Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2022
Najbliższe zawody
23.07.2022
Wisła HS-134
LGP

Kolejna wygrana Kamila Stocha jest doskonałym pretekstem do rozpoczęcia "Notatnika" od informacji o występach Polaków - a tych dzisiaj wyjątkowo dużo, bo i jubileusz wyjątkowy...

1.

POLONICA
 1. Kamil. Tylko fakty. Po pierwsze - to jubileuszowe, pięćdziesiąte zwycięstwo Polaka w Pucharze Świata. Szczegóły w polonikach poniżej. Po drugie - w tabeli wszech czasów Stoch awansował o kolejne trzy pozycje - jest już 34. Wyprzedził w piątek Rathmayra, Jandę i Opaasa, jest tuż za Romoerenem. Aby znaleźć się przed nim potrzeba mu albo dwóch wygranych, albo jednego zwycięstwa i trzech drugich miejsc.

  W klasyfikacji „tych, co na podium” (dzisiejsza wygrana była piętnastym „pudłem” Kamila w karierze), Stoch też jest już w czołowej pięćdziesiątce. Awansował na 46. miejsce, wyprzedzając m.in. Freunda, Hildego i Kuettela. Większą liczbą zwycięstw, ale zawsze. O tym, że Polak jest po Trondheim trzeci w generalce sezonu, nie piszę. Zostawiam to innym. Ja poczekam z określeniem i oceną miejsca w klasyfikacji do końca sezonu.

 2. Piotr. To był jego setny kontakt z Pucharem i 85. konkurs w karierze. Uczcił to w najlepszy możliwy sposób - piąty raz w sezonie znalazł się w czołowej dziesiątce. Zdobył też w Trondheim tyle punktów, że od piątku obecny sezon może śmiało nazywać najlepszym w karierze. Ma tej zimy na koncie 280 oczek wobec 267 zdobytych w sezonie poprzednim. No i równie ważne - po raz piętnasty z rzędu zdobył punkty.

 3. Dawid. Było przyzwoicie, a mogło być - tak jak z reguły - lepiej. Polak wpadł po piątku w wir trzynastek i ich wielokrotności. Trzynaście konkursów punktowanych, trzynaście nieudanych kwalifikacji i dwa razy po trzynaście zawodów głównych bez punktów. Czyli udział w 3 x 13-tu konkursach i 4 x 13 pucharowych podejść. Ale punktowanym miejscem, które dotąd najczęściej zajmował, nie jest trzynaste - tego nie zajął jeszcze nigdy. Natomiast siedemnaste, jak w piątek, zajmował już łącznie trzy razy. O awansie Kubackiego wśród polskich skoczków - zdobywców pucharowych punktów - poniżej.

 4. Maciek. Jedyne, co warto podkreślić, to fakt, iż od wczoraj ma więcej punktowanych, niż zakończonych bezpunktowo, konkursów. No i że pech może go opuścić już w Oslo. A wtedy to...

 5. Stefan. Lepsze dwa punkty niż nic. Ale nie wiem, czy te dwa punkty są warte nieobecności w Trondheim Bieguna. Żeby było śmieszniej, a może bardziej groteskowo: przez te dwa piątkowe punkcisze to jest trzeci najlepszy pucharowy sezon Stefana w karierze - po sezonach 2010/11 (95 oczek) i 2008/09 (51).

 6. Krzysztof. Trzeci najgorszy wynik Polaka w sezonie. To były już 25. zawody w jego karierze, w których nie zdobył punktów. Dwa konkursy wstecz pisałem, że może przegonić Hulę, jeśli chodzi o łączne pucharowe zdobycze punktowe w całej karierze. Dalej jestem pewny, że tak się stanie, ale mam już też pewność, że nie w tym sezonie.

 7. Na wspomniane wyżej pięćdziesiąt polskich wygranych złożyli się:

  Wygrane Polaków w Pucharze Świata
   
  zawodnik
   
  zwycięstwa
  1
  Adam Małysz
  Polska
  39
  2
  Kamil Stoch
  Polska
  7
  3
  Piotr Fijas
  Polska
  3
  4
  Stanisław Bobak
  Polska
  1


  Zajmujemy pod względem liczby pucharowych zwycięstw szóste miejsce. Do piątych Japończyków tracimy dziesięć, a nad siódmymi Słoweńcami mamy siedemnaście oczek przewagi.

 8. Punkty zdobyte w piątek przez Kubackiego spowodowały, że wyprzedził on w klasyfikacji najlepiej punktujących w Pucharze Polaków Łukasza Rutkowskiego. Czołówka najlepszych pod tym względem polskich skoczków wygląda jak następuje:

  Najlepiej punktujący w PŚ Polacy
   
  zawodnik
   
  punkty
  1
  Adam Małysz
  Polska
  13070
  2
  Kamil Stoch
  Polska
  3415
  3
  Piotr Fijas
  Polska
  1837
  4
  Robert Mateja
  Polska
  754
  5
  Stanisław Bobak
  Polska
  652*
  6
  Piotr Żyła
  Polska
  645
  7
  Maciej Kot
  Polska
  499
  8
  Wojciech Skupień
  Polska
  418
  9
  Stefan Hula
  Polska
  249
  10
  Krzysztof Miętus
  Polska
  221


  * - głowy nie dam

2.

Richard Freitag wywalczył w piątek swoje dziesiąte już pudło. Ciekawostkę stanowi fakt, że ani jedno z tych podiów nie było tym najniższym. Był to również już jego 55. punktowany konkurs. Niemiec ma niesamowitą końcówkę sezonu. Myślę, że to on - wraz z Ito - już do końca sezonu mogą być najgroźniejszym rywalem Kamila. No i, tradycyjnie, Kranjec w Planicy.

3.

Daiki Ito, tak jak w poprzednim sezonie na samym końcu zwyczajnie był spuchł, tak teraz rośnie w siłę z każdym skokiem i przed tą końcówką wydaje się być niezwykle mocny. Dobił w piątek, tak jak Stoch, do piętnastego podium w karierze. Wypada tylko żałować, że przez kontuzję nie mógł uczestniczyć w tym cyrku przez cały sezon.

4.

Dla Severina Freunda to był niewątpliwie dzień pełen mieszanych uczuć. Z jednej strony w 105. kontakcie i w setnym konkursie w karierze po raz 45. kończył w czołowej dziesiątce. Ale jednocześnie spadł z wirtualnego pudła tegorocznego PŚ. I niekoniecznie musi na nie wrócić.

5.

Ponad osiemset punktów w swojej karierze wywalczył już Andreas Wank. Dokładnie to 803. Po piątku ma na liczniku 55 punktowanych zawodów, z czego 25 kończył w trzeciej dziesiątce.

6.

W swoim 275. kontakcie z Pucharem i jednocześnie 245. konkursie Bobby Kranjec po raz czterdziesty znalazł się w dziesiątce, ale poza podium. Kolejne podium Słoweńca też będzie oznaczać „okrągłość”.

7.

Prevc, jak to Prevc - znów bardzo dobrze skakał i znów za słabo, żeby wskoczyć na podium. Wskakiwanie na pudło wychodzi mu, jak widać, dużo lepiej na imprezach mistrzowskich. Tam ma skuteczność rzędu kilkudziesięciu procent.

8.

W piątek miało miejsce setne podejście Tepesa do Pucharu. Uczcił to piątym najlepszym wynikiem w karierze. Końcówki sezonu nie ma może tak mocnej, jak Freitag, ale ostatnie trzy konkursy - nie powiem - palce lizać. I mam nadzieję, że to jednak bez udziału tatusia się odbyło.

9.

Noriaki Kasai ma od wczoraj w dorobku równo 9 600 pucharowych punktów. Punkty zdobywał w równo 350 konkursach. Byłaby heca, gdyby tak stanął jeszcze raz na podium. Miałby wtedy na liczniku 45 pudeł i 140 miejsc w dziesiątce. Ale na podium raczej nie stanie. A ostatnią szansę na wejście do dychy to będzie miał chyba w niedzielę. Na mamucie go na to - moim zdaniem - stać nie będzie na pewno.

