Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2022
Najbliższe zawody
23.07.2022
Wisła HS-134
LGP

Do czterech razy sztuka - słoweńska Planica wreszcie zyskała uznanie delegatów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i w 2023 roku zorganizuje mistrzostwa ¶wiata w narciarstwie klasycznym.

Imponuj±cy kompleks skoczni i tras biegowych w Planicy od czasu modernizacji sprzed kilku lat wydawał się idealn± lokalizacj± do rozegrania ¶wiatowego czempionatu w narciastwie klasycznym. Słoweńcy starali się o organizację tej imprezy, jednak do tej pory przegrywali. Czwarta próba okazała się wreszcie udana - Planica pokonała jedynego kontrkandydata, norweskie Trondheim.

Przed mistrzostwami w Planicy czekaj± nas jeszcze dwie tego typu imprezy - w 2019 roku organizatorem będzie austriackie Seefeld, dwa lata póĽniej skoczkowie, biegacze i dwuboi¶ci powalcz± w Oberstdorfie. W latach parzystych odbęd± się natomiast mistrzostwa ¶wiata w lotach - w Planicy (2020) i Vikersund (2022).
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
fan skokow
tez uwazam że planica już dawno powinna organizatorem m¶ w narciarstwe i w koncu nim jest
(27.05.2018, 15:56)
Polonus
Należało się Planicy jak psu buda.
To najpiękniejszy w tej chwili skokowy kompleks na ¶wiecie. Czy się to Norwegom i innym Niemco-Austriakom podoba, czy nie.
Już się martwię następnymi mistrzostwami. Pewnie w "odwecie" za wybranie Planicy czekaj± nas po niej 3 kolejne mistrzostwa w germańskiej strefie językowej. No chyba, że do gry wejd± jeszcze dwa pozostałe państwa Osi: Japonia i Włochy. Po starej znajomo¶ci:)
(24.05.2018, 14:13)
Horus
Ano wła¶nie, kolega @marmi słusznie zauważył, że jest jeszcze kwestia infrastruktury i bezpieczeństwa. W takich Niemczech wszystko jest zawsze gotowe - stadiony, hotele, kolej, lotniska, a do tego kraj jest bezpieczny. Nic nie trzeba budować, a ewentualnie tylko przetrzeć niektóre rzeczy ¶cierk± :) Dla odmiany w krajach bloku wschodniego czy w Afryce często brakuje podstawowych elementów infrastruktury. Więc jak przychodzi do głosowania, to wybór wydaje się oczywisty.

Można to porównać z wizyt± u lekarza. Kto¶ ma przej¶ć operację i do wyboru ma dwa gabinety. W gabinecie A jest jeden młody lekarz, zupełnie niedo¶wiadczony, bez personelu, bez połowy niezbędnych narzędzi, ale za to entuzjastycznie nastawiony. W gabinecie B jest cały sztab ¶wietnych specjalistów, najnowsze technologie i renoma. Któr± opcję wybrać? No wła¶nie... :)
(22.05.2018, 13:26)
marmi
Trzeba by to podzielić na okresy: przed II wojn±, bo wtedy nie było przecież bloku wschodniego, więc nie ma co liczyć ile imprez dostały wtedy kraje "wschodnie", po II wojnie do mniej więcej końca XX wieku i okres najnowszy. Ten ostatni różni się tym, że prawie nikt już się nie bije o te największe imprezy bo koszty znacznie przerosły dochody (nie dotyczy to jednak raczej M¦ w narciarstwie).
Jeżeli chodzi o ten okres, który należałoby wzi±ć do porównania, czyli ¶rodkowy to pewnym wytłumaczeniem ich nie przyznawania Europie wschodniej była wła¶nie żelazna kurtyna oraz bieda. Raczej nie u¶miechało się ¶wiatowej czołówce sportu jechać do kraju socjalistycznego, mogło to być potencjalnie niebezpieczne, dużo łatwiej było zorganizować w bogatym i stosunkowo bezpiecznym kraju, temu nie można zaprzeczyć. W tym kontek¶cie prawdę mówi±c nie wiem jak to się stało, że w Zakopanem odbyły się M¦ w 1962r. Aż taki stary nie jestem aby pamiętać a nigdy się tym nie interesowałem, wiedziałem tylko że były...
(21.05.2018, 16:00)
sebinweb
@horus
Dlatego Slowenia wlasnie juz cztery razy starala sie o przeprowadzenie ms w narciarstwie klasycznym i Polska tez.
Co do duzych imprez, to przez sto lat zaden z zachodnich krajow nie pytal sie swoich obywateli o to, czy powinni przeprowadzic olympiade albo ms, tylko je dostawali i organizowali. (taka mieli demokracje :)
Pierwsi zrobili to w monachium, gdzie musieliby dla bezpieczenstwa odkupic ziemie od prywatnych ludzi, dla tras narciarskich, ktorzy jednak sie na to nie chcieli zgodzic.
Potem przeprowadzili ankiete, zeby miec powod dlaczego sie wycofali, a i tak nie mieli by szans na to zeby wygrac z chinami o zimowa olympiade, bo nie byli wstanie tyle zaplacic co chiny.
Potem byly takie ankiety wlasnie w polsce i w Hamburgu teraz tez znowu na letnia olympiade.
Na stadionach w Afryce Pld. i w Atenach graja w pilke nozna i odbywaja sie inne sportowe imprezy tez. Zaraz sie takie obiekty tez nie zrujnuja.
Problem w tym, ze te wszystkie obiekty i to co sie z nimi wiaze, kosztuja wiecej niz powinne, bo rzady i firmy, ktore daja lapowki zarabiaja na tym kilkanascie razy tyle ile powinni.
Dlatego wszedzie ludzie tego nie chca, bo oplacane jest to wszystko z podatkow, ktore ludzie oddaja do panstwa.
(21.05.2018, 11:35)
Horus
@sebinweb
Problem polega na tym, że większo¶ć państw nie chce dużych imprez. A dlaczego? Ano dlatego, że takie imprezy (mówię o największych, czyli M¦ i ME w piłkę, igrzyska) to ogromne wydatki i niewiele korzy¶ci. Ok, jest 5 minut sławy i trochę prestiżu, ale s± też miliardy wydane na stadiony i ochronę, a potem problem z wykorzystaniem obiektów sportowych. Zobacz np. co stało się z obiektami w Atenach, które powstały na igrzyska 2004. Niby tylko 14 lat minęło, a wszystko jest w ruinie.

Dlatego imprezy organizuj± albo państwa najbogatsze (USA, Niemcy, Francja, UK), albo takie, które z powodów politycznych nie licz± się z kosztami (Chiny, Rosja, różne satrapie). Inni po prostu nie s± zainteresowani (choćby Polacy, którzy sami odrzucili kandydaturę Krakowa do ZIO).
(20.05.2018, 23:43)
sebinweb
Wiec Ciebie nie zrozumialem.
Te tak zwane ms przed 1 i 2 wojna swiatowa to byly wlasciwie amatorskie imprezy. Po wojnie byly wiec tylko dwa ms we wschodniej europie. Ale i biorac wszystkie pod uwage to wychodzi 4 z 31.
Polska, Czechoslowacja, Jugoslawia czy przede wszystkim ZSSR wcale nie byly tak "niedorozwiniete" w zimowych sportach, nie tylko w skokach, zeby sie tam przez prawie 70 lat nic nie odbywalo.
Jedna Olympiada w Moskwie, w Soczi, w Sarajewie i w Pekinie in jedne ME w pilce noznej, i to razem z Ukraina, to na prawde juz za duzo :(
A i sarkazmu sie nie wyzbedziesz.
Nikt nie mowi, zeby MS byly organizowane na Fidzi, gdzie nie ma ludzi i nikt sie sportem zimowym nie interesuje.
Ale jest dosyc innych krajow i to w europie gdzie wszyscy i z zachodnich krajow moga bez problemow dojechac, ale po co dzielic sie "demokratycznie" z innymi, kiedy mozna dalej dzielic sie wszystkim miedzy soba.
Slowenia od dziesiatek lat organizuje PS nie tylko w skokach narciarskich, ale tez i w biegach i w bathlonie, tak jak inne europejskie kraje.
I co z tego.
Musieli prawie sto lat czekac, zeby dostac pierwsze MS.
Dlaczego ? Bo nie maja obekiektow o wysokim standardzie? Kpiny !!!
Tak jak pisalem. Nawet w "biednej" Afryce dalo sie zorganizowac MS w pilce noznej.
Trzeba tylko dac takim krajom szanse na przeprowadzenie takich imprez.
A nie 3 razy olympiada w Londynie, 3 razy olympiada w Los Angeles itd. bo bylo "demokratyczne" glosowanie gdzie zachodnie kraje sobie na wzajem prze sto lat wzajemnie przydzielaja te wszystkie najwieksze imprezy.
A kiedy juz raz dostanie ktos inny taka impreze, jak rosja czy chiny (bo zaplaca za to ogromne miliardy) to jest to wszystko jeszcze oczerniane i bojkotowane.
Ale o tym nikt nigdy nie pisze.
(20.05.2018, 22:57)
placek08
@sebinweb
Na pocz±tku chciałbym przeprosić za przekręcenie nicku. Lubię czytać komentarze marmiego, ale raczej nie jeste¶my kolegami.

Dobrze zrozumiałem o co ci chodzi, za to ty mnie już nie zrozumiałe¶. Przyjmę twój sposób my¶lenia i podzielę kraje na czę¶ci licz±c tylko M¦ w narciarstwie klasycznym po I W¦:
Europa Wschodnia (Polska, Słowenia, Czechy/Czechosłowacja) 4
Alpejskie kraje niemieckojęzyczne (Niemcy, Austria, Szwajcaria) 7
Skandynawia (Nor,Fin,Swe) 14
Reszta Europy (Ita) 3
Poza Europ± (USA,Can,Jap) 3

Największy udział maj± kraje skandynawskie - królowie sportów zimowych. Mało za to ich jest poza Europ±, a i w krajach, które powinny mieć najwięcej do gadania nie jest ich też aż tak dużo. Pamiętać należy, że M¦ to nie tylko skoki (o czym my notorycznie zapominamy), a więc Polska ma mniejsze szanse ze względu na słabo rozwinięte biegi i kombinację.

Podejmuje sz temat wielkich imprez: Polska co 4 lata podejmuje starania o ZIO i.. sama się wycofuje ze względu na głosy obywateli. A i tak ME w piłce nożnej były u nas. Druga sprawa: można organizować M¦ nawet na Fidżi, czemu nie. Na pewno to najdogodniejsze miejsce dla kibiców.
(20.05.2018, 20:32)
sebinweb
@placek08
Jestes na pewno kolega marmi, bo ten jest tez taki "dokladny".
No coz.
Moj nik jest "sebinweb".
Moja intencja bylo naturalnie to, ze takie duze imprezy , jak ms, albo olympiady, prawie nigdy nie odbywaja sie we wschodniej europie.
To znaczy, politycznie (byly uklad warszawski) nie dokladnie geograficznie.
USA, Kanada, Japonia, Korea Ploludniowa, jak tez Kraje Europy zachodniej dostaja takie imprezy od ponad stu lat.
Z samej twojej listy wynika, ze tylko w Zakopanem i Libercu odbyly sie MS (z tego w Zakopanem 2 razy przed 2. wojna swiatowa).
Chyba troche duzo, dwa razy, na 84 lata (Zakopane 1939-Planica 2023).
Ale coz mamy demokracje i kapitalizm.
Dlatego jak drugi raz w Soczi (po Moskwie 1980, w tedy byl bojkot) i w Pekinie 2008 roku odbyly sie gdzies indziej olympiady to byly tylko same skandyle i korupcja, zeby tylko upieknic tym krajom te duze wydazenia.
A przez caly ten czas gdzie odbywaly sie wszystkie duze wydazenia ?
Wszyscy wiedza.
Najlepsze sa zawsze przedstawiane argumenty, dlaczego w tych krajach nie moga odbyc sie te imprezy, bo nie ma zmodernizowanych obiektow, itp.
I co ?
W 2010 roku w Afryce Poludniowej zbudowali stadiony, odbyl sie piekny mundial in nie bylo zadnych krawali ani zamieszek.
I jakos sie dalo !!!
(20.05.2018, 13:43)
placek08
@sebineb
Wyjdzie, że się czepiam i nie rozumiem sarkazmu, ale...

2023-Planica 13*43'E
2021-Oberstdorf 10*17'E
2019-Seefeld in Tirol 11*11'E
2017-Lahti 25*40'E
...
2009-Liber ec 15*02'E
2007-Sapporo 141*21'E
1995-Thunder Bay 89*14'W
1950-Lake Placid 73*59'W
1929,39,62-Zakopan e 19*57'E

Chciałem poumieszczać stopnie i minuty, ale nie da się (pewnie nie da się umieszczać znaków spoza klawiatury)
No to jeszcze słówko opisu: Planica jest najdalej wysuniętym na wschód gospodarzem od aż 6 lat. W naszym rejonie M¦ ostatni raz odbywały się w 2009, a naprawdę na wschodzie - w Japonii w 2007. Za to na zachodzie (na półkuli W) odbyły się tylko 2 razy, a w samej Polsce - w Zakopanem aż 3.
(19.05.2018, 19:54)
sebinweb
No, po stu latach wreszcie ktos ze wschodu dostal tez raz organizacje jakichs mistzostw swiata.
Moze za dwiescie lat bedzie tez cos w Zakopanem albo w wislie :(
(19.05.2018, 17:26)
!sss!
nieĽle
(18.05.2018, 11:06)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Planica organizatorem mistrzostw ¶wiata 2023
Planica organizatorem mistrzostw ¶wiata 2023

Planica organizatorem mistrzostw ¶wiata 2023

Przekaż 1% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Ranking polskich skoczków
Który z Polaków zasługuje na występ w Pucharze ¦wiata, a nie jest brany pod uwagę przez nasz sztab szkoleniowy?
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalno¶ci serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wył±czyć w ustawieniach Twojej przegl±darki internetowej.
Korzystaj±c z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przegl±darki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będ± przetwarzane wył±cznie w celu identyfikacji użytkowników pisz±cych komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomo¶ci drog± mailow± itp. i nie będ± w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mog± zawierać Piksel Facebooka i inne technologie ¶ledzenia, stosowane za po¶rednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich