Katharina Althaus i Irina Awwakumowa uzyskały najlepsze rezultaty na treningach przed konkursem Pucharu Świata pań na dużej skoczni w Lillehammer...
Po starcie w drugim konkursie indywidualnym na normalnej skoczni w Lillehammer panie miały okazję zapoznać się z większym obiektem, na którym jutro odbędzie się ostatni tego weekendu konkurs.
Już wcześniej było wiadomo, że do startu zostanie dopuszczonych trzydzieści najlepszych zawodniczek klasyfikacji generalnej po dwóch dniach rywalizacji - stąd brak Polek na liście startowej. Z czołowej trzydziestki brakuje również Anny Rupprecht, lista zawiera więc tylko 29 nazwisk.
Pierwsza seria wieczornego treningu padła łupem Kathariny Althaus. Zwyciężczyni dzisiejszego konkursu przy umiarkowanym wietrze w plecy (0,47 m/s) poleciała na odległość 135,5 metra. To pozwoliło jej zdecydowanie pokonać inną Niemkę, Svenję Wuerth (127,5 m). Na trzecim miejscu uplasowała się Irina Awwakumowa (122,5 m), a poza czołową trójką były Sara Takanashi, Nika Kriznar, Juliane Seyfarth i Lara Malsiner.
W drugiej serii Althaus już nie skakała, a pod jej nieobecność najdalej lądowała Irina Awwakumowa (134 m; wiatr 0,16 m/s w plecy). Za Rosjanką sklasyfikowano Sarę Takanashi (126 m, ale przy silniejszych podmuchach - 0,83 m/s) i Nikę Kriznar (126,5 m). W czołówce znalazły się także Svenja Wuerth, Carina Vogt i Ursa Bogataj.
Całkowicie z udziału w treningach zrezygnowały Silje Opseth, Lucile Morat, Kaori Iwabuchi, Lea Lemare, Yuki Ito i Maren Lundby, z kolei tylko po jednej próbie zaliczyły Anna Odine Stroem, Julia Kykkanen, Julia Clair, Ema Klinec i Katharina Althaus.
W trakcie treningów wiatr wiał głównie w plecy, a jego prędkość osiągała wartości do 1,1 m/s. Belka startowa podczas pierwszej serii była ustawiona w szesnastej bramce, w drugiej rundzie skrócono rozbieg do progu czternastego.
Wyniki treningu - I seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
1
Katharina Althaus
135.5
99.9
2
Svenja Wuerth
127.5
79.4
3
Irina Avvakumova
122.5
76.4
4
Sara Takanashi
121.5
76.3
5
Nika Kriznar
126.5
72.1
6
Juliane Seyfarth
124.5
71.6
8
Ursa Bogataj
122.0
68.4
9
Chiara Hoelzl
119.5
59.5
10
Carina Vogt
114.0
58.5
11
Julia Clair
117.5
57.7
12
Manuela Malsiner
115.5
52.6
13
Spela Rogelj
116.5
52.5
14
Anna Odine Stroem
108.0
41.9
15
Gianina Ernst
108.0
39.8
17
Xinyue Chang
106.0
37.0
18
Jacqueline Seifriedsberger
106.0
36.5
19
Sofia Tikhonova
105.5
35.5
20
Julia Kykkänen
104.5
35.3
22
Daniela Vasilica Haralambie
97.5
21.4
26
Kaori Iwabuchi
DNS
DNS
Wyniki treningu - II seria
zawodnik
kraj
odl.
punkty
1
Irina Avvakumova
134.0
81.7
2
Sara Takanashi
126.0
75.4
3
Nika Kriznar
126.5
72.2
4
Svenja Wuerth
122.5
64.3
6
Ursa Bogataj
119.0
61.6
7
Chiara Hoelzl
118.0
57.5
8
Lara Malsiner
113.5
56.2
9
Juliane Seyfarth
112.0
52.5
10
Manuela Malsiner
112.0
44.0
11
Jacqueline Seifriedsberger
110.0
43.3
15
Xinyue Chang
102.5
29.2
16
Sofia Tikhonova
102.5
29.1
17
Daniela Vasilica Haralambie
102.5
28.3
18
Spela Rogelj
102.5
24.4
19
Gianina Ernst
99.0
23.9
21
Katharina Althaus
DNS
DNS
24
Kaori Iwabuchi
DNS
DNS
28
Julia Kykkänen
DNS
DNS
29
Anna Odine Stroem
DNS
DNS