Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
31
lipiec 2022
Najbliższe zawody
23.07.2022
Wisła HS-134
LGP

Drugi sezon z rzędu Finowie nie mogą wyjść z kryzysu w skokach narciarskich. Obecny jest wręcz dramatyczny. Reprezentanci Kraju Tysiąca Jezior znajdują się dopiero na 11. miejscu w Pucharze Narodów.

Finowie zgromadzili przez cały sezon zimowy zaledwie 287 oczek, z czego 200 w konkursach drużynowych. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w Pucharze Świata jest Lauri Asikainen, który zdobył 50 punktów i zajmuje 43. lokatę. 21 oczek ma Olli Muotka, 9 kontuzjowany Happonen i 7 Ville Larinto.

Nawet na swoim terenie Finowie nie mogą zaliczyć przyzwoitego rezultatu. Na początku sezonu w Kuusamo zajęli 7. miejsce w drużynie, a Lauri Asikainen zajął 23. lokatę. W Lahti Finowie byli na 8. miejscu tylko dzięki absencji Vassilieva, a indywidualnie żaden z nich nie wszedł do II serii.

Dziś ostatnia szansa dla Finów. W Kuopio wystawili sześciu skoczków. Do Asikainena, Muotki i Larinto dołączyli Heiskanen, Niemi i Kulmala.

Trener Pekka Niemelea poważnie zastanawia się czy po jutrzejszym konkursie nie zakończyć sezonu. Wobec takich planów Finów może zabraknąć zatem w Trondheim, Oslo i Planicy.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2013 - wszystkie artykuły
Komentarze
Emil
No fakt trzeba brać przykład z Gilowic i robić openy. Tam ogranicza ich wielkość skoczni, ale zawsze powinien być jakiś open na K-65.
(13.03.2013, 10:59)
@Emil
Może i w rocznikach 95-97 juz tak jest że jest mniej ale ja zawsze pisałam o wszystkich którzy potrafią skakac a nie tylko te 3 roczniki. Mieliśmy multum zawodników z roczników 1996 i starszych, ale już porezygnowali gdy widzieli co sie dzieje z kadrami i jak je zablokowano przed młodymi. W Niemczech jeszcze wielu skacze, bo tam jest multum kadr i zawsze szansa ze jak zaistniejesz to mozesz dostac sznasę. W Polsce tego nie ma więc chłopaki masowo rezygnuja ze skakania jesli nie po gimnazjum to po szkole średniej. U ans nawet nie ma zawodów na K60 dla starszych niz chyba 12 lat a winnych krajach to własnie ta grupa tak ejst utrzymywana w rezerwie (nawet trenując i startując rekreacyjni) Ile to razy widywalam takich 17 letnich pasdchke,. Quecki itd na skocznaich typu K-50, Z podobnych "odzysków" Norwegowie mieli Jacobsena czy Evensena. tak jest wszedzie tylko nie u nas. U nas albo K95 albo żegnaj. Gdyby były zawody na K60 to mozna by zatrzymac takie Czyże itd skaczące "dla przyjemności" a w razie zwyzki formy mogące na powaznie startowac na większych obiektach. U nas jest więcej skoczkow ale odsunietych na margines i w "stanie spoczynku" miomo relatywnie niskiego wieku.
Przy okazji zerknij na Puchar Austrii, tam tez nie ma rewelacji ilościowych
(12.03.2013, 15:11)
Emil
Ale zgadzam się z tym że u nas szkolenie w kombinacji kuleje, bo jednak liczba zawodników trenujących jest taka że powinniśmy być spokojnie 5-6 siłą. Chociaż w tym sezonie właściwie cała kadra zrobiła postępy biegowe (tylko zatrudnić obok Klimki kogoś kto by się znał na skokach) nie licząc inwalidów co powinni poważnie się zastanowić co ważniejsze zdrowie (a nawet życie) czy sport i obecność w kadrze...
(12.03.2013, 14:15)
Emil
Tylko że w Polsce na LC startują właściwie wszyscy. Sklasyfikowani w rankingu skokowym to też są kombinatorzy a że w tym sezonie kadra i młodzieżowa w skokach i w kombinacji skakali na LC to wychodzi 77 sklasyfikowanych w rocznikach 93-98 wszystkich skaczących przez rozróżnienia na specjalizacje + Murańka co na LC nie skakał czyli 78. W Niemczech jest 55 sklasyfikowanych z rocznika 95-97 w tym brak całej masy kombinatorów (nie widziałem sklasyfikowanego Hanfa, Hollanda Maxa, Neuberta, i to patrząc pobieżnie) U nas z roczników 95-98 jest sklasyfikowanych 46 wszystkich i skoczków i kombinatorów.
(12.03.2013, 14:08)
Pawmak
No trudno żeby u siebie nie skakali. A niespodziewanie udało im się wejść do II serii w drużynowym i to nie tylko dzięki Wasiljewowi, ale pokonali nieźle skaczących na MŚ Włochów.
(12.03.2013, 09:31)
ew
Znacznie wcześniej mogli finowie zakończyć sezon bo od kilku konkursów nic nie dają rady zrobić.
(12.03.2013, 08:06)
Lintunia
@gość
Z tego co wiem to Ruuskanen dał sobie spokój ze skakaniem
(11.03.2013, 22:48)
@Emil
Ale Niemcy widocznie tak się specjalizuja że startuja tylko w Pucharze kombinacyjnym a skokowym juz nie. Naliczyłam ich tu 31 (w kombinacji roczniki 1998-1992, no i oczywiscie do tego ejszcze kombinatorzy w PK czy PŚ. jak policzyc to prawie tyle co w Polsce a polska kombinacja lezy, czyli wina sztabu szkoleniowego.
(11.03.2013, 21:51)
gość
@Bartt być może ale pierwszy sezon nowego trenera niekoniecznie pokazje efekty jego pracy z kadrą bo wciąż jest widoczny wpływ treningów poprzednika natomiast Koivuranta pojawił się dopiero jako skoczek w sezonie 2010/11 więc jego postępu nie można przypisywać w tak dużym stopniu Niemelae. Nie wiemy dokładnie jak wyglądała sprawa z Ollim. Hautamaeki był w tamtym sezonie w najlepszej formie na początku(a już na IO w Vancover był groźny), podobnie zresztą Ahonen skakał w pierwszej części sezonu generalnie lepiej a kariery zakończyli z powodu braku formy(kto wie czy to nie trener jest za to odpowiedzialny, w końcu spadek formy z powodu wieku z reguły odbywa się stopniowo). Happonen wrócił po kontuzji i prawdopodobnie więcej trenował w klubie niż z kadrą. Na początku tamtego sezonu chociażby Ruuskanen prezentował jeszcze jako taki poziomi nawet chyba kilka razy zdobył punkty, a w kolejnym sezonie kompletnie zniknął, podobnie Keituri, który w pierwszym sezonie Niemelae coś jeszcze skakał. Czy Hautamaeki doznał latem jakiejś kontuzji, że miał taki spadek formy w kolejnym sezonie? Miał wtedy około 30 lat co ze skoczka jeszcze nie czyni weterana. Dziś słyszałem od komentatora, że w Finlandii nie ma porozumienia między klubami, a trenerem kadry w sprawie sposoby trenowania...no chyba łatwiej powinno być przekonać jedną osobę niż kilku trenerów...wydawałoby się. W tym sezonie także Muotka skacze zdecydowanie gorzej niż we wcześniejszych. Niemelae uchodzi za specjalistę od wybicia, a właśnie tego elementu Muotce brakuje. Sami Niemi skakał dobrze w otwierającym sezon konkursie mieszanym, potem nic nie szło... Finowie praktycznie w każdej kadrze skoczków radzą sobie gorzej od kiedy Niemelae jest ich trenerem, nawet juniorzy, których teoretcznie trenerem jest ktoś inny. Ossi Pekka Valta skakał nieźle pod koniec poprzedniego sezonu w PK, w tym sezonie, gdy trener kadry się nim zainteresował radzi sobie już gorzej. Czy Niemelae od drugiego sezonu swojej pracy z kadrą odbudował jakiegoś starszego skoczka lub wprowadził do czołówki młodego, który był w kadrze od dawna, ale nie mógł odnaleźć formy(tak jak z kryzysu skoczków na długo potrafili wyciągać m.in.Kojonkoski, Nikkunen, Schuster, Lepistoe, Stoeckl, czy nawet Vaatainen, za którego kadencji Olli, Keituri, czy Ruuskanen mieli swoje najlepsze sezony w karierze)? Osobiście nie widzę nic, co brniłoby Niemelae. Praktycznie tylko w Vikersund poprzedniego roku w drużynówce Finowie jako zespół przezntowali w miarę przyzwoitą formę. Kontuzje kontuzjami ale np Larinto już przed sezonem(2010-11) złapał dobrą formę(m.in.zdobył mistrzostwo kraju).
(11.03.2013, 21:49)
Emil
Jeśli by Wolny skokowo prezentował poziom Hanfa to naprawdę nie było by źle. Bo Hanf to ze kombinator to wiem, nawet już w PŚ(!) debiutował. Ale już w przypadku z naszych z roczników 97-98 to też większość z nich jeszcze biega.
(11.03.2013, 21:43)
@Emil
No i wszystko jasne. Oni startowali w tym Pucharze ale to ...kombinatorzy norwescy!
(11.03.2013, 21:38)
klasyfikacja generalna
Od oceny ilości sa klasyfikacje generalne takich cykli a nie pojedyncze zawody. W Niemczech to olbrzymie odległości i dlatego nie wszyscy startuja wszędzie
(11.03.2013, 21:29)
Emil
Może ale w każdym razie nie można po wynikach lokalnych zawodów w Niemczech, Austrii czy Norwegii oceniać ilości trenujących bo obsada zawsze będzie mocno nie pełna. Nie wiem czy w Polsce jest pełna ale z roczników 98 i starszych nie mamy w tym sezonie w LC żadnego debiutanta i właściwie brakuje w każdym konkursie może z 2 zawodników
(11.03.2013, 21:19)
@Emil
Emil mnie sie wydaje że to wtedy była jakaś szkoła. Może wszyscy mieli inny wyjazd? Może jakies ferie czy zgrupowanie?
(11.03.2013, 21:11)
Emil
Wczoraj odbył się Puchar Niemiec. Żaden z Niemców z rocznika 97 co lał naszych Memoriale Olimpijczyków nie wystąpił wśród rówieśników. Podobnie żaden z Niemców z rocznika 95 co walczyli z naszą czołówką jak równy z równym. Czyżby nagle przestali skakać, czy Niemcy co leją naszych nie kwalifikują się nawet do głównego niemieckiego cyklu w swoim roczniku?
(11.03.2013, 20:48)
Robbi
Jedynie Muotka może by jakieś punkty zdobył w Planicy bo zdecydowanie lepiej skacze na mamutach a reszta to totalne dno
(11.03.2013, 17:13)
Polska następna
Tak wyglądaja skoki gdy się wykończy kluby głupimi decyzjami oraz przypisywaniem wszelkich osiągnięc i wyników "selekcjonerowi kadry" Polska skończy podobnie. Juz z klubów pouciekała większośc porządnych trenerów, efekt widzielismy po ostatnim miejscu w Rasnovie oraz widzimy w Lotos Cup gdzie polscy skoczkowie przegrywają z Turkami.
Powoli wykończa Małyszomanie (na wynikach której na razie jadą) i możemy gasic światło
(11.03.2013, 17:03)
Bartt
@ gość - to nie do końca prawda, za jego kadencji do czołowej "10" PŚ wskoczył Larinto, wrócił do niej po kilku bardzo słabych sezonach Matti Hautamaeki, a Koivuranta - dotychczas kombinator - wskoczył do czołowej "20". Że dwóch z nich (+ Happonen) doznało potem kontuzji, a Hautamaeki (czy wcześniej Ahonen) zakończył karierę to nie jego wina. Tak jak nie jest jego winą degrengolada Harriego Olliego, czy kryzys np. Lindstroema, bo ten trwa już znacznie dłużej... Kulmala cz Heiskanen nigdy nie byli materiałem na dobrych skoczków, więc nic z nich nie mógł wyciągnąć. Szkoda tylko że żadnych postępów nie zrobili Jarkko Maeattae czy Sami Niemi - właściwie tylko o nich można mieć pretensje do Niemelae, a i też w sumie nie wiemy ile w tym winy trenera, a ile samych zawodników...
(11.03.2013, 16:26)
gość
Niech lepiej zakończy pracę z kadrą bo za jego kadencji żaden z zawodników nie zrobił postępów(Asikainena i Koivuranty nie liczę bo są nowi w reprezentacji) natomiast dobrzy, świetni, czy nawet przyzwoici oraz przeciętni zaczęli lecieć w dół na łeb na szyję.
(11.03.2013, 16:02)
FAREN
Obecne starty finów przypominaja utrzymywanie przy życiu na siłe pacjenta w stanie smierci klinicznej.

Lepeij niech odpuszczą zamiat katowac zawodników którzy w tym seoznie juz nic nie zwojują.
(11.03.2013, 15:40)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Wcześniejszy koniec sezonu dla Finów?
Wcześniejszy koniec sezonu dla Finów?

Wcześniejszy koniec sezonu dla Finów?

Kalendarium
Anssi Koivuranta
Dziś urodziny obchodzą:
Robert Valentin Tatu (1996)
Brian Wallace (1993)
Przekaż 1% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Rankingi i kwoty startowe
Ilu zawodników może wystawić Polska w nadchodzących zawodach? Sprawdź kwoty startowe!
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2022 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich