Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28
wrzesień 2018
Najbliższe zawody
22.09.2018, godz. 15:00
Rasnov HS-97
LGP

Podczas gdy w Polsce dyskutuje się o facebookowych filmikach Jana Ziobry i jego konflikcie z trenerami, rumuńscy skoczkowie doświadczają o wiele poważniejszych problemów...

Szczegóły na temat wydarzeń zarówno z ostatnich dni, jak i sprzed dwóch lat, zdecydowali sie ujawnić czołowi rumuńscy skoczkowie - Eduard Torok i Sorin Iulian Pitea. Zawodnicy mieli wziąć udział w konkursach 66. Turnieju Czterech Skoczni, ale - mimo że pojechali do Niemiec - nie wystartowali. Pierwotne zgłoszenie rumuńskich skoczków zdecydowała się wycofać federacja, która motywowała to brakiem umiejętności zawodników.

- To nieprawda. Podczas Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu skakałem tylko 15-17 metrów bliżej niż najlepsi; Eduard w Whistler tracił kilkanaście punktów. Czy można powiedzieć, że ktoś, kto może reprezentować swój kraj na igrzyskach olimpijskich, nie powinien startować w Turnieju Czterech Skoczni? - mówi Pitea.

Rumuński skoczek szczególne słowa krytyki kieruje w stronę trenera kadry, Florina Spulbera:

- Trafiłem pod jego skrzydła w wieku około dwunastu lat. Nigdy nie miałem z nim dobrych relacji - przyznał Pitea, który zaraz przeszedł do konkretów: - W listopadzie 2015 roku w Kranju trener przyszedł do mnie z pretensjami, że zbyt dużo ważę (...) Pamiętam, że kilka razy uderzył mnie w głowę. Wtedy wszedł Eduard i krzyknął na niego. Trener, gdy dotarło do nieg, co zrobił, zamknął się w pokoju. Torok mnie sfotografował, połowę twarzy miałem we krwi. Szczerze mówiąc, byłem w takim szoku, że nie pamiętałem momentu wykonania fotografii.

Sam Torok potwierdza słowa kolegi:

- Gdy skończyłem jeść obiad, usłyszałem krzyki z pokoju. Wszedłem i zobaczyłem, że Iulian kłócił się z Florinem, który kazał mi wyjść. Zrobiłem to, Iulian chciał pójść za mną. Po chwili usłyszałem głośny płacz, zobaczyłem Iuliana we krwi. To był dla mnie szok. Zabrałem go na korytarz, a Spulber zamknął się w pokoju.

Pitea zamierzał podjąć kroki prawne w tej sprawie, ale ostatecznie z tego zrezygnował:

- Zaczęły się naciski, obietnice. Nie chciałem konfliktu. Zgodziłem się na ich warunki, których później nie spełnili. Powiedzieli mi na przykład, że sfinansują moje nauczanie w Innsbrucku - co nie miało miejsca.

Naciski trenera w kontekście wagi zakończyły się u Pitei bulimią:

- Zacząłem mieć z tym problemy. Gdy coś zjadłem, wymiotowałem - siedem razy dziennie. To utrzymuje się już około roku. Sytuacja powoli się poprawia, ale wciąż pojawiają się gorsze momenty.

Pitea zaznacza, że Eduard Torok, który ze względu na naukę w Wielkiej Brytanii miał najmniejszy kontakt z trenerem Spulberem, uzyskuje obecnie najlepsze wyniki spośród rumuńskich skoczków - mimo że nie trenował na skoczni, a na siłowni.

Skoczkowie zaznaczają, że do dziś w kadrze nic się nie zmieniło, a ten sam sztab pracuje z młodymi skoczkami. Na swoim profilu na Facebooku Torok podkreślił, że szkoleniowiec unika wypowiedzi na niewygodne tematy, licząc, że sprawa ucichnie. Pitea i Torok nie są już zawodnikami kadry narodowej - pierwszy został z niej wyrzucony ze względu na ujawnienie sprawy, drugiego zmuszono do "dobrowolnego" odejścia z tego samego powodu.

(English version down below)
După 2 ani de tăcere, mușamalizare și manipulare...
Adevărul îl aveți mai jos...
DE...

Opublikowany przez Eduard Torok na 11 stycznia 2018
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
Wojtasierda - Fan Kamila Stocha
Ale ten trener głupi
(12.01.2018, 19:04)
Sebek99pl
@aaa
Cyganie nie pochodzą z Rumunii
(12.01.2018, 18:50)
Szymon
Czemu usunięto mój komentarz?!
(12.01.2018, 17:24)
aaa
cygan to cygan :)
(12.01.2018, 16:12)
anty janek
A u nas Janek Ziobro który w ogóle się nie wykazał ma czelność wymagać. Powinien zwrócić całą kasę jaką zarobił a na jego miejsce wziąć tych Rumunów. Wyszłoby to lepiej wszystkim
(12.01.2018, 16:00)
Sebek99pl
Mnie to osobiście nie dziwi.
Czytałem niedawno wspomnienia niemieckiego żołnierza z II wś, który stacjonował m.in. w Rumunii i pisał o tym jak oficerowie rumuńscy poniżali swoich żołnierzy - bili ich, wyzywali, głodzili, a nawet torturowali na różne sposoby... A w chwili wolnej od prześladowania własnych żołnierzy uczestniczyli w libacjach alkoholowych, a burdele były ich drugim domem. Jak widać nic się nie zmieniło w Rumunii, a minęło ponad 70 lat.
(12.01.2018, 12:28)
Asd
Skakałem o 15-17 metrów bliżej od najepszych. W PK. Dziękuję. Do widzenia.
(12.01.2018, 10:23)
killersn
Jak to się mówi o post-komunistycznych krajach...

"PIĘK NY KRAJ TYLKO LUDZIE K***Y"
(12.01.2018, 10:11)
Polak
Ja takiemu trenerowi sam bym wpi**** l spuścił a nie poniżanie zawodnika aż do krwi ... No a co ten chłopak winny... Pracuję w Rumunii więc jak Cię gdzieś spotkam to masz w twarz ode mnie za tego chłopaka..
(12.01.2018, 00:49)
sceptyk
Akurat Zografski mówił ostatnio, ze nie ma żadnego wsparcia ze strony federacji, więc to nie jest w żaden sposób dobry pomysł. Szkoda, że w Europie słabsze państwa nie podejmują takich prób współpracy jak USA z Kanadą.
(12.01.2018, 00:40)
Shruikan5762
Siema , a moze powinni pojsc do bulgarskiej kadry , jest juz zografski wiec torok i pitea i jeszcze jeden , jest jeden bulgar ktory skakal niedawno - Samitchkyi czy cos ntakiego I maja sklad :)
(12.01.2018, 00:21)
Kacpro
To jest skandal. Orientuje się ktoś może, czy mogą oni reprezentować swój kraj ale trenować np. z kadrą czeską czy polską?

I oczywiście startować w zawodach? W obliczu takiej sytuacji to chyba jedyne wyjście dla tych niezwykle utalentowanych chłopaków.
(11.01.2018, 23:36)
sceptyk
Szkoda zawodników. Gdyby mieli korzenie, jak kiedyś Moellinger, to mogliby reprezentować inny kraj, a tak ich kariery zaprzepaszczone, kraj, który teoretycznie miał się rozwijać w skokach raczej będzie się zwijał, ale kraju nie szkoda, tylko zawodników...
(11.01.2018, 23:31)
nieznany
Mamy przynajmniej czesc odpowiedzi na pytanie dlaczego mimo sporych srodkow finansowych przeznaczanych przez sponsora od ponad dekady i duzej grupy bardzo utalentowanych dzieciakow, rumunskie skoki nigdy nie zrobily postepow.
Najwyzsze miejsce zajete w powaznych zawodach w tym okresie to 45. (Torok, PS Sapporo'14).
To znacznie nizej od najlepszego osiagniecia w historii rumunskich skokow (38. Gerea, MS Falun'74).
(11.01.2018, 23:06)
IchBinDa
W ogóle sytuacja rumuńskich skoków przypomina mi tę w naszej kombinacji na początku dekady. Choć nie pamiętam, by nasz treneiro kogoś bił...
(11.01.2018, 22:49)
marian szpak
najlepiej zorganizować turniej tylko dla pierwszej dziesiątki tylko jak ich wyłonić jak zrezygnuje "szrot" ???
(11.01.2018, 22:49)
IchBinDa
Rumuni mieli chyba najpoważniejszą w ostatnich czasach szansę na utworzenie nowej, w miarę solidnej drużyny w skokach. Mieli wszystko - bazę szkoleniową, zainteresowanie (widzieliście, ilu ludzi stawiało się na trybunach podczas PŚ pań?), kasę, a przede wszystkim grupę naprawdę utalentowanych zawodników. I całą nadzieję trafił szlag - dzięki jednemu treneiro.
Nawet jeśli Pitea i Torok nie mówią całej prawdy, to faktem jest, że od trzech-czterech lat rumuńskie skoki (przynajmniej męskie) cofają się w rozwoju. Czy teraz, po wycofaniu się OMV, dostaną drugą szansę? Nie widzę nadziei.

@???
weź chociaż raz pohamuj się ze swoim pajacowaniem. Gdybyś chociaż rzucił okiem na artykuł, zrozumiałbyś, ze nie czas i nie miejsce.
(11.01.2018, 22:47)
marian szpak
ty chyba nie oglądasz przypominam że twój "szrot" od czasu do do czasu lubi zrobić niespodziankę ???
(11.01.2018, 22:41)
???
"To nieprawda. Podczas Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu skakałem tylko 15-17 metrów bliżej niż najlepsi"


Piękne to "tylko".

A Ryszard Kalisz skakałby tylko nieco ponad 100 metrów krócej.Proponuję go powołać.
(11.01.2018, 22:41)
???
@Człowek

"Kasai, żeby lądować na 150 metrze?"

Skoki od tygodnia oglądasz?:)
(11.01.2018, 22:37)
KeyzerSKI
Szok! Taką sprawa powinna się zająć prokuratura! Rumuńscy skoczkowie nie są aż tak wielkimi outsaiderami więc myślę, że wyjazd na IO im się należy!
(11.01.2018, 22:33)
marian szpak
powiedział co wiedział znawca tematu ???
(11.01.2018, 22:32)
Człowek
Kasai, żeby lądować na 150 metrze? Weź się też lepiej chłopie nie wypowiadaj, bo twoje "wyczyny" męczą każdego, kto to czyta.
(11.01.2018, 22:27)
???

Ja akurat popieram Rumunów.Kilka federacji powinno przejąć ich metody,które w ostatnich dniach zastosowali.

Jak dla mnie to mogliby startować na Kulm Stoch,Kasai,Forfang,Johansson, Fannemel i jeszcze kilku.

Bo co do reszty to nie oszukujmy się-jest to zwykły szrot,który będzie nas tylko męczył swoimi "wyczynami".
(11.01.2018, 22:21)