Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2022
Najbliższe zawody
23.07.2022
Wisła HS-134
LGP

Po niemal pięciu latach od premiery polskiej wersji biografii Svena Hannawalda Wydawnictwo SQN przygotowało wznowienie tej książki. Publikacja powraca na rynek już dziś!

Dzięki tej książce fani skoków narciarskich mogli poznać prawdziwe oblicze legendarnego niemieckiego skoczka, jednego z największych rywali Adama Małysza. W poruszającej autobiografii Sven Hannawald, opowiadając o swojej karierze, otwiera się na temat problemów psychicznych spowodowanych wypaleniem zawodowym. Biografia Triumf. Upadek. Powrót do życia wraca na rynek!

11 lutego książka Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia wraca do sprzedaży uzupełniona o posłowie i aktualne przypisy. Publikacja dostępna jest wyłącznie w księgarni internetowej LaBotiga.pl »

przeczytaj naszą recenzję »
Sven Hannawald
Triumf. Upadek. Powrót do życia


Sukces ma swoją cenę.
Czasami zbyt wysoką.

Kilkadziesiąt milionów osób wstrzymało oddech.

6 sekund rozbiegu, kluczowe 0,3 sekundy na wybicie, 6 sekund lotu.

131,5 metra. Czwarte zwycięstwo w czwartym konkursie Turnieju Czterech Skoczni.

Przepustka do nieśmiertelności.

Zaledwie dwa lata później jego wspaniale rozwijająca się kariera została nagle przerwana. Psychiczna presja okazała się nie do udźwignięcia. Napady szału i agresji, anoreksja, lęk przed opuszczeniem domu. Diagnoza: system wypalenia. Powrót do normalnego życia zajął mu długie pięć lat.

Apel Adama Małysza przywrócił mu w Polsce należny szacunek, a z czasem również sympatię. Teraz możemy zobaczyć w nim nie tylko sportowego herosa, ale przede wszystkim wrażliwego człowieka, któremu udało się wyrwać ze szponów depresji i uratować własne życie.


Sven Hannawald.
Triumf. Upadek. Powrót do życia
Sven Hannawald.
Mein Höhenflug, mein Absturz, meine Landung im Leben

Autorzy: Sven Hannawald, Ulrich Pramann
Tłumaczenie: Renata Pol
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 308
Data premiery: 5 marca 2014, wznowienie - luty 2019
ISBN: 978-83-7924-148-4
Cena: 37,99 złFragment książki

Później, gdy triumf się dopełnił, siedziałem ponownie na konferencji prasowej i zmęczony uśmiechałem się do zebranych.
– Co pan zrobił przed ostatnim skokiem, by opanować zdenerwowanie, panie Hannawald?
– Zdenerwowanie było ekstremalne. Ale kiedy się patrzy w dół, ilu fanów stoi i zagrzewa do walki, automatycznie rośnie motywacja.
– Czy kiedykolwiek wątpił pan w swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej turnieju?
– Nigdy nie wątpiłem, bo miałem świadomość, że jestem w doskonałej formie. Ale napięcie jest potężne. Podczas turnieju docierało do mnie, że moje nazwisko łączone jest z możliwym cudem czterech zwycięstw. Trudno to sobie wybić z głowy, nieważne, ile się próbuje.
– Czy przed turniejem marzył pan o tym, że zostawi rywali w tyle?
– Jeszcze przed Oberstdorfem faworytem był Adam Małysz. W Garmisch-Partenkirchen czułem się wykończony, w Innsbrucku kompletnie rozjechany, a w Bischofshofen tornado zerwało mi dach nad głową. W turnieju wszystko optymalnie się dla mnie ułożyło. Podczas wszystkich skoków warunki były dość podobne, a w Insbrucku doszła do tego nowa, nowoczesna skocznia. Za starą nie przepadałem. Piątego konkursu już bym nie przeżył.
– Przed którym rywalem czuje pan największy respekt?
– Jeśli mam być szczery, to przed sobą samym. Jestem swoim największym rywalem i sam siebie doprowadzam do szału. Ale w całym tym zamęcie jakoś dałem sobie radę.
W ciągu następnych godzin i dni stałem jakby obok siebie. Nie, nie wątpiłem, że mogę to osiągnąć. Wiedziałem, że jestem w świetnej formie. Ale napięcie było gigantyczne. Gdyby to trwało jeszcze jeden dzień dłużej, chybabym się wykończył. Dokonałem jednak czegoś, co nie udało się jeszcze żadnemu skoczkowi. Byłem w dziwnym stanie: z jednej strony pozbawiony sił i totalnie wyczerpany, a z drugiej raz po raz ze szczęścia pojawiała mi się gęsia skórka. I w pewnym sensie traktowałem te wiwaty i zachwyt moją osobą jako swoistą zapłatę – przecież tyle zainwestowałem w sport. Czy to nie było fair, że teraz tyle dostałem w zamian? Sprzyjały mi też okoliczności zewnętrzne. Podczas wszystkich czterech konkursów mieliśmy doskonałe warunki – jak nigdy wcześniej. Prawie żadnego przeszkadzającego wiatru, stale zbliżone temperatury, naprawdę życzliwa publiczność. Co byłoby, gdyby na przykład na sam koniec w Bischofshofen zaczął padać śnieg i tor rozbiegu zacząłby spowalniać skoczków? Mogłem w pełni wykorzystać swoją siłę. Miałem jazdę. Jazdę? Tak się dzieje, gdy wszystko odbywa się jak na autopilocie. Nieważne, leciałem zawsze daleko i prawie zawsze najdalej ze wszystkich. Zanurzałem się w czymś w rodzaju tunelu, nie pozwalałem się zdekoncentrować, nie rozmyślałem, robiłem, co do mnie należało, i czułem się przy tym wspaniale. Mój triumf opisywany był w mediach jako nadzwyczajny wyczyn. Mówiono o mnie „człowiek ptak” i „żywy dowód na lekkość bytu”. Późnym popołudniem zaskoczyła mnie Rosi Kenzler występem kapeli z Hinterzarten. Wieczorem w dniu tego niebiańskiego zwycięstwa byłem prawie zbyt słaby, by świętować. Mimo to, jak w poprzednich latach, udaliśmy się z całym teamem do St Johann i bawiliśmy się w towarzystwie skoczków z innych krajów aż do 03.00. Całe napięcie wreszcie ustąpiło. Nie marzyłem o niczym innym, jak tylko o tym, żeby się wreszcie wyspać. Od dziesięciu dni jeszcze mi się to nie udało.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« luty 2019 - wszystkie artykuły
Komentarze
Menedżer Skoków
S.Hannawald:
Triumf-" juupii"
U padek- "kurka wodna"
Powrót- "hej,to ja,wróciłem".
A.Małys z:
T...-" a niech Cię..."
U...-"dl a mnie bomba"
P...- "a niech go...".
J.Ahonen:
T- "żeby Cię Niemiecki dziadku..."
U- "oł je"
P-"spadaj&qu ot;
Ktoś ma pomysły na teksty innych mistrzów???
(13.02.2019, 13:08)
Menedżer Skoków
Sven Hannawald-gość,który się załamał psychicznie,kiedy Stoch zgarnął również 4 konkursy Vierschanzetournee.Pogłębił to niejaki Rjoju Kobajaszi.
A tak w ogóle a propos Niemców, kto widział w 2013 roku konkurs na Vikersundbaken,kiedy to Martin Schmidt klepnął bulę ?
Już nawet Asikainen wypadał na jego tle o wiele lepiej.
(13.02.2019, 12:59)
Lukash999
Przeczytałem ją pięć lat temu, kiedy ukazała się pierwszy raz. Jakaś taka niekonsekwentna. Jakby od razu po wygranym TCS w 2002 roku, krótka wzmianka o Salt Lake, dosłownie parę akapitów o sezonie 2002-03 , w którym był przecież drugim skoczkiem klasyfikacji i za chwilę wjeżdża wątek depresji, wypalenia jakie go dotknęło i gdzieś 1/3 biografii jest tylko o tym, o klinikach, szpitalach itp. Szczerze, myślałem że ta "sportowa" część będzie bogatsza. Szczególnie ten sezon 02/03 potraktowany doprawdy skrótowo, nie pamiętam dokładnie, może 1-2 strony o całym tym sezonie. Książka jest oczywiście godna polecenia, ale od momentu kulis sukcesu z 2002 roku, które co nie dziwi są w książce dość obszerne, potem cała reszta , to jest jakby niewiele znaczący dodatek, po to tylko żeby jak najprędzej przeskoczyć do późniejszych, pozasportowych wydarzeń..
(13.02.2019, 12:43)
Wierny Kibic
Spoko ta biiografia
(13.02.2019, 11:39)
TzB
Droga Redakcjo. A czy nie mogli byście oficjalnie, w imieniu portalu, wśród kibiców przeprowadzić np. petycję, zebrać dużą liczbę "podpisów" i z tym wystąpić do wydawnictwa SQN z prośbą, o zainteresowanie się polskim wydaniem biografii Jane Ahonena? Z tego, co się dowiedziałem jest to naprawdę godna uwagi pozycja, którą wielu fanów skoków by nabyło i przeczytało, jednak no cóż... nie każdy zna języki obce. No i przy okazji można było by poruszyć kolejną biografię, geniusza skoków, aktualnie świętej pamięci Mattiego Nykanena. Z nim mogło by być łatwiej, jako że po śmierci znów zrobiło się o nim głośno, i mógłby to być dobrze sprzedawany produkt.
(12.02.2019, 20:22)
TzB
Czytałem. Polecam gorąco. Można nie tylko poznać samego Svena, jego lata dzieciństwa, młodości ale również wczoć się wklimat tamtych lat, tamtego ustroju. Komuna w Polsce, podzielone Niemcy. Cywilizowany zachód oraz plebski biedny wschód. Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę.
(12.02.2019, 20:16)
Polonus
W sprzedaży jest tez jeszcze biografia Honeckera. Równie chodliwa.
(12.02.2019, 10:58)
Tomek
Małysz to udzielał wywiadów przez kilka miesięcy, a potem przez kilka lat nic nie mówił do kamery. To trochę okazało się skuteczne bo jak mu się poprawiło lub mu powiedzieli że sponsor za to płaci to było tak że na treningu najlepszy - wywiad, w kwalifikacjach najlepszy - wywiad, a w konkursie 7.
(12.02.2019, 10:12)
Ja
Hannawald to był taki Norweg tamtych czasów - blondyn, wychudzony, skupiony na skoku, jakby trochę z innej bajki. Małysz to był śmieszek, wszędzie go było pełno, przeskakiwał skocznie, cieszył się, udzielał wywiadów i żartował z Austriakami. A Hannawald nie, Hannawald zawsze z boku, pełna koncentracja i ignorowanie świata zewnętrznego.