10.

Dla Bardala to trzynaste miejsce nie było może jakimś szczególnie pożądanym, ale przy okazji po raz 150. znalazł się w czołowej dwudziestce zawodów. Poza tym 195. raz punktował. No i przybliżył się, znacząco, do trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej za ten sezon :)

11.

Andreas Stjernen w swoim 45. konkursowym występie po raz trzydziesty zdobył punkty. Ale żeby był z tego jakoś szczególnie zadowolony, to nie zauważyłem. Razem z Kotem i Wankiem trafili bowiem w drugiej serii na wyjątkowo paskudne warunki.

12.

To 25. taka sytuacja, że Schlierenzauer, wtedy kiedy punktuje, kończy konkurs poza czołową dziesiątką. Zawody w Trondheim były też jego piętnastym najgorszym punktowanym konkursem w karierze.

13.

Fettner startował wczoraj w konkursie po raz 115. Punkty zdobył siedemdziesiąt razy. Na podium, najniższym zresztą, był dotąd tylko raz.

14.

Juta Łataze po raz dwudziesty zakończył rywalizację w trzeciej dziesiątce. Można zapytać: no i co z tego? Właściwie nic.

15.

Estończyk Nurmsalu po raz okrągły, bo dwudziesty, nie dostał się do finału konkursu. Nieudanych kwalifikacji też ma okrągłą liczbę - piętnaście. Tylko punktowań na razie nie chce zaokrąglać. Od Lahti pozostaje na dwóch.

16.

Piętnasty raz natomiast nie udało się zapunktować Helwetowi Deschwandenowi. Do tego dziesięć razy oblał kwalifikacje i siedem razy uczestniczył w podziale punktów. Jak na drugie, aktualnie, narty kraju, to trochę licho. Szczególnie że kraj ma tradycje.

17.

Pierwsze narty kraju tym razem zupełnie się nie popisały. Po raz 45. Ammann nie dostał się do drugiej serii, w 290. konkursie w karierze.

18.

Danny Queck ma już na koncie dziesięć konkursów, w których zabrakło go w drugiej serii. Dużo, zważywszy że brał udział w zaledwie czternastu.

19.

Po konkursie w Kuopio pisałem o zbliżającym się kolejnym jubileuszu Morassiego. Tak jak przewidywałem, stało się to już w Trondheim. Włoch, startując w zawodach głównych po raz pięćdziesiąty, nie wywalczył punktów. Z takiej okazji parę liczb z nim związanych: ma na liczniku 134 pucharowe podejścia, 56-krotnie nie przeszedł eliminacji i tutaj jest niepodważalnym liderem. Startował w 78 konkursach. Jak łatwo skontatować z powyższego - 28 zawodów zakończył zdobyciem punktów. Tylko trzy razy był w dziesiątce (raz, w Oberstdorfie, stał na najniższym stopniu podium), siedem razy w drugiej i osiemnaście razy w trzeciej. Łączny jego dorobek punktowy to 330 punktów. Nie sprawdzałem, czy jest skoczkiem punktowo najsłabszym z „pudłujących”, ale nawet jak nie, to ścisła czołówka takich osobników murowana.

20.

To był 120. kontakt Lukasa Hlawy z Pucharem i jego setny konkurs w karierze. Muszę przyznać, że widziałem już bardziej udane jubileusze niż odpadnięcie z tej okazji, po raz 45. zresztą, w pierwszej serii.

21.

Trwa czarna, wręcz hebanowa, seria Koflera. To jego piąty z rzędu konkurs bez punktów. Jeszcze jeden statystyczny szczególik - Austriak podchodził w piątek do Pucharu po raz 245.


Zainteresowanych twórczością autora zapraszamy na jego blogi - marcopolo.salon24.plharem48.blog.onet.pl.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2013 - wszystkie artykuły
Komentarze
darek
@Polonus
jakiego nowego systemu?
chodzi ci o inny system punktowania w sez. 1979/1980 do 1992/1993 ???
(17.03.2013, 11:22)
Polonus
@darek
Najprawdopodobniej nie policzyłeś Japończykowi punktów zdobytych przed wprowadzeniem nowego systemu. Wikipedią się nie przejmuj. Będziesz zdrowszy.
(17.03.2013, 06:35)
darek
"HareM"
wytłumac z sie z kasajego.. bo nie rozumiem, wikipedia po mojej stronie.
(16.03.2013, 19:16)
piter2105
Kraft, o ile się nie mylę, ma dopiero 189 punktów, a też już na podium stawał. ;-)
(16.03.2013, 11:56)
Lestek
U mnie z kolei P. Fijas ma punktów 1920, a Bobak 722 (znalazłem 24. m. w St. Moritz i 23. w Gstaad w 1981 w zdigitalizowanym Dzienniku Polskim). Pozdrawiam.
(16.03.2013, 11:35)
k
kamil tylko on
(16.03.2013, 11:08)
OtokoNoHito
@ Martyn

O co informacja o tym, że pod względem punktów to 3ci najlepszy sezon Huli zmienia w Twojej opinii, że to zawodnik, który indywidualnie radzi sobie różnie, ale w drużynie jest solidny? Bo nie rozumiem. A 5 punktowań na 9 startów (lub 10, jak ktoś chce liczyć odwołane Klingenthal) to całkiem przyzwoity wynik. W porównaniu z młodą generacją polskich skoczków nie jest imponującym zawodnikiem, ale on, podobnie jak Stoch i Żyła, to jeszcze "stara gwardia", która skakała przed sukcesami Małysza. No i siedzi mocno w 10tce Polaków z największą zdobyczą punktową w PŚ, całkiem możliwe, że trochę tam pozostanie, np. aż Zniszczoł z Murańką nie staną się etatowymi pucharowiczami i punktującymi, na co pewnie każdy liczy.
(16.03.2013, 10:33)
Pawmak
Stoch został zdyskwalifikowany w II serii, więc zapunktował.

" Hlava", ale "Lukasz" ("Lukas" jest zapisem po angielsku, chyba że... wiadomo). Chyba że orginalnie, ale tego nie wymagamy.

Ziobro prędzej mógłby zastąpić Hulę niż Biegun, ale i tak nie gwarantowałby punktów. Biegun już prędzej na Planicę.
(16.03.2013, 08:18)
Andrzej Mysiak
Co do Hlawy - nie jest to transkrypcja, tylko zwykła odmiana. Na tej samej zasadzie zamienia się c -> k przy odmianie słowa "Metallica" ("Metalliki", bo "Metallici" wygląda i brzmi źle :P)
(16.03.2013, 08:07)
Polonus
@Martyn
To jest najzwyczajniejszy mój błąd wynikający z pośpiechu przy pisaniu tekstu, który powinien wychwycic i poprawic redaktor-korektor. Nie wiem dlaczego do tej pory taki byk widnieje jeszcze w tekście. Przeoczyli:) Przy okazji. Panie Redaktorze! Proszę o poprawkę!
(16.03.2013, 06:37)
Polonus
@LucasThe Fox
Trochę racji w tym jest. Ale nie każdy ma mentalnośc Lisa, panie The Fox, i przelicza wszystko na pieniądze. Ludzie mają swoje pasje, które realizują.
też chciałbym miec swoją rubrykę w "przeglądzie Sportowym" i pisac to samo za dużą kasę. Ale, jak na razie, nikt mnie nie "dostrzegł" i propozycji nie dostałem:)
(16.03.2013, 06:31)
Polonus
@RyuuguuRena
Ale w Klingenthal go zdyskwalifikowali. To go stawia pod pręgierzem:)
(16.03.2013, 06:28)
Polonus
@darek
Nie
(16.03.2013, 06:27)
Polonus
@marmi
Faktycznie. Trochę z tym "liderowaniem" Morassiego wyskoczyłem przed szereg. U mnie Urbanc i T.Fijas też mają tyle punktów. Tylko ile startów mają ci dwaj, szczególnie Polak, a ile Andrea. Z tymi 35 "pudłującymi" to mnie zaskoczyłeś. Muszę to kiedyś sprawdzic:)
Co do Fijasa i Bobaka się nie kłócę, bo nie dysponuję wszystkimi wynikami drugich 15-tek poszczególnych konkursów z lat 80-tych. I pewnie tu też masz rację.
(16.03.2013, 06:25)
Martyn
...Morassi ma pudło na koncie? Nie oglądałem tego konkursu i stąd tego nie pamiętam...
I tak jeszcze dopytam, naprawdę szczerze, bez złośliwości, bo to autor ustala zasady, nawet jeśli się z nimi nie zgadzam, ale... czy autor uznaje za konieczną transkrypcję nazwiska "Hlava" zapisywanego łacinką, i czy miała na to wpływ odmiana tego nazwiska w tym konkretnym przypadku? No, chyba że było to jakieś przeoczenie, bo z tego co pamiętam to taki zapis we wcześniejszych odcinkach się nie zdarzał. ;)
(16.03.2013, 03:50)
Martyn
Tego o Stefanie nie wiedziałem... Tego by nawet Pythoni nie wymyślili... A szkoda, bo jeszcze do niedawna Stefan kojarzył się wyłącznie pozytywnie, jako ten, który indywidualnie spisywał się różnie, ale w drużynie zawsze był solidny.
(16.03.2013, 03:34)
RyuuguuRena
Kamil też 15 razy pod rząd zdobył w tym sezonie punkty.
(16.03.2013, 01:47)
darek
"HareM"
gdzie naliczyłeś kasajemu 9600 pkt???

nie powinno być: 8425 ?
(16.03.2013, 00:45)
Bobby
@LucasTheFox

Prowokac ja godna mistrza :)

Zobaczymy co Kamil nam zgotuje, jeszcze 3 indywidualne konkursy będzie się działo ! :)
(16.03.2013, 00:01)
LucasTheFox
Podziwiam ze komuś chce się pisać takie rzeczy i dociekać takich szczegółów... pewnie jakby tą energię i determinację przeznaczyć na coś pożytecznego i przynoszącego profity to efekty mogłyby być całkiem zadowalające... a tak... szkoda pary, która idzie w gwizdek
(15.03.2013, 23:42)
Rok Urbanc
ups, za pozno.
(15.03.2013, 23:39)
Rok Urbanc
Wyzej wymieniony jest nizej od Morassiego - ma 132 pkt, z czego 100 to zwyciestwo :D
(15.03.2013, 23:38)
marmi
U mnie Fijas ma 1917pkt a Bobak 707. Natomiast co do pudłujących z małym dorobkiem punktowym jest całkiem sporo, u mnie przewodzą Tadeusz Fijas i Jngo Lesser z wynikiem nie do pobicia czyli 60pkt, następny to Y.Ashimoto z 82pkt. Mało tego, poza tym jest jeszcze aż 35 pudłujących z dorobkiem nie większym od Morassiego a więc nie jest to ścisła czołówka :) Ze zwycięzców prowadzi tu oczywiście Rok Urbanc - 132pkt.
(15.03.2013, 23:32)
OjciecMarek
@Autor
Ito kontuzję wyleczył jeszcze w czerwcu, całe lato startował w konkursach krajowych w Japonii, a że jego najlepsze miejsce latem to było jedenaste, to i w LGP nie startował.
(15.03.2013, 23:18)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Z notatnika kłusownika - cz. 20: Trondheim
Z notatnika kłusownika - cz. 20: Trondheim

Z notatnika kłusownika - cz. 20: Trondheim

Kalendarium
Daniel-Andre Forfang
Dziś urodziny obchodzą:
Agata Stare (1998)
Przekaż 1% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Raporty specjalne - wszystko w jednym miejscu
Zainteresowała Cię tematyka najnowszego artykułu i chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasze raporty specjalne...
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich