Dziewięć zespołów stanie na starcie sobotniego konkursu drużynowego w Lahti. W polskiej ekipie znalazła się ta sama czwórka, która brała udział w dwóch ostatnich odsłonach igrzysk olimpijskich.
Polacy z pewnością nie należą do faworytów jutrzejszych zawodów - zarówno w kontekście wygranej, jak i podium; stać ich - biorąc pod uwagę realne możliwości i brak nieprzewidzianych wydarzeń - na okolice piątego lub szóstego miejsca (co odzwierciedla klasyfikacja Pucharu Narodów). Jutro nasi reprezentanci wystartują tą samą czwórką, co podczas obu konkursów na dużej skoczni na igrzyskach w Pekinie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.
Trudno jest wskazać pierwszoplanowego kandydata do wygranej. Patrząc na wyniki rozegranych w piątek treningu i konkursu, to bardzo blisko siebie byli reprezentanci Austrii (Jan Hoerl, Clemens Aigner, Ulrich Wohlgenannt i Stefan Kraft - co ciekawe, zabraknie tu dwukrotnego medalisty olimpijskiego Manuela Fettnera; nieobecni będą także Daniel Tschofenig i Daniel Huber), Niemiec (Constantin Schmid, Severin Freund, Markus Eisenbichler i Karl Geiger) oraz Słowenii (Ziga Jelar, Cene Prevc, Timi Zajc i Peter Prevc).
Dobrego dnia nie mieli w piątek Norwegowie, jednak w przypadku wyeliminowania błędów oczywiście stać ich na podium - jutro powalczą w składzie: Marius Lindvik, Robert Johansson (choć sumarycznie nieco lepszy od niego był dziś Robin Pedersen), Daniel Andre Tande i Halvor Egner Granerud.
W grze o miejsca 4-6 mogą znaleźć się jeszcze Japończycy (Yukiya Sato, Naoki Nakamura, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi) oraz zaskakująco nieźle spisujący się w piątek Finowie (Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Kalle Heikkinen, Niko Kytosaho). Z drugiej strony po gospodarzach można raczej spodziewać się rywalizacji o miejsce siódme z Rosjanami (Roman Trofimow, Michaił Nazarow, Alieksandr Bażenow i Jewgienij Klimow); Kazachowie z kolei bardzo by zaskoczyli, gdyby zdołali wejść do finału.
Początek sobotniego konkursu drużynowego zaplanowano na 16:30 naszego czasu; o 15:15 ruszy z kolei seria próbna.
Lista startowa |
---|
| zawodnik | kraj |
1 | Nikita Devyatkin | |
2 | Antti Aalto | |
3 | Roman Trofimov | |
4 | Piotr Żyła | |
5 | Yukiya Sato | |
6 | Ziga Jelar | |
7 | Marius Lindvik | |
8 | Jan Hoerl | |
9 | Constantin Schmid | |
|
10 | Sabirzhan Muminov | |
11 | Eetu Nousiainen | |
12 | Mikhail Nazarov | |
13 | Paweł Wąsek | |
14 | Naoki Nakamura | |
15 | Cene Prevc | |
16 | Robert Johansson | |
17 | Clemens Aigner | |
18 | Severin Freund | |
|
19 | Danil Vassilyev | |
20 | Kalle Heikkinen | |
21 | Aleksandr Bazhenov | |
22 | Dawid Kubacki | |
23 | Junshiro Kobayashi | |
24 | Timi Zajc | |
25 | Daniel Andre Tande | |
26 | Ulrich Wohlgenannt | |
27 | Markus Eisenbichler | |
|
28 | Sergey Tkachenko | |
29 | Niko Kytosaho | |
30 | Evgenii Klimov | |
31 | Kamil Stoch | |
32 | Ryoyu Kobayashi | |
33 | Peter Prevc | |
34 | Halvor Egner Granerud | |
35 | Stefan Kraft | |
36 | Karl Geiger | |