BetX - nowy sponsor strony Skokinarciarskie.pl - oferujemy najwyższy bonus na rynku
Zaloguj się
Kalendarz zawodów
2
4
5
7
8
11
12
13
14
18
21
22
25
26
styczeń 2021
Najbliższe zawody
29.01.2021, godz. 15:45
Willingen HS-147
Willingen Six, kwal.

Tami Kiuru to skoczek, który w Pucharze Świata pokazuje się od ładnych paru lat (a konkretnie od sezonu 1998/99), ma już 28 lat, ale jeszcze do niedawna pozostawał w cieniu swoich kolegów z drużyny. Dopiero rok temu, za sprawą świetnych startów na Mistrzostwach w Predazzo zwrócił na siebie większą uwagę, w tym sezonie udowodnił, że to właśnie teraz trwają jego najlepsze lata, notując kilka naprawdę znakomitych wyników. I choć ciągle nie dorównuje klasą Ahonenowi (fakt, iż niewielu mu dorównuje), to na pewno przestanie być już nazywany jego cieniem.

BetX - graj bez ryzyka. Twój 1 zakład na skoki narciarskie
16. Tami Kiuru(Finlandia) – 411 punktów

Sezon rozpoczął bardzo nierówno. W Kuusamo zajął dopiero 17 miejsce. Jak wielu innym podczas tego konkursu, po pierwszej wspaniałej próbie (130m) nie udało mu się oddać równie dobrego skoku. Dwa dni później było teoretycznie jeszcze gorzej, Kiuru zajął bowiem trzydziestą piątą lokatę, ale doprawdy, ciężko ten "niezapomniany" konkurs traktować miarodajnie. W Trondheim niemal wszyscy skakali lepiej w pierwszej serii i fakt, iż Kiuru osiągnął w niej rezultat dziesięć metrów dłuższy niż w drugiej (124,5 metra) wystarczył mu na dwunaste miejsce. Fin zajmował po pierwszym "skandynawskim secie" miejsce w Pucharze dziewiętnaste, które jednak szybko miał poprawić.

Dzień 14 grudnia 2003 niewątpliwie do końca kariery Tami Kiuru będzie wspominał ciepło. Odbyła się podówczas tylko jedna seria, ale to właśnie nasz dzisiejszy bohater okazał się w niej najlepszy, uzyskując 136,5 metra. Wygrywając, skupił uwagę na sobie, chyba wszystkich miłośników skoków. Niezłą formę utrzymał w Engelbergu. O ile po pierwszej serii zajmował siedemnaste miejsce, to w drugiej awansował o dziesięć miejsc. Po tych bardzo dobrych rezultatach Tami awansował aż na piąte miejsce w Pucharze Świata.

Turniej 4 Skoczni rozpoczął w niezłym stylu. Od dwunastego miejsca w Obersdorfie. Dwa poprawne, równe skoki (dodam, że jego rywalem był Erikson, którego pokonał system KO). W Garmisch-Partenkirchen, dalej skakał równo, ale na nieco niższym poziomie (zajął miejsce siedemnaste, w parze pokonując Mesika). Jednak w następnych konkursach już nie było tak słodko i kolorowo. W Innsbrucku zajął dwudzieste dziewiąte miejsce, tylko dlatego, iż jego przeciwnik Thurnbichler skoczył jeszcze gorzej (cóż to jednak za przeciwnik dla Kiuru). W Bischofschofen nie działał już system KO i Tami podobnie zresztą jak i Benkovic, o którym niedawno pisałem, nie zmieścił się w trzydziestce tracąc szansę na niezły start w Turnieju.

Następne zawody, to niestety potwierdzenie tego, co pokazał Turniej 4 Skoczni, iż zwycięstwo w Titisee było dość przypadkowe. O ile pierwszy konkurs w Libercu, był w miarę udany (119,5 metra i 15 miejsce), to w drugim był już dopiero trzydziesty ósmy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w Libercu konkurencja była słabsza niż zwykle, zabrakło bowiem wielu czołowych zawodników. Słaby występ w czeskiej miejscowości odbił się na miejscu w Pucharze, Kiuru przesunął się aż cztery miejsca w dół. Jeszcze gorzej było w Zakopanem. Skok 111,5 metra dał mu pierwszego dnia daleką, czterdziestą pierwszą lokatę. Dzień później było tylko nieco lepiej. Dwudzieste trzecie miejsce, dzięki dość równym skokom. W pierwszym 119 metrów i dwudziesta siódma pozycja, w drugim dwa metry krócej (ale jako, iż w tej serii osiągano gorsze rezultaty, wywindował się nieznacznie w górę). W klasyfikacji generalnej spadł za to na szesnaste miejsce.

Konkursy japońskie były dla Tamiego wręcz tragiczne. Zdobył w nich łącznie jeden punkt, w drugim z zawodów (czyli pierwszym w Sapporo). W Hakubie zajął czterdzieste czwarte, a w drugim konkursie w Sapporo czterdzieste trzecie miejsce. Mimo to, w Pucharze dalej pozostawał na "swojej" szesnastej pozycji. Beznadziejną formę utrzymał w Obersdorfie, gdzie nawet nie wszedł do konkursu głównego (fakt, iż do tego konkursu kwalifikowało się tylko piętnastu zawodników spoza czołowej piętnastki, jest dla Kiuru marnym usprawiedliwieniem). Na szczęście w Willingen nastąpiło przebudzenie skoczka. Po pierwszej serii był na relatywnie niezłym, szesnastym miejscu, ale dzięki skokowi na odległość 131 metrów w drugiej awansował do pierwszej dziesiątki. W konkursie drużynowym skakał już znakomicie (dwa skoki po 139 metrów), co nieźle rokowało przed Mistrzostwami Świata w Lotach.

Zawody w Planicy niewątpliwie będzie Tami wspominał bardzo dobrze. Już po pierwszej serii zajmował miejsce trzecie i trójki tej nie opuścił. Po trzech seriach, jego skoki(197,5; 218,5; 220 metrów) dawały mu prowadzenie, niestety przeciętny skok czwarty(tylko 191,5 metra) spowodował spadek na trzecie miejsce. Ale i tak pierwszy indywidualny medal Kiuru stał się faktem. Dorzucił do tego srebro w drużynie, której był najsilniejszym ogniwem (215 i 221 metrów). Potwierdziło się więc to co od kilku sezonów mówiło się o Tamim Kiuru – jest on bardzo dobrym skoczkiem na dużych i mamucich skoczniach.

Niemniej powrót do Pucharu Świata brązowemu i srebrnemu medaliście Mistrzostw zupełnie nie wyszedł. W Salt Lake City uplasował się na samym końcu stawki – jako czterdziesty dziewiąty. Na szczęście ten konkurs był ostatnim "zawalonym" przez Fina. W klasyfikacji spadł na siedemnaste miejsce, ale jak wiadomo podczas Turnieju Skandynawskiego zdołał się o jedną lokatę przesunąć w górę.

Turniej rozpoczął się w Lahti konkursem drużynowym, tym razem Kiuru skakał może nie rewelacyjnie, ale na tyle dobrze, iż Finowie, podobnie jak w Willingen i Planicy ulegli tylko Norwegom. W konkursie indywidualnym był siódmy – choć po pierwszej zajmował miejsce piętnaste. Jeszcze lepiej zaprezentował się w Kuopio – tam był szósty. W Lillehammer popsuł drugi skok – zajął więc miejsce poza pierwszą dziesiątka, ale w Oslo poza wygraną w Neustadt, zajął najlepsze w tym sezonie miejsce w Pucharze – czwarte. W Turnieju Nordyckim zajął miejsce szóste, a w Pucharze oczywiście szesnaste.

Ten sezon, jakkolwiek Kiuru skakał nierówno, był niewątpliwie najlepszym w jego dotychczasowej karierze. Tami wydaje się być skoczkiem, pomimo dość zaawansowanego wieku, który jeszcze nie osiągnął wszystkiego na co go stać. A może okazać się w niedalekiej przyszłości, jednym z najlepszych zawodników świata (jak Ljoekelsoey, który też wiele lat czekał na prawdziwy sukces), bo nie wydaje się, aby ten sezon był szczytem jego możliwości. O tym, co Tami jeszcze pokaże przekonamy się już w następnym sezonie, a spodziewam się, że pokaże sporo...


C.D.N
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2004 - wszystkie artykuły
Komentarze
Kazach
Tami Kiuru to według niektórych"cień Ahonena".Zawsze pamiętam go jako bardzo sympatycznego skoczka
(13.10.2015, 11:32)
TAMI
Emu a pamietasz jak sie uczylysmy finskiego w Rydze?;) W tym roku powtorka dodalam kilka nowych zwrotow bez ktorych sie nie obejdzie;)
(31.05.2004)
Emu
Potwierdzam - Tami jest bardzo miły. :)
A swoją drogą kiedyś skakał stylowo nieszczególnie, tj. niewiarygodnie wymachiwał rękami... Ale się nauczył lepiej, i to już nie jako młodzian (mówiąc stylem naszych komentatorów).
(31.05.2004)
TAMI
Doczekalam sie:D Najmilszy, piekny stylowo<i nie tylko ;)> cudowny i cieply czlowiek-kazdy kto przez chwile <lub dluzej> rozmawial z Tamim bedzie wiedziec co mam na mysli:D Tamisku a pamiatka od Ciebie z Oslo to moj ukochany talizman:)
(31.05.2004)
mmm_krakow
Jak na mój gust to Tami jest dowodem na to, że Kojonkoski praktycznie nie potrafi oceniać prawdziwego talentu zawodników. Gdy Mika był trenerem Finów, cały czas czytaliśmy i słuchaliśmy tekstów, że Tami nadaje się tylko na "mamuty". Gdy trenerem został Nikunen, to już podczas Mistrzostw w Predazzo okazało się, że Tami potrafi takze skakać na "czymś mniejszym", tzn. K-120 i nawet K-90. :)
W Oberstdorfie znowu może być niezła zabawa :)
(31.05.2004)
Tia
Ładne podsumowanie, muszę pochwalić :) Tami Kiuru wg mnie jest jedną z ciekawszych postaci w skokach. Zawsze mu kibicuję i życzę jak najlepiej. Jego występ w Planicy i to, w jakim stylu zdobył medale (prawie same dwudziechy) eh, to było piękne... Mam nadzieję, że Kiuru zawita we wrześniu do Zakopca :)
(31.05.2004)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.9
PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.9

PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.9

Kalendarium
Maja Vtic
Dziś urodziny obchodzą:
Roman Kuryavskiy (1991)
Najbliższe zawody
29 stycznia 2021 (piątek)
10:00
PŚ Willingen
odprawa techniczna
12:30
PŚ-k Titisee
odprawa techniczna
13:30
PŚ Willingen
oficjalny trening
14:15
PŚ-k Titisee
oficjalny trening
15:45
PŚ Willingen
kwalifikacje
16:15
PŚ-k Titisee
kwalifikacje
30 stycznia 2021 (sobota)
12:45
PŚ-k Titisee
seria próbna
13:45
PŚ-k Titisee
konkurs ind.
15:00
PŚ Willingen
seria próbna
16:00
PŚ Willingen
konkurs ind.
31 stycznia 2021 (niedziela)
12:00
PŚ-k Titisee
kwalifikacje
13:15
PŚ-k Titisee
konkurs ind.
14:45
PŚ Willingen
kwalifikacje
16:15
PŚ Willingen
konkurs ind.
4 lutego 2021 (czwartek)
19:00
PŚ-k Hinzenbach
odprawa techniczna
Skoki narciarskie w Eurosporcie
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE
Najbliższe programy w kanałach Eurosportu
teraz
w TV
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
dzisiaj
18:29
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
dzisiaj
23:02
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
dzisiaj
23:50
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
jutro
08:30
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
jutro
09:30
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
jutro
14:30
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
jutro
15:30
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
jutro
18:00
Eurosport 1 Puchar Świata, Lahti
jutro
21:00
Eurosport 2 Puchar Świata, Lahti
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Rankingi i kwoty startowe
Ilu zawodników może wystawić Polska w nadchodzących zawodach? Sprawdź kwoty startowe!
Sonda
Kto wygra PŚ w sezonie 2020/21?
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Piotr Żyła
Markus Eisenbichler
Stefan Kraft
Karl Geiger
Peter Prevc
Halvor Egner Granerud
inny skoczek
koronawirus
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2021 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich