Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
1
2
3
5
6
7
8
9
12
13
14
15
16
20
21
22
23
26
27
28
29
30
31
sierpień 2018
Najbliższe zawody
24.08.2018, godz. 11:30
Hakuba HS-131
LGP

Robert Kranjec to najbardziej utytułowany zawodnik, jaki pojawił się na starcie Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Słoweniec stara się powrócić do dawnej formy - i między innymi o tym porozmawialiśmy...

Andrzej Mysiak (Skokinarciarskie.pl): Miło znów widzieć Cię w Zakopanem. Atmosfera jest co prawda "trochę" inna niż podczas Pucharu Świata, ale myślę, że dobrze się tu czujesz?

Robert Kranjec: Owszem, lubię Zakopane. I rzeczywiście jest inaczej - nie tylko ze względu na atmosferę, ale też skocznia się zmieniła. Podoba mi się, ale muszę oddać tu jeszcze trochę skoków, aby złapać dobre czucie.

Minęły już prawie dwa lata, odkąd zdobyłeś swoje ostatnie punkty Pucharu Świata - później, jak wiemy, borykałeś się z kontuzją. Co dało Ci siłę, żeby jeszcze raz spróbować, żeby powrócić do treningów i startów? Wielu sportowców w Twoim wieku pewnie by już odpuściło, Ty jednak cały czas walczysz.

Właściwie to nie wiem. Myślę, że motywacja ma duże znaczenie. OK, kontuzję już wyleczyłem i myślę, że jestem w stanie skakać na tym samym poziomie, co kiedyś. Potrzebuję jednak więcej czasu, aby wykonywać właściwy trening fizyczny. Latem popełniłem trochę błędów w tym zakresie...

Ostatnio nie jest łatwo być skoczkiem narciarskim - w minionych latach wielu zawodników z czołówki ma albo miało poważne problemy zdrowotne. Dotyczy to choćby Ciebie, Severina Freunda czy Kennetha Gangnesa. Co, Twoim zdaniem, jest tego przyczyną? Nowe regulacje, coraz wyższy poziom i skakanie na limicie czy może coś zupełnie innego?

Zdecydowanie kombinezony. Kiedyś była tolerancja sześciu centymetrów, teraz trzech, chwilę wcześniej były nawet dwa. To sprawia, że teraz nie latamy, a spadamy.
Twój powrót po kontuzji nie był tak dobry jak byśmy oczekiwali - tylko cztery razy w tym sezonie pojawiłeś się w Pucharze Świata i nie zdobyłeś żadnych punktów. Z drugiej strony nie było wcale tak źle - zanotowałeś kilka dobrych rezultatów w Pucharze Kontynentalnym, w tym dwa zwycięstwa w Sapporo. Jak podsumowałbyś tę zimę?

To był ciężki sezon, zwłaszcza jego pierwsza część - straciłem całe swoje czucie na skoczni. Z tego powodu powróciłem do Pucharu Kontynentalnego. Fakt - oddałem kilka dobrych skoków, ale generalnie forma jest na coraz to innym poziomie. Brakuje mi stabilności - i głównie na tym polega mój problem.

Jedno ze zwycięstw w Sapporo odniosłeś na skoczni normalnej - a nie jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tego, że wygrywasz na tak małych obiektach. Powszechnie wiadomo, że najlepiej spisujesz się na skoczniach mamucich. Czy wielkość naprawdę ma znaczenie? Jak sądzisz, co sprawia, że niektórzy zawodnicy szczególnie dobrze spisują się na obiektach do lotów?

Wydaje mi się, że szczególne znaczenie ma czucie powietrza. I odwaga - bo wielu chłopaków czuje się trochę przestraszonych, gdy lecą na odległość dwustu metrów. A na tak dużych obiektach to milimetry decydują o tym, czy będziesz piętnasty, dwudziesty, czy znajdziesz się w czołowej trójce.

Na mamuciej skoczni w Planicy zdołałeś wygrać dwukrotnie. Jak słoweńska publiczność reaguje, gdy ich sportowiec zwycięża na własnej ziemi? Traktują Cię jak bohatera, szaleją na Twoim punkcie, tak jak to jest w Polsce?

Nie, myślę, że polska publiczność jest bardziej zwariowana. Ale oczywiście w Słowenii również czuć wsparcie, kibice mówią ci, że jesteś dobry. To bardzo ważne dla pewności siebie, zwłaszcza wtedy, gdy wygrywasz przed dwudziestotysięczną publicznością ze Słowenii, ale także Polski, Niemiec czy Austrii.
Jesteś obecnie jednym z najbardziej doświadczonych skoczków. Co, Twoim zdaniem, najbardziej się zmieniło w dyscyplinie od czasów, kiedy zaczynałeś skakać w najbardziej prestiżowych zawodach? Co jest teraz lepsze, co gorsze?

Z pewnością najlepszym, co się zmieniło, jest możliwość przesuwania belki startowej w trakcie trwania serii i system rekompensat za wiatr. Dziesięć lat temu pogoda była dużo bardziej stabilna niż teraz, obecnie z tymi zasadami jest o wiele łatwiej. Co do innych reguł - ciężko powiedzieć. Moglibyśmy dyskutować o kombinezonach i ich pomiarach w przypadku różnych reprezentacji.

A co byś najchętniej zmienił w tym zakresie?

Wszystko! Wprowadziłbym większe kombinezony i stałe pomiary wszystkich skoczków.
Podczas gdy w tym roku startujesz głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego, znajdujesz czas na śledzenie konkursów Pucharu Świata w telewizji?

Tak, staram się śledzić każde zawody.

I co sądzisz o występach słoweńskiego zespołu tej zimy? Jak pamiętamy, były świetne momenty, ale też kompletnie nieudane konkursy...

Wiem, że nasi zawodnicy nie są tak szczęśliwi jak jeszcze trzy-cztery lata temu. Ale to jest sport - jeden rok jest naprawdę świetny i skaczesz rewelacyjnie, a w kolejnym plasujesz się poza czołową trzydziestką. Skoki narciarskie to szalony sport!

Nawet gdy Słoweńcy nie wygrywają w Pucharze Świata, to wciąż świetnie sobie radzicie w Pucharze Kontynentalnym czy FIS Cup - i nie mówię tylko o doświadczonych zawodnikach jak Ty czy Jurij, ale również o młodych chłopakach (jak Timi Zajc, Anze Lanisek, Bor Pavlovcic) czy tych w średnim wieku (Nejc Dezman czy Andraz Pograjc). Co sprawia, że słoweńskie zaplecze jest takie silne?

Mamy kilka zespołów na różnym poziomie - kadra A, kadra B, kadra młodzieżowa... Wszyscy podążają prawie tą samą ścieżką, mają podobny program treningowy, takie same kombinezony, mogą trenować każdego dnia, każdy ma swojego trenera osobistego. Wsparcie zawodników jest jednakowe na każdym poziomie.
W Norwegii trwa druga edycja turnieju Raw Air. Co myślisz o tej imprezie i jakich rezultatów spodziewasz się w tym roku? [rozmowa była przeprowadzona na początku turnieju - red.]

Myślę, że Kamil jest faworytem, oprócz niego powinno się liczyć ze dwóch Norwegów. Sama impreza jest ciężka, bo oprócz startów trzeba się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Nie jest łatwo podróżować, a chwilę później iść na skocznię. Jednak gdy jesteś w formie, masz dobry humor i dodatkową dawkę energii - dla czołowych skoczków nie jest to więc problemem. Gorzej to wygląda w przypadku pozostałej czterdziestki...

Po Raw Air czeka nas już tylko Planica. Jakie są Twoje osobiste cele na te konkursy - bo myślę, że tam zobaczymy Ciebie na starcie?

Owszem, taki jest plan. Chciałbym zdobyć tam punkty, a gdyby mi się udało zająć miejsce w czołowej dziesiątce czy piętnastce, uznałbym to za bardzo dobry wynik.

A co po Planicy? Wielu kibiców zastanawia się, czy pozostaniesz aktywnym skoczkiem...

Dużo o tym ostatnio myślę. Muszę usiąść i przeanalizować swoje występy tej zimy - co robiłem dobrze, co źle. Zobaczymy też, co wydarzy się w naszej federacji narciarskiej. Wtedy podejmę decyzję. Sądzę jednak, że pozostanę przy skokach jeszcze przynajmniej przez rok.
A co chciałbyś zmienić w swoich przygotowaniach do następnego sezonu? Czy jeszcze za wcześnie, by o tym mówić?

Przede wszystkim muszę dowiedzieć się, kto zostanie moim trenerem. Wtedy usiądziemy i wszystko omówimy. Tak jak wcześniej mówiłem, najważniejszy jest dla mnie trening fizyczny - w tym roku jestem zbyt powolny, ponieważ rehabilitacja po kontuzji była długa i trudna.

A gdy już kiedyś zakończysz karierę, co chciałbyś robić? Masz jakieś pomysły? Chciałbyś pozostać przy skokach czy zająć się czymś zupełnie innym?

Mam kilka różnych opcji, zobaczymy. Teraz nie jestem w stanie powiedzieć, czy będę robić to, czy coś innego. Niewykluczone, że zostanę przy skokach - chciałbym, żeby tak było. Jednak wszystko może się zdarzyć.

Liczę zatem, że jeszcze spotkamy się pod skocznią! Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w powrocie do najwyższej formy!
rozmawiał Andrzej Mysiak, fot. Andrzej Mysiak i Aleksandra Kruc
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
PanSowa
"A na tak dużych obiektach to milimetry decydują o tym, czy będziesz piętnasty, dwudziesty, czy znajdziesz się w czołowej trójce" - właśnie na mamutach nie decydują milimetry, bo różnice punktowe między zawodnikami są średnio dużo większe niż na innych skoczniach, a za każdy metr przyznaje/odejmuje się najmniej punktów. To co powiedział, mogłoby być od biedy prawdą na skoczniach normalnych, lecz w odniesieniu do mamutów wyszedł farmazon.
(17.03.2018, 11:47)
Tomek
Ja go nie lubiałem bo na lotach robił spore zamieszanie w czołówce. Ogólnie jak wracał do skakania to taki podiumowy terrorysta był. Gdzie dla wielu nachalnych również dziennikarzy liczyła się kolejność w czołówce jakby jeden drugiemu śmierć był winien, a tu nagle Kranjec tematem dnia lub nawet weekendu.
(17.03.2018, 02:12)
qxv
wcześnie zakończył karierę,a teraz ją odbudowuję...
(15.03.2018, 20:39)
.
@gorenje: Kofler ma chorobę autoimmunologiczną, dlatego nie skacze. Powiedział też, że chce zakończyć karierę po MŚ 2019. A Ammann spośród nich wszystkich jeszcze skacze na jakimś poziomie.
@koszulkowy: No to sprawdziłem. W sezonie 12/13 w Sapporo z czołowej 15. PŚ zabrakło... 3 zawodników (Schlieri, Freitag, Ammann). W sezonie 15/16 2 (Hayboeck i Kraft). Co do sezonu 13/14 masz rację, nie było czołówki. Ale 2 pozostałych nie masz prawa kwestionować.
(15.03.2018, 13:30)
ywaksal
A może z kombinezonami pójść w 2 stronę pozwolić zawodnikom na dowolny kombinezon, tylko bez sztywnych elementów, materiał będzie się zaginał i nie będzie dodatkowej powierzchni nośnej, ponadto kombinezon będzie cięższy i zawodnicy i ich teamy będą to musieli jakoś zoptymalizować.
(15.03.2018, 10:32)
gorenje
Kranjec
Kofler
Wasilje w
Ammann
Kasai
Ahonen
Choi .S
Choi.H.C.
Kim
Descombes Sevoie
Colloredo
Bjerk eengen
K OŃCZCIE KARIERY!
(15.03.2018, 10:03)
JacekKatos
POWODZENIA
(15.03.2018, 08:15)
koszulkowy
nigdy nie był jakimś mega zawodnikiem. Jego specjalizacja to loty, tak samo jak o Kocha. Nawet jak nie miał formy to trzaskał w lotach. Po prostu był też nierówny. Analizując jego występy dokładniej, żeby udowodnić, że wybitnym zawodnikiem nie był: miał 7 zwycięstw, z czego tylko 1 było na dużej skoczni, reszta to mamuty. Z 27 miejsc na podium 17 to mamuty, a 4 to Okurayama gdzie ekipy wysyłały zazwyczaj okrojony skład i zwycięstwa osiągały asy: Jan Matura i Jernej Damjan. Poza tym Kranjec to jest beton w stylu Colloredo, co on chce trenować w tym wieku? Ciągle te same błędy, rzut na progu. Nigdy tego nie wyeliminował...
(15.03.2018, 08:14)
M.
Trochę za dużo marudzenia. Nie wszyscy spadają, bo taki Kamil i Norwegowie latają aż miło patrzeć. Jeśli Kranjec skupi się na sobie, weźmie się za trening, to pewnie ma jeszcze szanse powalczyc (głównie na mamutach), ale jeśli będzie zwalał winę na wszystko dokoła, to kiepsko to widzę.
(14.03.2018, 23:45)
Sweet
Dawaj Robert punkty musza byc
(14.03.2018, 23:36)
Dodaj komentarz
Jesteś niezalogowany!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
« regulamin komentowania »
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Kranjec: Muszę usiąść i przeanalizować występy tej zimy (wywiad)
Kranjec: Muszę usiąść i przeanalizować występy tej zimy (wywiad)

Kranjec: Muszę usiąść i przeanalizować występy tej zimy (wywiad)

Kalendarium
Erik Simon
Dziś urodziny obchodzą:
Aliaksei Baldzin (1993)
Najbliższe zawody
23 sierpnia 2018 (czwartek)
06:00
LGP Hakuba
odprawa techniczna
10:00
LGP Hakuba
oficjalny trening
12:00
LGP Hakuba
kwalifikacje
24 sierpnia 2018 (piątek)
10:30
LGP Hakuba
seria próbna
11:30
LGP Hakuba
konkurs ind.
25 sierpnia 2018 (sobota)
10:30
LGP Hakuba
kwalifikacje
11:30
LGP Hakuba
konkurs ind.
7 września 2018 (piątek)
06:00
LGP Czajkowski
odprawa techniczna K
07:00
LGP Czajkowski
odprawa techniczna M
09:00
LGP Czajkowski
oficjalny trening K
11:00
LGP Czajkowski
kwalifikacje K
12:00
LGP Czajkowski
oficjalny trening M
14:00
LGP Czajkowski
kwalifikacje M
20:00
CoC Stams
odprawa techniczna
8 września 2018 (sobota)
08:30
CoC Stams
oficjalny trening
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich Oglądaj skoki w Eurosport Player - wszystkie kwalifikacje i konkursy LIVE
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Reklama
Skoki.tv - filmy o skokach narciarskich Blaster.pl - hosting, domeny, konta pocztowe, serwery wirtualne
Poznaj Skokinarciarskie.pl
Zaawansowana wyszukiwarka
Szukasz informacji? Skorzystaj z zaawansowanej wyszukiwarki...
Sonda
Kto wygra LGP 2018?
Kamil Stoch
Piotr Żyła
Dawid Kubacki
Maciej Kot
Killian Peier
Roman Koudelka
Timi Zajc
Stefan Kraft
Karl Geiger
inny skoczek
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2012 Benefaktor.com, 2012-2018 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich