Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2020
Najbliższe zawody
15.08.2020, godz. 10:30
Frenstat HS-106
LGP-k

Stan Thomasa Morgensterna, który od piątku przebywa na oddziale intensywnej terapii, wciąż się poprawia. Bardziej optymistyczni znawcy skoków narciarskich liczą nawet, że Morgi zdąży z formą już na Igrzyska.

- Z każdą godziną stan Thomasa poprawia się, ale przed nim jeszcze długa droga, zanim w pełni odzyska siły. Jeśli jednak poprawa stanu zdrowia będzie postępowała w tak szybkim tempie, jak teraz, to Morgi niedługo stanie na nogi. O skakaniu w najbliższych tygodniach nawet nie ma co myśleć - odpowiadał na pytania o stan Morgensterna lekarz kadry austriackiej Juergen Barthofer.

Póki co Morgi pozostaje na oddziale intensywnej terapii szpitala w Salzburgu, który - jako jeden z niewielu szpitali w Austrii - ma świetny oddział ratunkowy umożliwiający ciągłe monitorowanie stanu pacjentów.

- Istnieje jeszcze możliwość wystąpienia krwawień do mózgu, jednak z każdą godziną szansa ich wystąpienia jest coraz mniejsza - komentował stan pacjenta Udo Berger z kliniki w Sazburgu. - Pacjent reaguje na bodźce i jest w kontakcie z otoczeniem, co dobrze rokuje na przyszłość.

Z synem rozmawiał już ojciec, Franz Morgenstern:

- Rozmawiałem już z synem, póki co jednak nie chcę wypowiadać się w tym temacie - denerwował się znany fanom skoków narciarskich tata Morgiego pytany o stan syna.

- Najprawdopodobniej Morgi przez najbliższe dwa dni pozostanie na oddziale intensywnej terapii. Również dlatego, że tutaj ma spokój, który jest mu w tej chwili równie potrzebny, jak świetna opieka lekarska - dodał lekarz kadry. - Dopiero potem będziemy decydować o następnych krokach. W najbliższych tygodniach Thomasa będą odwiedzać jedynie rodzice i najbliżsi.

W poniedziałek rano trzykrotny medalista olimpijski poddany zostanie kolejnej tomografii komputerowej czaszki w celu dokładniejszego zbadania ewentualnych szkód wyrządzonych w mózgu skoczka.

- W ten sposób uda nam się też zbadać, czy nie powstały żadne skrzepy i czy te już powstałe zostały rozpuszczone - wyjaśnia Barthofer. - Mogę jednać uspokoić fanów i powiedzieć, że stan Thomasa się poprawia. Powoli, ale systematycznie. Morgi nie czuje już takiego zmęczenia, jak chociażby jeszcze wczoraj.

Na temat zaników pamięci, na jakie cierpi skoczek, lekarze póki co nie chcą zbyt wiele mówić.

- To normalny skutek tak silnego urazu. Może minąć trochę czasu, zanim objawy tego typu ustąpią. Myślę, że kiedy uderza się o zeskok z prędkością 100 kilometrów na godzinę, to obrażenia mogą być znacznie poważniejsze niż te, które ma Thomas - uspokaja lekarz i dodaje, że w zależności od wyników badań może zostać wprowadzona także neurorehabilitacja.

Natomiast w kwestii ewentualnego powrotu Morgensterna już na konkursy w Soczi zarówno lekarze, jak i trenerzy, nabierają przysłowiowej wody w usta.

- W ciągu najbliższych trzech tygodni powrót na skocznię jest absolutnie wykluczony, o tym mogę zapewnić. Nikt nie wie natomiast, co wydarzy się potem - ucina krótko Barthofer.

Również koledzy z kadry nie wykluczają powrotu Thomasa na skocznię. Thomas Diethart jako pierwszy wypowiedział się w tej kwestii:

- Do tej pory nie zobaczyłem filmu z wypadku. Nie mogę na to patrzeć. Thomas jest jednak wojownikiem i jestem pewien, że wróci jeszcze na skocznię.

Dla Gregora Schlierenzauera nie jest to jednak tak oczywiste:

- Oczywiście, że nie ma dla sportowca nic lepszego niż powrót po takim wypadku. Jednak są rzeczy ważniejsze, na przykład pełny powrót do zdrowia. To jest cel, na którym teraz Thomas powinien się skupić i poświęcić temu odpowiednio dużo czasu.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2014 - wszystkie artykuły
Komentarze
Jarek Gracka
@ SZCZESNY

Czym jesteś zażenowany. Polonus obok garści wspaniałych statystyk, niestety często dodaje komentarze odautorskie, a one są pełne nieudowodnionych kalumni popartych swoim subiektywnym odczuciem na temat dopingu (jak u Hannawalda, czy Ammanna), albo masą teorii spiskowych. Nie pierwszyzna i przyzwyczaić się można.
(13.01.2014, 08:48)
kzez1986
Poczekamy, zobaczymy. Są bardzo groźnie wyglądające upadki, po których zawodnik szybko wychodzi i upadki nie wyglądające jakoś strasznie, po których są spore problemy jak. ten Adama Małysza w Salt Lake City, niby z niczego, jakaś nierówność, czy coś. Spojrzałem na archiwalne wyniki, to Morgenstern w 2003 roku miał ten bardzo źle wyglądający upadek w Kussamo i na TCS wrócił, po ok. miesiącu. Tak więc ma realne szanse wrócić na Soczi. Zobaczymy w jakim tempie będzie wracał do zdrowia. Młody człowiek w dobrej kondycji, a Morgenstern taki jest ma silny organizm, który potrafi regenerować siły szybciej niż by się wydawało. Życzmy mu powrotu do pełnego zdrowia na Soczi. Jak się nie uda, trudno. Ale szkoda by było gdyby go ominęło Soczi.
(12.01.2014, 23:01)
momo
Uraz głowy (z prawdopodobieństwem krwotoku do mózgu) to nie złamany palec u ręki. Przy takim urazie nie ma już żartów i trzeba być niesamowicie ostrożnym. Jakoś nie wierzę w Jego występ na IO. Chociaż Amman 12 lat temu pokazał, że wszystko jest możliwe, więc kto wie...
(12.01.2014, 21:56)
Piotr S.
Lepiej byłoby gdyby Thomnas się nie śpieszył z powrotewm na skocznię. Jego start w Soczi to byłby szczyt głupoty. To byłoby bardzo niepodpowiedzialne. Zdrowie zawodnika ważniejsze niż zachcianki dziennikarzy czy kibiców.
(12.01.2014, 21:56)
trzy grosze do gderaninki...
...skoro po dwoch nocach od upadku pojawia sie temat Soczi to jest oczywiste, ze jak sie przespi jeszcze ze siedem razy bedzie to rzecz naturalna, sen i czas to doskonali lekarze, a do konkursow olimpijskich jeszcze prawie miesiac, poza szokiem i tym, ze sie mocno poobijal nie dolega mu nic, wiec ja nie widze przeciwskazan, dla ktorych zdrowy juz wowczas skoczek mialby na igrzyskach nie skoczyc po medal, pamietajac tez, ze to najwazniejszy dla zawodnikow start w czterolatce, wiec nie rozumiem tych hiobbowych prognoz, widac jeszcze sie kumoszki nie wygdakaly po tym jak przedwczoraj sypneli ziarno przed kurnikiem, o tym, ze wystapi w Soczi przekonacie sie za jakis czas, ja w zasadzie wiedzialem o tym zaraz po upadku, pamietajcie o czyms takim jak czas, tu macie dwa dni i zestawcie to z czterema tygodniami, w ogole nie bedzie tego tematu, Morgi sobie spokojnie bedzie skakal na igrzyskach, zas wiekszosc z was zapomni jakie tu dzis prognozy wysnuwala, a Malysz po swoim upadku akurat odpuscil, zdaje sie chyba nie bardzo bedac wtedy w sztosie, ale jakby mial wtedy olimpiade czy inne mistrzostwa przed soba to by go zaraz postawilo do pionu, a odpoczalby sobie pozniej... do zobaczenia w Soczi
(12.01.2014, 21:09)
SZCZĘSNY
Polonus, jestem zażenowany...
(12.01.2014, 20:56)
Polonus
Małysz, po znacznie mniej groźnym upadku, odpuścił 10 lat temu PŚ do końca sezonu. dzięki temu w następnych sezonach mógł znów rządzić w tym cyrku.
Moim zdaniem nie ma szans na to, żeby Morgenstern startował w Soczi. Trzeba być durnym albo naćpanym, jak Ammann w SLC, żeby się na to w takiej sytuacji zdecydować.
(12.01.2014, 19:53)
onara
Takie i gorsze upadki jak ten z 10.01.2014 psują obraz całej dyscypliny
(12.01.2014, 19:17)
kzez1986
Na skocznię wróce. On kocha skoki. Tylko trzeba czasu. Myślę, że albo na siłę wróci na igrzyska albo odpuści sobie ten sezon zupełnie. Ma jeszcze do pierwszego konkursu IO 4 tygodnie. Tak więc za wcześnie chyba ostatecznie cokolwiek mówić. Na razie dobrze, że stan się poprawia.
(12.01.2014, 18:19)
piotr186
Z tego wygląda że Morgenstern się jednak na igrzyskach nie pojawi, no chyba że mocno na siłę jeśli będzie chciał...

Po za tym trudno byłoby mówić o jakiejkolwiek dobrej formie jeśli przez najbliższe trzy tygodnie nie będzie nie tylko skakał ale i trenował a w zasadzie będzie tylko odpoczywał. Szkoda.
(12.01.2014, 18:10)
Zakrza
Dziękujemy doktorze barnaba za opinię.
(12.01.2014, 17:48)
angi
Spekulacje o powrocie po 3 tyg są myślę mocno przesadzone. Nawet jeśli Morgi na tyle odzyska siły by wyjśc ze szpitala, to i tak dopuszczenie go do skoków będzie bardzo ryzykowne, a nawet wykluczone, bo nie chodzi tutaj o zdrowie fizyczne ale i psychikę skoczka. 2 upadek po tak krótkim czasie może blokować wewnętrznie i sprawi że te skoki będą niebezpieczne.
(12.01.2014, 17:45)
juuadn
Zgadazam się w tym wypadku z Gregorem, pełnia zdrowia jest ważniejsza w przypadku Morgiego ;)
(12.01.2014, 17:45)
barnaba
Oczywiście wszyscy życzymy Morgrnsternowi szybkiego powrotu do zdrowia, ale komunikaty prasowe są zdecydowanie zbyt optymistyczne. Sezon dla niego już się skończył, wcześniejszy powrót na skocznie byłby nieodpowiedzialnym igraniem ze zdrowiem zawodnika. Nawet powrót do treningów przed wiosną jest bardzo wątpliwy.
(12.01.2014, 17:44)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Przynajmniej trzy tygodnie odpoczynku dla Morgensterna
Przynajmniej trzy tygodnie odpoczynku dla Morgensterna

Przynajmniej trzy tygodnie odpoczynku dla Morgensterna

Kalendarium
Jaka Hvala
Najbliższe zawody
14 sierpnia 2020 (piątek)
10:00
LGP-k Frenstat
odprawa techniczna
15:00
LGP-k Frenstat
oficjalny trening
17:00
LGP-k Frenstat
kwalifikacje
15 sierpnia 2020 (sobota)
09:00
LGP-k Frenstat
seria próbna
10:30
LGP-k Frenstat
konkurs ind.
21 sierpnia 2020 (piątek)
11:00
LGP Wisła
odprawa techniczna
16:00
LGP Wisła
oficjalny trening
18:00
LGP Wisła
kwalifikacje
22 sierpnia 2020 (sobota)
16:30
LGP Wisła
seria próbna
17:30
LGP Wisła
konkurs ind.
transmisje ze skoków
najbardziej aktualny program TV »
Reklama
Oglądaj skoki narciarskie w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Najszybsi na progu!
W naszym serwisie klasyfikacja generalna Pucharu Świata pojawia się już niecałą minutę po ostatnim skoku...
Sonda
Kto był bohaterem sezonu 2019/20?
Stefan Kraft
Karl Geiger
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
Stephan Leyhe
Marius Lindvik
Philipp Aschenwald
Piotr Żyła
Yukiya Sato
Ryoyu Kobayashi
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2020 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich