Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 2024
Najbliższe zawody
09.08.2024
Hinterzarten HS-109
FIS Cup M

Radość Finów i rozczarowanie Norwegów. Tak paradoksalnie można określić nastroje tych dwóch drużyn po dzisiejszym konkursie, chociaż Norwegowie zgarnęli prawie wszystko w tym sezonie. Roar Ljoekelsoey miał jeszcze szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jednak Janne Ahonen nie dał sobie wyrwać z rąk trofeum, na które czekał od lat.

Fin był świadomy, że w ostatnim konkursie sezonu będzie musiał dać z siebie wszystko, jednak był spokojny: "Już przed konkursem było dla mnie jasne, że muszę oddać dobre skoki, tak jak wcześniej w tym sezonie, żeby wygrać klasyfikację generalną Pucharu Świata" - powiedział szczęśliwy Ahonen. "Dobrze by było, gdyby odbyła się także druga seria" - mówi Ahonen, chcąc grać fair play. "Ale najważniejszy jest fakt, że w końcu wygrałem Puchar Świata. To był mój główny cel przez wiele lat".

Również szef skoków w Fińskiej Federacji Narciarskiej, Janne Marveila, był bardzo szczęśliwy: "Czekaliśmy na to zwycięstwo całe dwanaście lat. To dla nas wspaniałe uczucie".

Kolejnym zadowolonym Finem jest trener Finów, Tommi Nikunen: "Ten Puchar Świata znaczy dla mnie bardzo wiele, może nawet więcej niż dla Janne. Bardzo się cieszę z jego sukcesu - przecież czekał na to od dziecka". Nikunen chwali także swoją drużynę: "Mieliśmy dobrą drużynę podczas całego sezonu. Zdobyliśmy ponad 300 punktów więcej niż rok temu. Ale Norwegowie byli dla nas zbyt mocni".

Zwycięzca dzisiejszego konkursu (a także całego Turnieju Skandynawskiego) do ostatniej chwili miał nadzieję, że uda mu się pokonać Ahonena: "Szkoda, że konkurs został anulowany po pierwszej serii. Cały czas miałem szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Skoczyłem naprawdę dobrze i cieszę się z tego. To był bardzo ciężki sezon i to całkiem normalne, że w styczniu miałem słabszą formę". Pytany o tajemnicę sukcesu, odpowiada, że po prostu ciężko trenował i dlatego tak się poprawił. I dodaje, że pomogło mu wsparcie trenerów i całej drużyny.

Na pewno nie będzie dobrze wspominać dzisiejszego konkursu Bjoern Einar Romoeren. Norweg jeszcze przed zawodami w Oslo był liderem Turnieju Skandynawskiego, jednak przegrał z Ljoekelsoeyem o 0,4 pkt! "Nie jestem zadowolony ze swojego dzisiejszego wyniku, ponieważ chciałem wygrać Turniej Skandynawski. Dlatego jestem zły. Ale biorąc pod uwagę miniony sezon, trzecie miejsce w Pucharze Świata jest ok. Wcześniej moim celem była pierwsza dziesiątka - to mi daje dobre nadzieje na przyszły sezon". A co chce robić Bjoern po zakończeniu sezonu? "Najpierw trochę odpocznę, a później będę ostro trenować - dam z siebie 150% tego, co przed poprzednim sezonem". Romoeren, podobnie jak Ljoekelsoey, nie jest zadowolony z przedwczesnego zakończenia zawodów w Holmenkollen: "Stało się źle, że konkurs zakończył się po pierwszej serii. Naprawdę, chciałem jeszcze skakać".

Najszczęśliwszym z trójki zawodników, którzy zajęli dzisiaj miejsca na podium, był na pewno Simon Ammann. Szwajcar tryskał radością podczas dekoracji. Również podczas konferencji prasowej był bardzo zadowolony: "Miałem dzisiaj dobry dzień. Po dwóch słabszych skokach treningowych, podczas rozgrzewki poczułem, że mogę dzisiaj skoczyć bardzo dobrze. Później wybiłem się z progu agresywnie, jak zwierzę. Jedynym problemem był fakt, że nie oceniłem prawidłowo odległośći od zeskoku - dlatego lądowanie było złe. Ale nie dotknąłem śniegu (jak wydawało się jednemu z sędziów, który przyznał mi dwanaście punktów za styl)". "Szkoda, że kibice nie mogli oglądać dalekich skoków w tej mgle" - kończy Ammann.

Czy następny sezon też zdominują Norwegowie? Czy o Puchar Świata także walczyć będą Ahonen i Ljoekelsoey? Może do walki o PŚ wróci Adam Małysz? Odpowiedzi na te pytania nie przyjdą szybko - będziemy musieli na nie poczekać aż do zimy...
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2004 - wszystkie artykuły
Komentarze
McArti
Powiem szczerze...
Ahonenowi nie należał się ten puchar za ten sezon. W tym sezonie najlepszy był Roar i gdyby chociażby w USA odbył się drugi konkurs to Ahonen pucharu by niewygrał.

Jedyne co, to można mówić o pucharze za całokształt kariery.
(16.03.2004)
Dorota
@mb: My starałyśmy się patrzeć na "ważność" nie z punktu widzenia kibiców, tylko z punktu widzenia świata narciarskiego - zawodników i trenerów. No bo tak się jakoś składa, że nikt nie opuszcza MŚ lub IO, żeby się lepiej przygotować do zawodów PŚ. A odwrotnie bywa bardzo często... ;)
Inna sprawa, że mój pogląd na liczbę punktów za poszczególne osiągnięcia jest nieco inny niż mmm - bardziej bym tę punktację "spłaszczyła". Tym niemniej nie wywołałoby to większych zmian w czołówce.
(16.03.2004)
mmm_krakow
@mb
Ale - do rankingów musisz uwzględniać wszystko, jeśli skoczek zdobędzie medal raz na olimpiadzie i potem już nic więcej nie osiągnie, to na pewno znajdzie się niżej w rankingu od skoczka, który będzie zdobywał zwycięstwa w Pucharze i kryształowe kule.
(16.03.2004)
mb
@Dorota
Ok - teraz rozumiem dlaczego nie zrozumiałem Twojej poprzedniej wypowiedzi.

@mmm_krakow
Dzięki za ranking. Jeszcze raz przekonuje się jak róznie można patrzec na skoki. Dla mnie pogląd, ze medal na olimpiadzie jest wazniejszy niz zdobycie Kryształowej Kuli jest nie do przyjęcia. Według mnie ktoś kto zajął np. 4 miejsce w PŚ na zakończenie sezonu jest zdecydowanie lepszym zawodnikiem, niz zdobywca medalu na Mistrzostwach Świata, który w PŚ znalazłby sie w trzeciej dziesiątce. W ogóle nie powinno być żadnych Mistrzostw - tylko Puchar !
(16.03.2004)
mmm_krakow
Skleroza nie boli, Małysz jest na czwartym miejscu(na razie - ale będę musiała zaktualizować ranking po tym sezonie). :) I na pewno niektórzy znacznie w tym rankingu awansują :)
(16.03.2004)
Dorota
@mb: Nie miałam na myśli kolejności w rankingu, tylko metodę jego prowadzenia. :P Bo ten ranking, o którym wspomina mmm, wymyślałyśmy razem.
(15.03.2004)
pat i kot
Because it`s amazing...sialalalalalaal
(15.03.2004)
Zośka
Zabójca nie ośmieszj się co !!!
(15.03.2004)
zabojca
mam ytanie:skad sciagnac dane o tym ktorZy zawodnicy ile wygrali za wodow pś?
(15.03.2004)
idiota
oto prawdziwa klasyfikacja pś
1.nykaenen-4 pś
2.małysz -3 pś(z rzędu)
3.goldberger - 3 pś
(15.03.2004)
mb
@mmm_krakow
Oczywiście, ze jestem zainteresowany (wysłałem maila). Bardzo mnie wymyslanie takiego rankingu bawi.

Może rzeczywiście Vettori nie był "lepszym" skoczkiem Małysza. Ale "może" to nie "na pewno". W końcu wszystko zalezy od tego jakie osiągniście jak się "wyceni". Vettori był przez 9 sezonów w ścisłej czołówce. W tym 3 razy drugi, po razie trzeci i czwarty - zreszta wiesz to lepiej ode mnie. Podejrzewam, ze w Twoim sposobie liczenia Ljoekelsoey byłby w tym sezonie lepszy od Ahonena - a nie jest to chyba dla wszystkich oczywiste.

@Dorota
a mnie podoba sie ranking
1. Małysz
.
.
długo długo nic
.
.
cała reszta.

:) :) :)
(15.03.2004)
Dorota
@mmm: a skąd się wziął na trzecim, skoro był na czwartym..? ;) A tak poza tym ten ranking mi się o wiele bardziej podoba, w przeciwieństwie do rankingu mb. :)
(15.03.2004)
Zośka
@rankingi
Co do rankikgów zgadzam się ze Smithem mb Ty masz jakieś ***** to swoje liczenie !!!
(15.03.2004)
mmm_krakow
@mb
Wiesz co, bo ja liczyłam kiedyś i liczbę zwycięstw w Pucharze, i kule, i medale, dla wszystkich medalistów ważnych imprez od początku Pucharu Świata. Wyszedł mi z tego dość ciekawy zestaw. Małysz jest w tym zestawieniu na 3 miejscu... Jak jesteś zainteresowany, to daj znać :)
(15.03.2004)
mb
@SMITH
>RANKING WSZECH CZASÓW:
>1.NYKANEN
>2.MAŁYSZ

a to w jaki sposób policzone ?
(15.03.2004)
SMITH
RANKING WSZECH CZASÓW:
1.NYKANEN
2.MAŁYSZ
(15.03.2004)
Satamon
A nie mówiłam ze Simi byl najbardziej szczesliwy?? I NIE MOWILAM ZE NIE PODPARŁ SKOKU??!!Skoro sam sie wypowiada ze nie dotknal sniegu to sam chyba to najlepiej wie!!
(15.03.2004)
kosko
Simon gratuluje jestes najsympatyczniejszy ze skoczków tak dalej
(15.03.2004)
mb
11. Kasai
12. Schmitt
13. Widhoelzl
14. Hannawald
15. Funaki
(15.03.2004)
mb
@mmm_krakow
Uwazam, ze zwykłe sumowanie punktów nie jest sprawiedliwe, bo kiedys w sezonie było mniej zawodów. (Ranking z punktów FIS jest gdzies chyba na stronach FISu i tam na 100% prowadzi Ahonen.) Trzeba by uwzglednić raczej miejsce w Pucharze Świata. I tu jest oczywiście znowu problem czy "lepszy" jest skoczek który raz zdobył "Kryształową Kulę", a w innych sezonach się "nie liczył". Czy ten kto był w dwu sezonach na drugim miejscu ? Oczywiscie "do historii" przejdzie ten pierwszy, a o drugim pamiętac będą tylko nieliczni. Poniewaz ten pierwszy "odebrał już swoją nagrodę" - jestem za tym zeby w tym konkretnym przykładzie palmę pierwszenistwa oddac dwukrotnemu zdobywcy drugiego miejsca.
Zeby nie wymyslać jakiegoś własnej punktacji - proponuje pierwszej 30 PŚ w sezonie przyznac punkty tak jak pojedynczym konkursie od 100 do 1. Takie zestawienie zrobił kiedys dla mnie Stanisław Popławski pod koniec sezonu 2002/3, a ja zaktualizowaałem sobie dane dla czołówki i tak mi wyszło. Oczywiście zdaję sobie sprawę, ze takie zestawienie nie jest w 100% obiektywne (i nie rości sobie takiego prawa). Ot taka zabawa.
(15.03.2004)
mmm_krakow
@mb:
W jaki sposób liczysz ranking? Suma punktów? Bo np. Vettori na pewno nie był lepszym skoczkiem od Małysza :)
Maksymalnie było 5 zwycięstw pod rząd
Goldi w 1995 roku
Małysz w 2001
Hanni w 2002
i Widhoelzl w LGP 2002 :)
(15.03.2004)
Dobek
Uważam ten sezon za mało udany dla Polskich Skoków Narciarskich!!Tylko 4 2-ie miejsca A. Małysza a pozatym inni Polacy tak jak w innych sezonach poniżej oczekiwań, ale chyba nie poniżej możliwości...Cały nieudany sezon zawdzięczyc powinniśmy PZN i jego szefostwu!!! Ale nie winmy A. Tajnera, bo dzięki niemu mieliśmy takiego mistrza i może jeszcze będziemy mieli wielu...Niech nie odchodzi, a niech przyjdą J. Blecharz i Żołądź!!Kto się ze mną zgadza niech napisze na piotr-dobosz@wp.pl albo niech odpisze komentarz!!! Czekam na odpowiedzi!!!
(15.03.2004)
mb
@Zośka
Małysz - 8
wyprzedzają go jeszcze:
5. Vettori
6. Felder
7. Nikkola

9. Thoma
10. Kogler

Małysz zrobił coś czego nikomu przed nim się nie udało, ale to jeszcze nie powod, zeby uznac go za "najlepszego skocza wszechczasów". To tak jakby w jednym sezonie ktoś wygrał pod rzad np. 7 zawodów - i nikt inny w sezonie by tego nie dokonał (w ogóle nie wiem czy ktos czegoś takiego dokonał), a w pozostałych zdobywałby po parę punktów (wiec Puchar zdobyłby ktoś inny) - nie uznalibysmy go za najlepszego skoczka sezonu.
(15.03.2004)
Zośka
@mb a małysz gdzie ??? nie zapominaj że to on jako jedyny wygrał trzy razy z rzędu
(15.03.2004)
Morgifanka
ciesze sie ze zwycięstwa aho, ale ja osobiście wolałabym, aby PŚ zdobył jakis austriak :D:D:D a dokładniej MORGUŚ :D:D:D:D ale cała prezytszłość przed nim i na pewno uda mu sie to zrobić :D:D pozdro :*
(15.03.2004)
mb
RANKING WSZECHCZASÓW:
1.Nykanen
2.Weissflog
3.Goldberger
4.Ahonen
(15.03.2004)
Anka
Bravo Janne.Jesteś najlepszy.Należał Ci sie ten puchar i zdobyłeś go.
(15.03.2004)
Stach
Ammann jest super.To obok Adama najsympatyczniejszy skoczek w całej karawanie Pucharu Swiata.Mam nadzieję,że czekają Go jeszcze większe sukcesy.
(14.03.2004)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Nikunen: Bardzo się cieszę z sukcesu Janne
Nikunen: Bardzo się cieszę z sukcesu Janne

Nikunen: Bardzo się cieszę z sukcesu Janne

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich