kwiecień 2024
Najbliższe zawody
kalendarz na przyszły sezon
nie został jeszcze zatwierdzony

Zwycięstwem polskiego zawodnika Rafała Śliża zakończył się konkurs o Puchar Wysokich Tatr, który odbył się w sobotę w słowackiej miejscowości Štrbské Pleso. Międzynarodowe zawody zostały zorganizowane na skoczni o punkcie konstrukcyjnym K90, która niedawno została zmodernizowana i wyposażona w nowe maty igelitowe. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali słowacki minister edukacji Peter Ponický oraz mistrz olimpijski w skokach z 1968 roku Czech Jiří Raška. Ogółem w zawodach wzięło udział 57 skoczków ze Słowacji, Polski i Czech.

O nowy rekord skoczni postarał się polski junior Wojciech Pawlusiak, który w swym pierwszym skoku uzyskał odległość 96,5 metra. Poprzedni rekord (anulowany po przebudowie skoczni) wynosił również 96,5 metra i należał do Austriaka Stefana Kaisera. Warto wspomnieć, że przed czterema laty rekordzistami słowackiej skoczni byli inni Polacy - Marcin Bachleda i Stefan Habas. Wojciech Pawlusiak w drugiej rundzie oddał skok na 94 metry i tym samym zwyciężył w kategorii juniorów młodszych.
Na najwyższych stopniach podium głównych zawodów seniorów i juniorów (skakano z niższego rozbiegu) stanęło niespodziewanie dwóch kombinatorów norweskich. Zwycięzcą konkursu został Rafał Śliż. Po skokach na 93,5 oraz 91,5 metra wyprzedził Słowaka Michala Pšenkę, który w ubiegłym sezonie był najlepszym słowackim kombinatorem. Trzecie miejsce zajął już "specjalista" Wojciech Tajner.
W odbywającym się w tym samym dniu konkursie kombinacji norweskiej Śliż i Pšenko zamienili się miejscami. Rafał przybiegł na metę ze stratą dwóch i pół minuty. W kategorii juniorów młodszych pierwsze miejsce zajął Polak Mariusz Gomola.