Teraz już nie ma takich Niemców, teraz wszyscy Niemcy to albo szkoła Szmitta, czyli uśmiechnięci i pozytywni, albo takie klasyczne narciarstwo niemieckie, czyli robię swoje i się nie wyróżniam. Wyjątek to Ajzenbiśla, ale on to akurat przeciwieństwo Hannawalda w drugą stronę.
(11.02.2019, 19:57)
Tomek
Przecież w Polsce mówili o nim jeszcze jak dobrze skakał jak o złodzieju i bandycie. Jak zgodził sie na wywiad to piedzieli że jest kawł chama i cwaniaka, a o Ammanie nadal tak mówią. Sam słyszałem jak znany komentator powiedział że na igrzyskach Amman okradł Małysza. To polscy dziennikarze nie wiem jakim cudem pomogli mu zakończyć karierę. Nie wiem Jakim cudem ale tak to wyglądało. To nie był jakiś dominator, a oni jak zajął drugie miejsce to napisali że skończył się, a wcześniej pojawił się z znikąd itp.
(11.02.2019, 19:48)
Lucifer Morningstar 3:)
SVEN HANNAWALD - wielki skoczek, mój największy idol w historii tej dyscypliny. Kariera urwana - zakończona przedwcześnie, ale jakże barwna burzliwa i pełna sukcesów. Ta dyscyplina bez Svena nie byłaby nigdy taka sama! Szacunek dla wielkiego czempiona SVENA HANNAWALDA!
(11.02.2019, 15:33)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Biografia Svena Hannawalda ponownie dostępna!
Biografia Svena Hannawalda ponownie dostępna!

Biografia Svena Hannawalda ponownie dostępna!

Kalendarium
Stanisław Snopek
Dziś urodziny obchodzi:
Stanisław Snopek (1963)
Przekaż 1% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Liczne tabele z rekordami
Najwięcej zwycięstw, najmłodszy triumfator... Zobacz rekordy i statystyki skoków narciarskich...
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich