Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28
wrzesień 2018
Najbliższe zawody
29.09.2018, godz. 17:00
Klingenthal HS-140
CoC letni

Dla Sergieja Tkaczenki dziewiąte i szesnaste miejsce zajęte w Pucharze Kontynentalnym w Zakopanem były najlepszymi wynikami w karierze. W niedzielę porozmawialiśmy z sympatycznym Kazachem i jego trenerem...

Mimo szczerych chęci z obu stron o wywiad z Sergiejem Tkaczenką wcale nie było tak łatwo - przeszkodą była bariera językowa. Kazach nie mówi po angielsku, z kolei z moją znajomością języka rosyjskiego nie czułem się na tyle dobrze, by swobodnie porozumiewać się z Sergiejem. Wystarczyła jednak, by umówić się na rozmowę, podczas której językowo wspierał nas Janez Debelak. Jak się bowiem okazało, słoweński trener reprezentacji Kazachstanu całkiem dobrze mówi po polsku, a jego życiowa partnerka jest Polką i mieszka w Warszawie.



Andrzej Mysiak (Skokinarciarskie.pl): W sobotę i niedzielę oddawałeś w Zakopanem bardzo dobre skoki, ktore dały Ci najlepsze rezultaty w karierze. Czy spodziewałeś się, że będziesz tutaj tak dobrze się spisywać? Jak myślisz, skąd taka forma?

Sergiej Tkaczenko: Nie, nie spodziewałem się. Ciężko pracowałem na to, aby osiągać takie wyniki. Swoje zrobiła też skocznia, która bardzo mi pasuje, odpowiada mojej technice.



W Polsce wielu fanów kibicuje skoczkom spoza czołowych krajów, takich jak Polska, Norwegia czy Niemcy, a po sobotnim konkursie występ Sergieja był pozytywnie oceniany przez naszych czytelników. Czy w Kazachstanie skoki narciarskie są w jakimś stopniu popularne?

Janez Debelak: Nie sądzę. Nawet w Ałmatach, gdzie przecież są skocznie, nikt nie wie o istnieniu tej dyscypliny sportu. Nie, skoki nie cieszą się tam dużą popularnością.

Kazachstan nie należy do światowej czołówki, ale mimo to wciąż startujecie w zawodach najwyższej rangi. Skąd czerpiecie motywację? Kto Was wspiera w uprawianiu tego sportu?

Janez Debelak: W Kazachstanie jest długa tradycja skoków narciarskich. W barwach ZSRR Kazachowie uzyskiwali dobre rezultaty, Andriej Wierwiejkin zajął piąte miejsce na mistrzostwach świata w Lahti w 1989 roku. Byli więc dobrzy skoczkowie, którzy chcą, aby ta dyscyplina nadal istniała w Kazachstanie. Myślę, że będzie się to rozwijać - jest wielu utalentowanych, młodych chłopaków.



Jak wyglądają Wasze treningi, gdzie głównie trenujecie? Przypuszczam, że częściowo w Ałmatach, ale na pewno też w Europie?

Janez Debelak: Naszymi głównymi ośrodkami treningowymi są obecnie Planica, Wisła, Szczyrk. Kiedyś Kazachowie byli na obozie w Zakopanem, ja również tutaj pracowałem - ówczesny trener poprosił mnie o wsparcie i tak rozpoczęła się moja przygoda z reprezentacją Kazachstanu.



Sergiej, w tym roku miałeś okazję pierwszy raz wystąpić na igrzyskach olimpijskich. Jak Ci się podobało, jakie wrażenia?

Sergiej Tkaczenko: Bardzo mi się podobało, atmosfera była niepowtarzalna - wszyscy bardzo się cieszyli igrzyskami. Skocznie były dobre, jednak wtedy miałem jeszcze duże problemy z techniką i trudno mi było oddawać dobre skoki.

Jesteś młodym zawodnikiem, przed Tobą cała kariera. Jakie stawiasz sobie cele, co chciałbyś osiągnąć?

Sergiej Tkaczenko: Chciałbym po prostu uzyskiwać jak najlepsze wyniki w Pucharze Świata czy na mistrzostwach świata. Cieszyłbym się, gdybym na igrzyskach olimpijskich zdołał zająć miejsce w czołowej dwudziestce, a może nawet dziesiątce? Jeśli skoki będą dobre, to nigdy nic nie wiadomo...



Nasi czytelnicy chcieliby Cię poznać. Jaki jest Sergiej Tkaczenko? Co lubisz robić w wolnym czasie?

Sergiej Tkaczenko: Lubię aktywnie spędzać czas, uprawiać sport, jeździć samochodem, spotykać się ze znajomymi. Ale całe moje życie obraca się wokół sportu, wciąż trenuję i trenuję.



Jak pracuje się z takim zawodnikiem jak Sergiej?

Janez Debelak: Od dawna mówię, że to najlepszy skoczek, z jakim kiedykolwiek współpracowałem. A jestem trenerem już od dwudziestu lat, w tym czasie pracowałem ze Słoweńcami, m.in. z Primožem Piklem czy innymi zawodnikami, którzy dobrze się zapowiadali. Sergiej jest najlepszy - to "złote dziecko".

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów na światowych skoczniach!



rozmawiał Andrzej Mysiak, fot. Andrzej Mysiak i Aleksandra Kruc
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
benedus@interia.pl
@,Mistrz
W Tkaccenkę pisze się Ę...
(30.03.2018, 18:00)
benedus@interia.pl
kamil,gdzieś po 210/250
(30.03.2018, 17:52)
benedus@interia.pl
kazachowie latają po 100/165 metrów
(30.03.2018, 17:51)
Mistrz
Chodzi o Tkachenke
(19.03.2018, 17:51)
Mistrz
To jest najlepszy z Kazachów
(19.03.2018, 17:50)
LOL XD LOL
Nie obwiniam Kazachów bo to co napisałem to bzdura.
Kazachowie nie wybijają się dobrze z progu i mają słaby wiatr.
(17.03.2018, 07:23)
LOL XD LOL
Czasami się zastanawiam czy w ogóle
Kazachstan powinien skakać a nie tylko 99,100,101,102 metrów.

To nie są skoki narciarskie.
(17.03.2018, 07:21)
LOL XD LOL
Kazachstan skacze w okolicach 99 metra, a Kamil Stoch 140 metrów i to jest różnica 41 metrów
(17.03.2018, 07:18)
NAJLEPSZY W SKOKACH NARCIARCIARSKICH
Sergiej Tkaczenko niech lepiej skacze, tak samo jak Kazachstan bo w obojętnej drużynówce zawsze w pierwszej serii to Kazachstan odpada razem z Włochami.
(17.03.2018, 07:15)
.
@marmi: Ljoekelsoey też ma "not allowed"...
(13.03.2018, 19:04)
Pawmak
No co do jeżdżenia na PŚ, to Filipos chyba ma rację. Przygotowywał się też pewnie na MŚJ i do IO (i oszczędzał przed nimi), a teraz sprawdził formę w PK i zdobył przynajmniej jakieś punkty dla Kazachstanu tam. A że jest ten wywiad, to bardzo dobrze :)
(13.03.2018, 17:00)
Pawmak
O Czwykowie pewnie zapomnieli - ale ciekawostką jest aktywna (pewnie faktycznie) skoczkini z Kirgistanu.

@ Sweet
Nie było info o Korolowie, tylko o tamtej trójce. Zresztą od początku w sezonie 2012/2013 normalnie startował w PŚ.

Karpienko przed wypadkiem zdobył w PŚ 42 punkty, też niezle. Wrócił po 5 latach, ale już jako cień - choć numerem 4 w kraju jest.
(13.03.2018, 16:58)
@Adix
Nasze dziennikarstwo nie istnieje to widać na powyższym przykładzie ;]
(13.03.2018, 16:18)
Adix
Boże...Jest tyle ciekawych pytań do obu panów np o strukturach w ich związku,dlaczego nie jeździ na PŚ,o młodych chłopaków, a oni pytają o zainteresowania i czy się podobało na igrzyskach. A była okazja na super wywiad.
(13.03.2018, 16:03)
marmi
Nie wiem jak to jest z tą aktywnością, jest tam wiele niezgodności ze stanem faktycznym.
Wyobrażam sobie, że jak ktoś nie pokazuje się na zawodach FIS przez dłuższy czas i/lub jest taka informacja ze związku w danym kraju to dostaje not active.
Natomiast to not allowed to jakieś kuriozum, nie widziałem tego przy innych skoczkach. Tak jakby nie mógł wziąć udziału w zawodach nawet jakby teoretycznie chciał, a przecież prawo startu w PŚ jest niby dożywotnie. Najlepiej jakby go ktoś mógłby zapytać czy wie o co chodzi...
Taki np. Horngacher ma retired, ciekawe też kiedy zmieniają not active na retired.
(13.03.2018, 15:47)
Fanka
Są też inne różnice: np. Adam Małysz ma wpisane "not active not allowed", a wielu innych zawodników, którzy już zakończyli karierę tylko "not active". Czy ktoś wie, o co w tym chodzi?
(13.03.2018, 14:13)
jaa
W sumie jak to jest z tym kodem FIS? Za utrzymanie się jako aktywny są jakieś opłaty? Bo z tego co widzę wielu skoczków jak chociażby wspomniany Chvykov czy wielu Rosjan i Szwedów, pomimo skończenia kariery kilka lub kilkanascie lat temu nadal mają status aktywny w bazie.
(13.03.2018, 13:13)
jaa
@szweju
Po prostu nigdy się nie dezaktywował.
(13.03.2018, 13:11)
szweju
Dmitri Czwykow z Kazach były reprezentant Kirgistanu jest aktyny w bazie Fis. Wznowił by karierę po 40-tce?
(13.03.2018, 13:04)
Ktoś
Ładny ten Tkachenko
(13.03.2018, 12:38)
Sweet
w wypadku 2013 byli lewkin pchelinchev, karpenko i KOROLEV
(12.03.2018, 23:56)
Sweet
SUPER WYWIAD CZEKAM POWINIEN W TRONDHEIM SKAKAC
(12.03.2018, 23:56)
Fileep86
aaaa przepraszam, chodzi o ten z 2008! Sorry zwracam honor.
(12.03.2018, 23:09)
Fileep86
@sdf

Radik nie miał żadnego wypadku, tam byli Lewkin, Pczelinczew i Karpenko.
(12.03.2018, 23:05)
sdf
Następca Radika pełną gębą, czas pokaże czy pobije jego rekord pkt. w PŚ...
Radika strasznie żal przed ten wypadek samochodowy wszystko się posypało :(
Radik w całej karierze zdobył aż 112 pkt. PŚ!
(12.03.2018, 22:57)
Filipos106
@nieznany - na pewno forma Kazachów klepiących bulę nie jest uznana za wyższą od skoków Tkatchenki. Można to zauważyć poprzez start na IO. To on dostał nominację, ponieważ jest zdecydowanie najlepszy w swoim kraju. Podoba mi się, że na siłę nie wciskają go do PŚ. Skacze w CoC, aby zajmować punktowane miejsca i stale się rozwijać. W PŚ każde kolejne nieprzebrnięte kwalifikacje mogą być dla młodego zawodnika ciosem, który może odbierać chęci itd. Jednakże fajnie byłoby, gdyby pojawił się na lotach w Planicy, szczególnie, że w ten weekend kończy się CoC. Myślę, że to byłaby fajna nagroda za w miarę dobry sezon, a i rekord Kazachstanu czeka na pobicie, bo przy skokach buloklepalenki i spółki nie jest to niestety możliwe. Taka prawda, że wykorzystują dość mierne zasady FIS i jeżdżą na każde zawody, choć nic im to nie daje. Może kiedyś doczekamy się punktów Kazachów, a najbliżej tego wydaje się być właśnie Sergiej Tkatchenko.
(12.03.2018, 22:57)
troolol
nie mię oceniać aczkolwiek gdyby rządziła tam prywata to na igrzyska sergey by nie pojechał
Poza tym muminov też jeszcze ma szanse coś osiągnąć. tylko musi to pójść w kierunku sergeya
(12.03.2018, 22:47)
Joorny
Bardzo utalentowany skoczek, który może wyciągnać Kazachstan z dołka. Osobiście mocno mu kibicuje
(12.03.2018, 22:37)
nieznany
Dziwne, ze Tkaczenko tak rzadko dostaje szanse startu w PS. Jest nie tylko rozwojowy, ale rowniez jest najlepszym obecnie skoczkiem kazachskim.
Ostatnio inny z mlodych utalentowanych Kazachow (Ilja Kratow) zakonczyl niespodziewanie przygode ze skokami.
Cos mi sie wydaje, ze w tamtejszym zwiazku rzadza prywata i uklady. Cos na wzor kadry Rumunii. Rozumiem jednak, ze o takie rzeczy nie pyta sie w wywiadach, bo zarowno skoczek jak i jego trener i tak nabraliby wody w usta.
Na jakiej podstawie forma Sokolenki czy Korolewa zostaje oceniona wyzej od formy Siergieja?
(12.03.2018, 22:34)
jb
To ja przypomne, że na Lotos Cup w roczniku 2004 wszystkich naszych rozwalał Danił Wassiliew - Kazach trenujący w Polsce. Mam nadzieję, że się mnie zmarnuje. Jeśli jest w stanie wygrywać z naszym obecnie najzdolniejszym młodym skoczkiem Janem Rzadkoszem, to znaczy, że chłopak naprawdę ma talent.
(12.03.2018, 22:27)
Pawmak
Najlepsze osiągnięcie to jednak 18. miejsce w konkursie LGP w Hakubie. Ale zimą to tak.

Że w Ałmatach nikt nie wie o istnieniu skoków, to chyba przesada ;)

W Polsce tyle trenują, ale na mistrzostwach Polski nie startowali nigdy. Cóż - na ten moment sezonu Tkaczenko byłby Polakiem nr 7-8.
(12.03.2018, 22:25)
Antek
Super że kilka ciekawych wywiadów przeprowadziliście. A skoro trener Debelak tak chwali Tkaczenkę, to mam nadzieję że coś w tym jest, i że faktycznie kiedyś będzie go stać na regularne punkty :)
(12.03.2018, 22:15)
troolol
Na pś z nim! Niech sięsprawdzi w trondheim. W engelbergu też już było blisko do kwalifikacji a przeszkodziło tylko lądowanie