Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
maj 2020
Najbliższe zawody
14.08.2020
Frenstat HS-0
CoC

W najbliższy weekend na lotach w Harrachovie zabraknie trzech najlepszych Norwegów w klasyfikacji P¦. Z udziału w lotach, po słabych występach w Vikersund trener Stoeckl wycofał Toma Hilde oraz Andersów: Bardala i Jacobsena.

Norwegowie wyst±pi± jednak w sile sze¶ciu zawodników w Czechach. Na Certaku polataj± Rune Velta, Anders Fannemel, Ole Marius Ingvaldsen, Kim Rene Elverum Sorsell, Fredrik Bjerkeengen i najlepszy aktualnie lotnik - Andreas Stjernen.

Także Finowie ogłosili skład na Harrachov. Tym razem samotnikiem z ekipy Suomi będzie Olli Muotka. Lauri Asikainen i Ville Larinto w spokoju potrenuj± na skoczni w Kuopio, a wracaj±cy po kontuzji Anssi Koivuranta wyst±pi w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Towarzyszyć mu będ± Ossi-Pekka Valta i Sami Heiskanen.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2013 - wszystkie artykuły
Komentarze
ew
@a bo ja wiem czy bezpieczniejsza? kilka przepisów zostało nagiętych by móc skakać na vikersundbakken. A Zografski jak dalej nie będzie skakał na mamutach to w końcu jak skoczy pierwszy raz to sobie co¶ zrobi.
(31.01.2013, 09:38)
0,05
Nie przez kontuzje Finowie slabo skacza. Prosze popatrzec na wyniki MSJ. Tylko Ojala skakal jako tako. Reszta to przecietniaki. Caly system szkolenia sie zawalil. Niemelä nie jest winny kryzysowi, ale wczesniejsi dzialacze z takim panem na czele jak Ilkka Tiilikainen. Na szczescie ci ludzie odeszli i Finnjumping wraca do Hiihtoliitto po kilku latach nmiezaleznej, beznadziejnej dzialalnosci.
Kontuzje ich trapia, poniewaz nie trenuja odpowiednio. W ciagu kilku ostatnich lat moc Finow zdecydowanie sie pogorszyla i na progu przy malych predkosciach najazdowych nie sa w stanie zrobic tego, co technicznie moze umieja. Bardzo slaby system trenowania zaczyna sie juz u poczatkujacych dzieci i rozciaga sie na wszystkich. Brak narybku tylko poglebia kryzys, z ktorego nie wyjda tak szybko.
(30.01.2013, 21:19)
małami
Lappi parę lat temu zakończył karierę i jest prawnikiem. Lindström skacze od czasu do czasu w zawodach krajowych.
(30.01.2013, 21:01)
Pawmak
No tak, na pewno Kokkonen zakończył karierę, ale wcze¶niej reprezentował Norwegię. Chociaż Norwegowie też szybko kończ± kariery, oni nawet najszybciej się wykruszaj± z tych lepszych krajów.
(30.01.2013, 20:46)
Szychu
@Pawmak, a czy Kokkonen przypadkiem nie skończył kariery? Na tej stronie Akseli jest obecny w rubryce "byli skoczkowie".
Ale fińskie skoki to naprawdę tragedia. To przykre, że tak wielka potęga zdegenerowała się do tego stopnia. Kiedy¶ 5 Finów w pierwszej 10 P¦ w generalce, teraz nie ma żadnego choćby w 30. Główny problem to kontuzje. Z Happonena mógł być jeszcze lepszy skoczek, ale kontuzje mu nie pozwoliły się rozwin±ć bardziej. Nie s±dzę, żeby wrócił do dobrej dyspozycji. Koivuranta też po kontuzji, a na mistrzostwach Finlandii nie pokazał, że jest w dobrej formie. Larinto też podatny niezwykle na kontuzje. Już był w ¶wietnej formie, a tu bum - kontuzja i koniec sezonu. A potem mu się jeszcze odnowiła. Olli marnuje swoj± karierę kompletnie, niezwykle niepokorny zawodnik. Maeaettae młody, ale się kompletnie nie rozwija. Ba, on nawet się cofa w rozwoju!
¬le się dzieje w kadrze Finlandii. Z roku na rok jest coraz gorzej. A kryzys się zacz±ł, gdy pan Niemelae obj±ł kadrę Finlandii.
(30.01.2013, 19:48)
Bartt
No fakt, Happonena i Larinto zmogły kontuzje, i to cała seria, teraz z kolei po kontuzji wraca Koivuranta, z jednej strony można mówić o pechu, z drugiej jednak je¶li ci sami skoczkowie regularnie co rok - dwa lata doznaj± kontuzji i to takich poważnych, typu zerwanie więzadeł itp. to jest to jakie¶ podejrzane, może jakie¶ błędy w przygotowaniu, niedotrenowanie.... Ale co się stało z Lindstroemem, Lappim, Ikonenen, Pekkal±... niewytłumaczalne...
(30.01.2013, 19:32)
Seba99pl
A co z Lindstroemem się stało? Słyszałem kiedy¶ że do woja poszedł. Czy to prawda?
(30.01.2013, 19:05)
Pawmak
Happonen ma kontuzję, nieĽle skakał przedtem. Larinto po kontuzji też nie odzyskał formy. Kokkonen został Norwegiem (też już przestał co¶ skakać), Olli złe prowadzenie się, Maeaettae w sumie jeszcze młody. Ale z reszt± faktycznie dziwna sprawa... Siadło jakby wszystko, brak programu?
(30.01.2013, 17:22)
Bartt
To co się stało z Fińskimi skokami jest naprawdę trudno wytłumaczalne. I nie chodzi mi tylko o to, że nie za bardzo młodych talentów (choć to też jest spory problem), ale przede wszystkim o to, co się stało z będ±cymi w sile wieku skoczkami z niebanalnym talentem, którzy powinni być w ¶wiatowej czołówce, a z niewiadomych przyczyn albo pokończyli kariery, albo ich forma poleciała tak drastycznie w dół, że dzi¶ startuj± już tylko w COC, albo w ogóle nigdzie już nie startuj±... Mam na my¶li takich skoczków jak: Harri Olli (1985), Veli-Matti Lindstroem (1984), Arttu Lappi (1984), Joonas Ikonen (1987; mistrz ¶wiata juniorów 2005), Olli Pekkala (1987; br±zowy medalista M¦ juniorów 2004), Kalle Keituri (1984), Akseli Kokkonen (1984), Janne Happonen (1984). no i młodsi - Ville Larinto (1990), Jarrko Maeattae (1994), Sami Niemi (1991).... Wszyscy ci zawodnicy s± poniżej 30-stki, najstarsi z nich to rocznik 1984, a więc cztery lata młodsi od takiego Matury, który w tym sezonie wygrywa konkursy.. Każdy z nich miał papiery na czołówkę P¦, kilku z nich nawet wygrywało konkursy lub stawało na podium. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby każdy z nich dalej, z powodzeniem, skakał w P¦. Tymczasem gdzie¶ po drodze co¶ im nie poszło, zazwyczaj po 1-2 udanych sezonach gdzie¶ znikali.. Kontuzje, spadek formy, kłopoty z psychik±, brak motywacji.. nie wiem...
(30.01.2013, 15:54)
a
@ ew

Zografski nigdy nie byl na mamucie, i nie mysle zeby teraz byl pierwszy raz, mimo rozmiaru skoczni to Vikersundbakken jest bezpieczniejsza
(30.01.2013, 15:43)
marek
Przepraszam M.Zupancic
(30.01.2013, 13:33)
marek
Składy na Harrachov:
Austria: G.Schlierenzauer, W.Loitzl, M.Koch
M.Hayboeck, L.Mueller
Słowenia: J.Hvala, R.Kranjec, P.Prevc,
M.Pungertar, J.Tepes, M.Zuancic
(30.01.2013, 13:32)
epio1919
skład Słoweńców :
Kraniec, Tepes, Prevc, semenic, Pungetlar , Damian .
(30.01.2013, 12:43)
epio1919
skład Austrii na Harrachov:
Gregor, Thomas, Kraft, Kofler, Loitz, Koch, Fetner

Niemcy w składzie:
Freund, Freitag, Wellinger , Geiger, Mechler, Schoft, wank
(30.01.2013, 12:36)
matt
Mam nadzieje że w Fis Team Tour Finowie w końcu wystawi± 4 zawodników mimo że limit maj± 3 co jest bardzo zł± wiadomo¶ci± :( Ale sa tam 2 konkursy drużynowe więc Koivuranta,Larinto,Muotka,Asik ainen
(30.01.2013, 10:35)
kabans
finowie bez najlepszych to wiadomo ze bez hautamaekiego i ahonnena, którzy sa na emeryturze
(30.01.2013, 09:22)
ew
A wiadomo czy bułgar się pojawi na Certaku?
(29.01.2013, 22:38)
5pm
Tym sposobem Kamil, mimo nieco słabszego sezonu w P¦ niż przed rokiem ma duże szanse na podium. :)
(29.01.2013, 22:29)
PLANET
No cóż, co by nie mówić, Schlir praktycznie w tym roku wygra ten puchar. Strasznie mnie to cieszy inaczej, no ale cóż poradzić. Poprzez to Val di Fiemme może być jeszcze ciekawsze. Ja liczę na Kamila :)
(29.01.2013, 22:11)
Szychu
Btw. Fajnie się rymuje tytuł artykułu :)
(29.01.2013, 21:20)
Planica
Niestety do Planicy powtórka Neustadt ... Nazdobywaja nam limitów że hej ....
(29.01.2013, 20:56)
Pawmak
Znany jest jeszcze skład Polaków, który będzie taki sam jak na Sapporo i Vikersund.

Co do Norwegów, to ja jednak nie żałuję. Podpadli mi (może oprócz Jacobsena) po tym pokazywaniu gołych tyłków publicznie, przepraszam. Nie muszę im kibicować. Schlierenzauerowi i tak nikt nie odbierze Kuli, a Stoch ma realne szanse nawet na 2. miejsce, a przynajmniej na bardzo wysokie.

A w niedzielę to czytałem pełny niepokoju artykuł, że konkurs w Vikersund może się nie odbyć, bo jakie¶ straszne prognozy s±. I jako¶ żadnych zakłóceń w skokach nie było.

Nie będzie osobnej klasyfikacji za loty w typerze?
(29.01.2013, 20:49)
Polonus
Kto wie czy te konkursy się w ogóle odbęd±. jakisik sudecki halny zaczyna wiać. Harrachov to nawet jakby był na Antarktydzie to i tak nie wiadomo czy by tam na zawody jakiej odwilży nie przytaszczyło.
A Finowie to powinni wystawić Nykaenena i Puikkonena. Spokojne punkty by były. W obu wypadkach. przecież nie s± w stanie skoczyć gorzej niż Kubacki w zeszłym tygodniu. A obsada nie lepsza niż w Viker.
(29.01.2013, 20:31)
marro
Włochy: Colloredo, Morassi, Bresadola
Rosja: Sardyko, Hazetdinow, Ipatow, Kaliniczenko
(29.01.2013, 20:14)
andbal
Ach Ci Norwegowie.
Jak nie Polacy czy Austriacy (chociazby w Sapporo czy Vikersund) marnuja limty. Teraz Norwedzy zamiast 7miu daj± 6ciu, a Finowie przy limicie 3 tylko 1. Już nie piszę o Szwajcarach którzy pomimo limitu 3 wystawiaj± 2 a często 1 zawodnika.
(29.01.2013, 19:45)
Skigirl
kto wie czy Kraft jedzie na CoC
do Planicy , czy na p¶ ? proszę o szybk± odpowiedz.
(29.01.2013, 19:35)
kkkk
szkoda ze bardal odpuszcza ponieważ cwaniak Austriacki zdobedzie wiele punktów ;(
(29.01.2013, 19:32)
Skigirl
kto zna kadrę niemców na CoC
w planicy i p¶ w harrachovie?
(29.01.2013, 19:32)
Maciek
znane s± jeszcze jakie¶ inne składy?
(29.01.2013, 19:20)
Szychu
Dzięki tej nieobecno¶ci Schlierenzauer dorobi jeszcze parę punktów przewagi do Bardala. Sprawa P¦ jest przes±dzona. Gregor zdobędzie drug± Kryształow± Kulę.
Widać, że Norwegowie skupiaj± się przede wszystkim na M¦. Bardal i Jacobsen to jedni z wielu faworytów do medalu, może nawet i złotego. Hilde też stać na wywalczenie kr±żka. Velta, Fannemel i Stjernen nie s± nadziejami medalowymi, za¶ s± bardzo dobrymi lotnikami. Ingvaldsen też sobie nieĽle radził na mamutach w przeszło¶ci (np. w 2011 w Vikersund). Bjereengen pewnie w nagrodę za CoC dostał powołanie na P¦.
Finowie już oszczędzaj± Asikainena i stawiaj± też na Larinto. Muotka jest całkiem niezłym lotnikiem, więc powinien dać radę w Harrachovie.
(29.01.2013, 19:10)
wiatr
W Sudetach juz chyba znów wieje. Oby do wekendu sie uspokoiło