Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
kwiecień 2018
Najbliższe zawody
07.07.2018
Kranj HS-109
CoC letni

Podczas minionego sezonu, zwłaszcza w trakcie igrzysk w Pjongczangu, głośno dyskutowano o trafności pomiaru wiatru za pomocą czujników umieszczonych koło zeskoku. Są już pomysły, jak wyeliminować ich wady...

Jako główną przyczynę pomiarów wiatru, które niekoniecznie odzwierciedlają podmuchy realnie działające na skoczka, wymieniano umiejscowienie czujników po bokach zeskoku - a tam warunki mogą być zupełnie inne niż pomiędzy bandami, gdzie rzeczywiście szybuje zawodnik. Dlatego osoby odpowiedzialne w FIS za pomiary zleciły analizę możliwości poprawy sytuacji. Dziś znamy pierwsze wnioski i pomysły:

- Pojawiły się dwa podejścia, które będziemy równolegle testować podczas tegorocznej Letniej Grand Prix. Z jednej strony jest to rozwinięcie chipów, które przyklejano na nartach w trakcie Turnieju Czterech Skoczni - będą one umieszczone również na kasku, a ich kolejna wersja ma uwzględniać także pomiar siły i kierunku wiatru - tłumaczy Bertil Palsrud z komisji skoków. - Dodatkowo sensory będą zawierały moduł GPS, a sygnały z niego pozwolą na zniwelowanie podmuchów wynikających z przemieszczania się zawodnika.

Drugą, prostszą metodą będzie poszerzenie obecnie stosowanego systemu o dodatkowe, statyczne czujniki:

- Kolejne tego typu urządzenia zostaną zamontowane na stalowych linach nad zeskokiem - tak jak to już czynimy choćby z kamerami poruszającymi się nad skoczkami. Różnica jest taka, że lina będzie wisiała dużo niżej - ok. dwóch metrów nad szacowaną parabolą lotu. To wystarczy, by skoczek nie obawiał się zderzenia z czujnikiem - kontynuuje Norweg.

Szkoleniowcy i sędziowie zwrócili też uwagę na inny problem - w minionym sezonie często zdarzało się, że np. skracano rozbieg ze względu na zbyt silny wiatr pod narty, a gdy skoczkowie ruszali, podmuchy nagle słabły - sama rekompensata w tej sytuacji nic nie dawała, bo prędkość na progu była za niska, by móc później odlecieć.

- Podobne sytuacje skłoniły nas do wypróbowania dynamicznej regulacji długości rozbiegu w zależności od warunków wietrznych na zeskoku. W przypadku nagłej zmiany prędkości wiatru belka startowa byłaby przesuwana nawet wtedy, gdy skoczek na niej siedzi - ostatnia korekta byłaby wykonana najpóźniej dwie sekundy po zapaleniu zielonego światła.

Jak podkreśla Palsrud, na razie taka możliwość mogłaby być zastosowana tylko na kilku obiektach, na których istnieje system automatycznego, bezstopniowego przesuwania belki startowej - większość skoczni wymagałaby odpowiednich modyfikacji. Proces miałby być rozłożony na kilka lat.

Gdyby rozwiązanie z przesuwaniem belki okazało się niewygodne dla skoczków, przedstawiciele FIS chętnie przetestują także specjalnie zamontowane na rozbiegu porcelanowe rolki z mechanizmami, które w zależności od warunków przyspieszałyby albo hamowały pędzącego w kierunku progu zawodnika. Skoczni z takim systemem jeszcze nie ma, ale zarządcy skoczni w Oberstdorfie już rozważają jego instalację - ich zdaniem możliwość regulacji prędkości na rozbiegu pozwoliłaby na skuteczniejsze trenowanie pozycji najazdowej.

Pomysły zostaną przedstawione podczas zbliżającego się Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w Costa Navarino w Grecji (13-19 maja). Testy czujników zaplanowano na najbliższe lato, nie wiadomo natomiast, kiedy uda się wypróbować rolki na rozbiegu - zdaniem Palsruda jest to perspektywa kilku najbliższych lat.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
Letnie Grand Prix
niezly ale na sports.in.winter lepszy o LETNIEJ GRAND PRIX PRZENIESIONEJ DO ZAKOPANEGO;D
(02.04.2018, 10:58)
M.
To chyba jest news na Prima Aprilis. Teraz czekam na weryfikację.
(02.04.2018, 00:20)
Abcd
Cześć opisanych pimysłów byłaby bardzo fajna. Aż szkoda, że dziś prima aprilis.
(01.04.2018, 22:56)
marmi
Bardzo świetnie, teraz czekamy na wiadomości jutrzejsze :)
Zdrowych, rodzinnych i wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich kibiców!
(01.04.2018, 21:29)
xgj
Mateja został trenerem osobistym Konstantina Sokolenki!!!
(01.04.2018, 21:10)
Sweet
@Ghgvv
Kaarel zrob to!!! nie jest zle Kristjan super prawie wygral z nimi!
(01.04.2018, 20:12)
Sweet
Mateja bedzie asystentem trenera kombinatorow norweskich.
(01.04.2018, 20:11)
J.A.Forfang
Wiadomość z ostatniej chwili: Redakcja skokinarciarskie.pl dodała Polskę do listy mistrzów świata w drużynie!
(01.04.2018, 19:33)
Naburmoszony_kalafior
Prima aprilis
(01.04.2018, 19:20)
Lucy
Jakie rolki na rozbiegu? Chyba coś źle przetłumaczyliście. Rolki mają być montowane w nartach! Zawodnik siedzący na belce otrzyma informację, jakie ustawienie może zastosować. Będzie ono zależeć w lecie owszem, od wiatru, ale w zimie także od stopnia zaśnieżenia torów i twardości zeskoku (to ostatnie jakoś tam jest związane też z temperaturą, ale nie zrozumiałam dokładnie). I oczywiście ustawienie rolek będzie potem kontrolowane razem z innymi pomiarami przez panów Grazerów.
Eh, za czasów Fortuny wyskakiwał zza płotka prosto na rozbieg i jechał, w góralskim swetrze i czapce z pomponem, a teraz się taka technokracja robi, że niedługo to będą gwiezdne wojny i skoki w nadprzestrzeń, a nie narciarskie...:(
(01.04.2018, 17:50)
???
Adam Małysz zgolił wąsy.
(01.04.2018, 17:48)
kuba.923
Redakcjo, chcemy więcej żartów!
(01.04.2018, 17:23)
mr.OTHER
Dobre z tymi rolkami i zmianą belki po zapaleniu światła, uwierzyłem na kilka minut :D
(01.04.2018, 16:12)
m82p
Co do jednego i drugiego artykułu przypominam,że dzisiaj jest 1 kwietnia; )
(01.04.2018, 15:47)
Polonus
Do momentu przeczytania o tym, że będą przesuwać belkę wraz ze skoczkiem, byłem skłonny uwierzyć w to, że ten artykuł niekoniecznie jest związany z dzisiejszą datą. Teraz już nie:)
(01.04.2018, 15:31)
Summo14
Lol dzis 1szy kwietnia
(01.04.2018, 14:31)
obskurny
Słyszałem, że Adam Małysz zaczyna drakonska dietę i od przyszłego sezonu wraca do skakania;) A tak w ogóle to dziś 1 kwietnia ;)
(01.04.2018, 14:02)
xyz
Poitner wraca do Austriaków.
(01.04.2018, 13:38)
Ghgvv
Wyniki sobotnich Mistrzostw Estonii:
1. Artii Aigro
2. Kevin Maltsev
3. Martti Nomme
4. Kristjan Ilves
5 Kaarel Nurmsalu
6. Ivo Niklas-Hermanson
...
8 . Taavi Pappel
(01.04.2018, 13:25)
Mateusz
Prima aprilis
(01.04.2018, 13:23)
agar
Prima Aprilis
(01.04.2018, 13:23)
Fakty
Dziś prima aprilis :D
(01.04.2018, 12:39)
DragonL
"W przypadku nagłej zmiany prędkości wiatru belka startowa byłaby przesuwana nawet wtedy, gdy skoczek na niej siedzi" prima aprilis;)
(01.04.2018, 12:36)
ZZZ
Uroki 1 kwietnia :D
(01.04.2018, 12:34)
Janeman
Żarty na temat kolejnych przełomowych pomysłów FiSu przestały już być śmieszne- oni na prawdę są już w stanie wpaść na każdy głupi pomysł...
Natomiast świetnie trafiliście z artykułem o Matei i Bachledzie- jak ktoś nie trafił na tę informację kilka dni temu, pomysli że to żart.
(01.04.2018, 12:23)
Ghj
Fajny prima apralisowy żart
(01.04.2018, 11:34)
summo14
Z tym rozbiegiem by se już dali siana bo te rolki to już moim zdaniem glupota. Moze niech zrobia takie rolki żeby kazdy niezaleznie id swojej pozycji osiagal tą samą predkość np ustalamy 95kmh i kazdy tyle ma. Moim zdaniem to już jest głupota.

Natomiast udoskonalenie czujnikow wiatru to już bardzo dobry pomysł. I tak z roku na rok wyglada to znacznie lepiej.
(01.04.2018, 11:34)
skoki
Noriaki Kasai zakończył karierę