, żartowałem z tym Egloffem.
(24.05.2019, 08:30)
T
To już chyba ostatni z tej paczki, która dominowała. Jeszcze jest Schlierenzauer, ale temu chyba bliżej do mlodszego pokolenia. Masz rację Andi, to były wspaniałe chwile, również dzięki Tobie i cieszę się, że dane mi było to oglądać. Powodzenia w dalszym życiu! Jak tak o tym myślę to szkoda, że nie nagrałem sobie tamtych konkursów, byłoby miło obejrzeć powtórkę. Może warto teraz o tym pomyśleć, za 20 lat będzie jak znalazł.
(07.05.2019, 21:21)
Fanka
@ Polonus
Wydaje mi się, że choroba Andreasa została wykryta właśnie 2 lata temu, więc nic dziwnego, że nie myślał o tym, by kończyć karierę, gdy trzeba było walczyć o zdrowie (a może i coś więcej :-( . Poza tym też w 2017 r. się ożenił, co też na pewno spowodowało, że miał inne priorytety w życiu. Trochę szkoda, że nie zostaje przy skokach, ale... Dobrze by było, gdyby wrócił jako np. trener, bo to bardzo pozytywna postać w tej dyscyplinie.
(07.05.2019, 18:04)
Paweł
Dla mnie kwiacień maj czarwiec I październik nie istniają bez skoków tu powinni pokazywać jak młodzi skakają.
(07.05.2019, 17:47)
Paweł
Tak lubię to że tylko patrzać jak minie czarwiec I wrzesień oraz październik tak do listopada I puchar świata się zacznie.
(07.05.2019, 17:43)
Paweł
Przepraszem znimi I już niedługo lipiec I się zacznie skakanie.
(07.05.2019, 17:38)
Paweł
Jak norwegowie mają nadel zima a sezon się skończył I jak dlamnie to powinni skakać do maja zobaczycie jak oni pokażą światu w tym sezonie jak będą skakać że inny kraj nie będzie miał zmimy sans.
(07.05.2019, 17:35)
Polonus
Co by nie powiedzieć o tym, co się działo przez ostatnie dwa lata, to był skoczek światowej czołówki. I to nie przez sezon czy dwa.
Nie był asem nad asami, ale swoje dla skoków zrobił.
Nie mam w tej chwili przed nosem statystyk, ale ponad 7500 pucharowych pkt nie zdobywa byle kto. Podobnie jak tytułu wicemistrza olimpijskiego, indywidualnych medali MŚ czy, at least but not last, wygranej w T4S.
Szkoda tylko, ze nie potrafił pożegnać skoków ze dwa lata wcześniej. Wtedy więcej ludzi zapamiętało by go z dużo lepszej strony.
(07.05.2019, 14:37)
marmi
Jeden z niewielu skoczków austriackich, którego lubię.
Szkoda, że nie można było go oglądać w ostatnim sezonie. Piękna kariera, niestety wiek i choroba zrobiły swoje, więc oczywiście słuszna decyzja.
Powodzenia w karierze policjanta Andreas :)
@poli
Ty od kiedy się interesujesz skokami? Artykuł chociaż przeczytałeś (aś)? Porównanie do Colloredo LoL
(07.05.2019, 14:14)
???
@!sss!

Toć skakał w Innsbrucku i Bischofshofen,tylko się nie zakwalifikował do konkursu.
(07.05.2019, 13:04)
!sss!
Szkoda...to BYŁ dobry zawodnik,ale ostatnie sezony...brak komenta.
W sezonie 2018/19 nie pokazał się ani razu,co oznacza,że jego forma była katastrofalna,nawet nie dostał się na TCS jako kwota krajowa w Innsbrucku i Bischo :(
Jest to rzecz smutna,taka gwiazda.
Ale robi dokładnie to co Janda i Ahonen,czyli kończy karierę w świetle słabeuctwa :(
(07.05.2019, 11:35)
Expert
I Ok.
Nic by już nie zdziałał.
(07.05.2019, 10:46)
Mar81
Do FanFunakiego Masz rację, w artykule jest błąd
(07.05.2019, 09:58)
Fanka
I podziękowanie za bardzo sympatyczne zachowanie w stosunku do kibiców, co było mi dane przeżyć w Zakopanem. Piękna kariera, a wydawało mi się, jakby dopiero ją zaczął. Ostatnie lata w cieniu choroby i stąd pewnie taka decyzja. Powodzenia na przyszłość!
(07.05.2019, 05:28)
poli
Od zawsze mega cienias. Nic nie osiągnął, taki drugi Liegl czy inny Wile Kannte. Taka sama waga informacji jakby Koloredo zakojczył pseudokarierę.
(06.05.2019, 23:37)
student97
Gratulacje Andreas za fantastyczną karierę i wszystkiego dobrego w życiu. Powodzenia. :)
(06.05.2019, 22:24)
FanFunakiego
A ta 0,1 punktu straty do Morgensterna to przypadkiem nie była na IO w Turynie? Nie wydaje mi się, żeby to było na MŚ ;)
(06.05.2019, 22:19)