Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28
wrzesień 2018
Najbliższe zawody
29.09.2018, godz. 17:00
Klingenthal HS-140
CoC letni

Ryoyu Kobayashi wygrał pierwszy konkurs Letniej Grand Prix w Hakubie. Japończyk pokonał Jewgienija Klimowa, który awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Polacy znaleźli się pod koniec stawki.

Kobayashi nie pozostawił wątpliwości, kto dziś był w Hakubie najlepszy. Reprezentant gospodarzy zgromadził najwięcej punktów w obu seriach konkursowych, latając na odległość 131,5 oraz 128 metrów. Drugie miejsce ze stratą aż 18,2 punktu zajął Jewgienij Klimow (131 i 125,5 m), natomiast na najniższym stopniu podium stanął kolejny z Japończyków - Daiki Ito (125,5 i 126 m).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Taku Takeuchiego (130,5 i 120 m), Dimitrija Wasiliewa (dwa razy po 129,5 m) oraz Daniela Hubera (127 i 129 m), a czołową dziesiątkę uzupełnili Shohei Tochimoto, Killian Peier, Jaka Hvala i Yuken Iwasa.

W konkursie wystartowało dwóch reprezentantów Polski, jednak bez powodzenia - Andrzej Stękała (109,5 m) zajął 36. lokatę, a Krzysztof Biegun (101 m) znalazł się jedną pozycję niżej. W tabeli wyników pod Polakami znalazły się tylko nazwiska czterech skoczków zdyskwalifikowanych za nieregulaminowy kombinezon...

Warto zaznaczyć, że w czołowej trzydziestce znalazło się dwóch Kazachów - Sergiej Tkaczenko (25.) i Sabirzhan Muminow (30.). Dla tego drugiego to pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi, dające dożywotnie prawo startu w konkursach Pucharu Świata!

Dzisiejszy konkurs doprowadził do pewnych przetasowań w klasyfikacji generalnej - liderem co prawda wciąż pozostaje Kamil Stoch, ale jutro Polak może stracić prowadzenie na rzecz Jewgienija Klimowa. Rosjanin dzięki dzisiejszej drugiej lokacie wyprzedził Piotra Żyłę i plasuje się na drugim miejscu ze stratą tylko piętnastu punktów do Stocha.

Podczas pierwszej serii większość zawodników startowała z piętnastej belki, dla nielicznych rozbieg skrócono do progu czternastego (Peier, Huber, Sato, Nakamura) i trzynastego (Klimow; na prośbę trenera). W finale wszyscy mieli belkę piętnastą. Wiatr wiał głównie pod narty, jego prędkość dochodziła do 0,8 m/s.

Wyniki końcowe
 
zawodnik
kraj
odl. 1
odl. 2
punkty
1
Ryoyu Kobayashi
Japonia
131.5
128.0
279.8
2
Evgeniy Klimov
Rosja
131.0
125.5
261.6
3
Daiki Ito
Japonia
125.5
126.0
257.5
4
Taku Takeuchi
Japonia
130.5
120.0
253.3
5
Dimitry Vassiliev
Rosja
129.5
129.5
251.3
6
Daniel Huber
Austria
127.0
129.0
250.9
7
Shohei Tochimoto
Japonia
120.5
124.0
248.8
8
Killian Peier
Szwajcaria
127.0
120.0
246.3
9
Jaka Hvala
Słowenia
128.5
118.0
245.6
10
Yuken Iwasa
Japonia
121.5
121.0
244.2
11
Martin Hamann
Niemcy
126.5
125.5
240.7
12
Mackenzie Boyd-Clowes
Kanada
127.0
119.5
239.2
13
Yukiya Sato
Japonia
119.5
125.0
238.3
14
Jurij Tepes
Słowenia
125.5
119.5
238.1
15
Cestmir Kozisek
Czechy
127.5
115.5
231.9
16
Tomaz Naglic
Słowenia
124.5
121.0
230.6
17
Fredrik Bjerkeengen
Norwegia
117.0
130.0
229.9
18
Naoki Nakamura
Japonia
117.5
119.0
227.7
19
Kenshiro Ito
Japonia
114.5
123.5
225.9
20
Lukas Hlava
Czechy
128.0
110.5
221.5
21
Denis Kornilov
Rosja
126.0
110.5
218.8
22
Gregor Deschwanden
Szwajcaria
123.0
111.0
216.9
23
Kevin Bickner
USA
126.0
112.5
215.0
24
Robert Kranjec
Słowenia
125.0
110.0
211.3
25
Sergey Tkachenko
Kazachstan
115.5
118.0
203.0
26
Manuel Poppinger
Austria
114.0
113.5
199.5
27
Mikhail Nazarov
Rosja
114.0
114.0
194.8
28
Seou Choi
Korea Pd.
106.0
109.5
183.9
29
Martti Nomme
Estonia
113.0
104.0
180.4
30
Sabirzhan Muminov
Kazachstan
113.0
102.0
175.6
31
Tomofumi Naito
Japonia
107.0
 
90.7
32
Andreas Alamommo
Finlandia
110.0
 
89.1
33
Thomas Aasen Markeng
Norwegia
109.5
 
88.5
34
Kento Sakuyama
Japonia
105.5
 
87.5
35
Jan Hoerl
Austria
107.5
 
86.5
36
Andrzej Stękała
Polska
109.5
 
85.4
37
Krzysztof Biegun
Polska
101.0
 
67.6
38
Ulrich Wohlgenannt
Austria
DSQ
 
DSQ
39
Antti Aalto
Finlandia
DSQ
 
DSQ
40
Andreas Wank
Niemcy
DSQ
 
DSQ
41
Junshiro Kobayashi
Japonia
DSQ
 
DSQ

klasyfikacja generalna LGP »
wirtualna klasyfikacja Światowej Listy Rankingowej (WRL) »
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« sierpień 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
.
@marmi: Co do Kastelika, sam uważam, że wielkim talentem nie był (tak jak G. Miętus czy Leja), a ludzie zaczęli go tak nazywać tylko dlatego, że PZN go odrzucił. Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście tak było.
(26.08.2018, 17:42)
marmi
Nie wiem co z Kastelikiem, nie znam szczegółów sprawy. Nie jest to skoczek, który osiągał w przeszłości sukcesy w PŚ, nie przyrównywałbym go w tej kwestii do Bieguna/Stękały czy Ziobry. Takiego pewnie prędzej zarząd mógłby dyskredytować z jakichś powodów.
Ja ogólnie nie wykluczam, że to mogło mieć miejsce w pojedynczym przypadku w danym okresie, jednak trudno byłoby mi uwierzyć aby dotyczyło kilku skoczków naraz. To byłoby bardzo nielogiczne, typu strzelanie sobie w stopę. Tak po prostu na zdrowy rozum, ja nie znam osobiście żadnego skoczka czy działacza aby mieć jakąś wiedzę spoza mediów.
(26.08.2018, 00:04)
.
@Pawmak: Znowu za szybko czytam, bo chodziło mi o LGP... Tak, z PŚ masz rację.
@marmi: Już kilku dyskredytowanych przez PZN było... Co z Kastelikiem?
(25.08.2018, 19:49)
marmi
@DragonL
No właśnie teorię spiskową przedstawiłeś :)
Nie wiem jaki cel miałby PZN w tym aby uwalać/dyskredytować/zniechęca ć skoczków. Równie dobrze można byłoby siedząc na gałęzi piłować ją od strony drzewa.
Jeszcze można to sobie wyobrazić w pojedynczym przypadku, typu ostry konflikt z zarządem/prezesem, jakieś machlojki itp.
Za mało wiem o losach tych 2 aby osądzać ale dobrych wyników nie mieli od dawna i chyba nie wiedzieli w pewnym momencie czy w ogóle kontynuować kariery. Stękała oprócz śmierci ojca miał też problemy z nadwagą. Życzę im jak najlepiej bo obaj mają talent, ale sekowania ich przez PZN nie podejrzewam. Myślę, że oni o tym by wiedzieli i wobec takich wyników już jakiś czas temu by sobie odpuścili...
(25.08.2018, 15:19)
Pawmak
@ .
Ostatni PŚ w Polsce był w Zakopanem i wystawiliśmy o dwóch mniej niż przysługująca kwota. W dyskusji pod artykułem z 24 stycznia na pytanie jb, kogo mielibyśmy jeszcze wystawić, wskazałem właśnie Bieguna i Stękałę. Napisałem: "jeśli nawet prawdopodobnie się nie zakwalifikują, to co z tego? Może akurat, a korona Polsce z głowy nie spadnie, jeśli jacyś skoczkowie będą pod koniec stawki w kwalifikacjach...".
< br>Stękała zresztą jest teraz chyba w lepszej formie niż wtedy i potwierdziło się, co napisałem wczoraj - zdobył dziś punkty w Hakubie. A stać go było na więcej, co pokazała seria próbna. Biegun chociaż też pokonał Kazacha nr 2, co wczoraj zdobył punkt przy udziale tylu Japończyków.
(25.08.2018, 13:26)
sebinweb
No i jest super. Stekala jest minimum 28-my !
A nie to juz sobotni konkurs.
Jest progress, mamy sie z czego cieszyc :)
(25.08.2018, 12:40)
.
@kubbex TV: Ja też.
@marmi: No i pojawiła się.
@pavko: 4. i 5. miejsce kompromitacją
@Pawmak: Przecież Stękałę w Wiśle wystawili.
@Fanka: Już nie wróci niestety.
(25.08.2018, 12:24)
Fanka
@ Horus
Trzeba też wziąć pod uwagę, że A. Stękała miał po tamtym świetnym sezonie problemy w życiu prywatnym, o czym zresztą pisano na tej stronie (zmarł mu ojciec). Musiał iść do pracy i nie mógł poświęcać się tylko profesjonalnemu uprawianiu skoków. Mam jednak nadzieję, że jeszcze wróci do takiej formy, jak miał w sezonie 2015/16, w końcu te 235 m., o których wspomniałeś, nie wzięło się "z niczego".
Andrzej to góral, a "górale są twardzi, jak twarda jest grań", jak śpiewali Bracia Golec o A. Małyszu :-).
(25.08.2018, 09:50)
Horus
Szkoda mi Stękały, bo jeszcze dwa lata temu wydawało się, że to będzie nasz czołowy zawodnik. W debiutanckim sezonie zdobył 105 punktów w PŚ. Dla porównania Małysz w pierwszym sezonie miał 40 punktów, a Stoch okrągłe 0 (a w drugim 36). No i ten lot - 235 metrów w Vikersund. Wtedy to był chyba drugi najdalszy skok oddany przez Polaka. Niby tylko dwa lata minęły, a jakby inna rzeczywistość...
(25.08.2018, 00:09)
DragonL
@pavko @hgffe

A mnie się wydaje, że PZN chodziło o taka małą dyskredytację tych zawodników, teraz jak ich nie będzie w kadrach to nikt nie zapyta dlaczego. Inna sprawa, że pozbawiając ich miejsca w kadrach do takiego stanu tych zawodników doprowadzono. To tak bez żadnych teorii spiskowych, żeby nie było.
A pojechali bo FIS opłacił dwa miejsca, więc z żadnych pieniędzy podatników.
(24.08.2018, 22:41)
placek08
@pavko
Skompromitowali się na IO? 4 i 5 miejsce, niezależnie od wyników pierwszej serii, to powód do dumy. Równie dobrze mogliby skoczyć najpierw na 11 i 12, a potem awansować i wtedy pewnie byłby pech. A to to samo przecież. Ehhh.
(24.08.2018, 19:48)
Pawmak
Akurat Stękała ma realne szanse na punkty, skoro prawie je zdobył w Courchevel. Może mu skocznia nie pasuje - chociaż Biegunowi akurat powinna. 5 lat temu był tam 1. i 6.! Teraz faktycznie jest kompletnie bez formy. A akurat ci dwaj zawodnicy jak mogli uzupełnić ostatnio limit na PŚ w Polsce, to wtedy ich nie wystawili :P A tym razem cóż - ruch ze składem podobny jak Norwegowie. Austriaków też 2 nie punktowało, ale przynajmniej wzięli oprócz nich lepszych.

Super, że doszły te 3 kraje do klasyfikacji. A Tkaczenko właśnie zrównał się liczbą punktów LGP w karierze z jednym ze swoich słabszych rodaków ;) A Muminow pierwszy punkt w karierze. Nomme do tej pory miał 1 punkt zdobyty 3 lata temu, więc też sukces.
(24.08.2018, 19:33)
pavko
Ktoś mi powie co ci dwaj tu robią? Przeciez Biegun od 2 lat nie skacze nawet na poziomie Kazachów a Stękała to cień zawodnika sprzed 3 lat. A myślałem, że na IO nasi sie skompromitowali tym 4 i 5 miejscem a tu widzę jeszcze wiekszą perełkę. Na miejscu trenera to tych dwóch nie wysyłałbym na żadne zawody a może nawet nad jutrzejszym konkursem bym się zastanowił bo na 11 DSQ nie ma co liczyć
(24.08.2018, 16:47)
hgffe
Tez jestescie szczesliwi ze z naszeych podatków(wypłat) wysyłają na wycieczki takich mistrzow, którzy tylko nas ośmieszają?
(24.08.2018, 15:59)
marmi
Japończyków z przodu jak mrówków, a Kobayashi wygrał bezapelacyjnie.
Nasi za to się popisali, nie ma co. Jakby ktoś mi powiedział, że Kazachowie, Estończycy i Koreańczycy wejdą w komplecie do 2. serii a Polacy w komplecie podpiszą tabelę (w dowolnym konkursie i składzie) to bym go wysłał do psychiatryka...
Zresztą Kanadyjczyk, Amerykanin, Czesi i Szwajcarzy też w komplecie w 2. serii (co oczywiście było łatwe ale mimo wszystko).
@Lukash999
Ciekawe spostrzeżenie, aż 17 krajów w klasyfikacji a Finlandii nie ma. Mam nadzieję, że jak nie w kolejnych konkursach to zimą się w niej pojawi...
(24.08.2018, 14:05)
placek08
@Redakcja
"Warto zaznaczyć, że w czołowej trzydziestce znalazło się dwóch Kazachów - Sergiej Tkaczenko (25.) i Sabirzhan Muminow (30.). Dla obu to pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi - tym samym obaj zyskali dożywotnie prawo startu w konkursach Pucharu Świata!"
Tutaj jest błąd, ponieważ Sergiej dokładnie 362 dni temu zajął 18 miejsce w LGP, co przy okazji pomogło mu wystartować na ZIO.

Swoją drogą, Muminov też był blisko punktów (wielu), w roku 2014. W Ałmatach skoczył na poziomie końca 2, początku 3 dziesiątki, ale podparł skok i został sklasyfikowany na 31 miejscu. W drugim konkursie nie wystartował z powodu kontuzji, jakiej się nabawił. W tamten weekend swoje punkty zdobył Sokolenko - był 20 i 23, choć startowało odpowiednio 36 i 34 zawodników, w tym 4 i 2 Kazachów oraz po 2 Rumunów (zresztą zarówno Pitea, jak i Torok zdobyli wtedy punkty - po 2 za 29 miejsca).

Co do konkursu, do pominę skoki Polaków. Wskazałbym na Vassilieva, który był 5, Hamanna (11), oczywiście Kazachów, Koreańczyka, Estończyka (Nomme potwierdził nierówną formę, a Muminovowi chyba po prostu wyszedł pierwszy skok). Ponadto wielu zawodników skakało krócej w 2 serii. No i jeszcze zaskakująco duża ilość dyskwalifikacji, która o dziwo ominęła naszych (może trochę szkoda).
(24.08.2018, 14:05)
Lukash999
4 reprezentacje z pierwszymi punktami do klasyfIkacji drużynowej LGP: Kanada, Kazachstan, Korea oraz Estonia. W sumie mamy 17 nacji w Pucharze Narodów. Co ciekawe ciągle bez punktów Finowie. Kto by pomyślał...
(24.08.2018, 13:33)
kubbex TV
Brawo Nomme! Brawo Choi! Brawo Tkachenko i Muminov! Jestem z was dumny!
(24.08.2018, 13:32)
aaa
ale blamaż