Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
2
3
5
8
9
15
16
17
18
22
23
24
25
29
30
31
styczeń 2018
Najbliższe zawody
19.01.2018, godz. 09:00
Zao HS-106
(P¦ kobiet)

Podczas gdy w Polsce dyskutuje się o facebookowych filmikach Jana Ziobry i jego konflikcie z trenerami, rumuńscy skoczkowie do¶wiadczaj± o wiele poważniejszych problemów...

Szczegóły na temat wydarzeń zarówno z ostatnich dni, jak i sprzed dwóch lat, zdecydowali sie ujawnić czołowi rumuńscy skoczkowie - Eduard Torok i Sorin Iulian Pitea. Zawodnicy mieli wzi±ć udział w konkursach 66. Turnieju Czterech Skoczni, ale - mimo że pojechali do Niemiec - nie wystartowali. Pierwotne zgłoszenie rumuńskich skoczków zdecydowała się wycofać federacja, która motywowała to brakiem umiejętno¶ci zawodników.

- To nieprawda. Podczas Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu skakałem tylko 15-17 metrów bliżej niż najlepsi; Eduard w Whistler tracił kilkana¶cie punktów. Czy można powiedzieć, że kto¶, kto może reprezentować swój kraj na igrzyskach olimpijskich, nie powinien startować w Turnieju Czterech Skoczni? - mówi Pitea.

Rumuński skoczek szczególne słowa krytyki kieruje w stronę trenera kadry, Florina Spulbera:

- Trafiłem pod jego skrzydła w wieku około dwunastu lat. Nigdy nie miałem z nim dobrych relacji - przyznał Pitea, który zaraz przeszedł do konkretów: - W listopadzie 2015 roku w Kranju trener przyszedł do mnie z pretensjami, że zbyt dużo ważę (...) Pamiętam, że kilka razy uderzył mnie w głowę. Wtedy wszedł Eduard i krzykn±ł na niego. Trener, gdy dotarło do nieg, co zrobił, zamkn±ł się w pokoju. Torok mnie sfotografował, połowę twarzy miałem we krwi. Szczerze mówi±c, byłem w takim szoku, że nie pamiętałem momentu wykonania fotografii.

Sam Torok potwierdza słowa kolegi:

- Gdy skończyłem je¶ć obiad, usłyszałem krzyki z pokoju. Wszedłem i zobaczyłem, że Iulian kłócił się z Florinem, który kazał mi wyj¶ć. Zrobiłem to, Iulian chciał pój¶ć za mn±. Po chwili usłyszałem gło¶ny płacz, zobaczyłem Iuliana we krwi. To był dla mnie szok. Zabrałem go na korytarz, a Spulber zamkn±ł się w pokoju.

Pitea zamierzał podj±ć kroki prawne w tej sprawie, ale ostatecznie z tego zrezygnował:

- Zaczęły się naciski, obietnice. Nie chciałem konfliktu. Zgodziłem się na ich warunki, których póĽniej nie spełnili. Powiedzieli mi na przykład, że sfinansuj± moje nauczanie w Innsbrucku - co nie miało miejsca.

Naciski trenera w kontek¶cie wagi zakończyły się u Pitei bulimi±:

- Zacz±łem mieć z tym problemy. Gdy co¶ zjadłem, wymiotowałem - siedem razy dziennie. To utrzymuje się już około roku. Sytuacja powoli się poprawia, ale wci±ż pojawiaj± się gorsze momenty.

Pitea zaznacza, że Eduard Torok, który ze względu na naukę w Wielkiej Brytanii miał najmniejszy kontakt z trenerem Spulberem, uzyskuje obecnie najlepsze wyniki spo¶ród rumuńskich skoczków - mimo że nie trenował na skoczni, a na siłowni.

Skoczkowie zaznaczaj±, że do dzi¶ w kadrze nic się nie zmieniło, a ten sam sztab pracuje z młodymi skoczkami. Na swoim profilu na Facebooku Torok podkre¶lił, że szkoleniowiec unika wypowiedzi na niewygodne tematy, licz±c, że sprawa ucichnie. Pitea i Torok nie s± już zawodnikami kadry narodowej - pierwszy został z niej wyrzucony ze względu na ujawnienie sprawy, drugiego zmuszono do "dobrowolnego" odej¶cia z tego samego powodu.

(English version down below)
După 2 ani de tăcere, mușamalizare și manipulare...
Adevărul îl aveți mai jos...
DE...

Opublikowany przez Eduard Torok na 11 stycznia 2018
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« styczeń 2018 - wszystkie artykuły
Komentarze
Wojtasierda - Fan Kamila Stocha
Ale ten trener głupi
(12.01.2018, 19:04)
Sebek99pl
@aaa
Cyganie nie pochodz± z Rumunii
(12.01.2018, 18:50)
Szymon
Czemu usunięto mój komentarz?!
(12.01.2018, 17:24)
aaa
cygan to cygan :)
(12.01.2018, 16:12)
anty janek
A u nas Janek Ziobro który w ogóle się nie wykazał ma czelno¶ć wymagać. Powinien zwrócić cał± kasę jak± zarobił a na jego miejsce wzi±ć tych Rumunów. Wyszłoby to lepiej wszystkim
(12.01.2018, 16:00)
Sebek99pl
Mnie to osobi¶cie nie dziwi.
Czytałem niedawno wspomnienia niemieckiego żołnierza z II w¶, który stacjonował m.in. w Rumunii i pisał o tym jak oficerowie rumuńscy poniżali swoich żołnierzy - bili ich, wyzywali, głodzili, a nawet torturowali na różne sposoby... A w chwili wolnej od prze¶ladowania własnych żołnierzy uczestniczyli w libacjach alkoholowych, a burdele były ich drugim domem. Jak widać nic się nie zmieniło w Rumunii, a minęło ponad 70 lat.
(12.01.2018, 12:28)
Asd
Skakałem o 15-17 metrów bliżej od najepszych. W PK. Dziękuję. Do widzenia.
(12.01.2018, 10:23)
killersn
Jak to się mówi o post-komunistycznych krajach...

"PIĘK NY KRAJ TYLKO LUDZIE K***Y"
(12.01.2018, 10:11)
Polak
Ja takiemu trenerowi sam bym wpi**** l spu¶cił a nie poniżanie zawodnika aż do krwi ... No a co ten chłopak winny... Pracuję w Rumunii więc jak Cię gdzie¶ spotkam to masz w twarz ode mnie za tego chłopaka..
(12.01.2018, 00:49)
sceptyk
Akurat Zografski mówił ostatnio, ze nie ma żadnego wsparcia ze strony federacji, więc to nie jest w żaden sposób dobry pomysł. Szkoda, że w Europie słabsze państwa nie podejmuj± takich prób współpracy jak USA z Kanad±.
(12.01.2018, 00:40)
Shruikan5762
Siema , a moze powinni pojsc do bulgarskiej kadry , jest juz zografski wiec torok i pitea i jeszcze jeden , jest jeden bulgar ktory skakal niedawno - Samitchkyi czy cos ntakiego I maja sklad :)
(12.01.2018, 00:21)
Kacpro
To jest skandal. Orientuje się kto¶ może, czy mog± oni reprezentować swój kraj ale trenować np. z kadr± czesk± czy polsk±?

I oczywi¶cie startować w zawodach? W obliczu takiej sytuacji to chyba jedyne wyj¶cie dla tych niezwykle utalentowanych chłopaków.
(11.01.2018, 23:36)
sceptyk
Szkoda zawodników. Gdyby mieli korzenie, jak kiedy¶ Moellinger, to mogliby reprezentować inny kraj, a tak ich kariery zaprzepaszczone, kraj, który teoretycznie miał się rozwijać w skokach raczej będzie się zwijał, ale kraju nie szkoda, tylko zawodników...
(11.01.2018, 23:31)
nieznany
Mamy przynajmniej czesc odpowiedzi na pytanie dlaczego mimo sporych srodkow finansowych przeznaczanych przez sponsora od ponad dekady i duzej grupy bardzo utalentowanych dzieciakow, rumunskie skoki nigdy nie zrobily postepow.
Najwyzsze miejsce zajete w powaznych zawodach w tym okresie to 45. (Torok, PS Sapporo'14).
To znacznie nizej od najlepszego osiagniecia w historii rumunskich skokow (38. Gerea, MS Falun'74).
(11.01.2018, 23:06)
IchBinDa
W ogóle sytuacja rumuńskich skoków przypomina mi tę w naszej kombinacji na pocz±tku dekady. Choć nie pamiętam, by nasz treneiro kogo¶ bił...
(11.01.2018, 22:49)
marian szpak
najlepiej zorganizować turniej tylko dla pierwszej dziesi±tki tylko jak ich wyłonić jak zrezygnuje "szrot" ???
(11.01.2018, 22:49)
IchBinDa
Rumuni mieli chyba najpoważniejsz± w ostatnich czasach szansę na utworzenie nowej, w miarę solidnej drużyny w skokach. Mieli wszystko - bazę szkoleniow±, zainteresowanie (widzieli¶cie, ilu ludzi stawiało się na trybunach podczas P¦ pań?), kasę, a przede wszystkim grupę naprawdę utalentowanych zawodników. I cał± nadzieję trafił szlag - dzięki jednemu treneiro.
Nawet je¶li Pitea i Torok nie mówi± całej prawdy, to faktem jest, że od trzech-czterech lat rumuńskie skoki (przynajmniej męskie) cofaj± się w rozwoju. Czy teraz, po wycofaniu się OMV, dostan± drug± szansę? Nie widzę nadziei.

@???
weĽ chociaż raz pohamuj się ze swoim pajacowaniem. Gdyby¶ chociaż rzucił okiem na artykuł, zrozumiałby¶, ze nie czas i nie miejsce.
(11.01.2018, 22:47)
marian szpak
ty chyba nie ogl±dasz przypominam że twój "szrot" od czasu do do czasu lubi zrobić niespodziankę ???
(11.01.2018, 22:41)
???
"To nieprawda. Podczas Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu skakałem tylko 15-17 metrów bliżej niż najlepsi"


Piękne to "tylko".

A Ryszard Kalisz skakałby tylko nieco ponad 100 metrów krócej.Proponuję go powołać.
(11.01.2018, 22:41)
???
@Człowek

"Kasai, żeby l±dować na 150 metrze?"

Skoki od tygodnia ogl±dasz?:)
(11.01.2018, 22:37)
KeyzerSKI
Szok! Tak± sprawa powinna się zaj±ć prokuratura! Rumuńscy skoczkowie nie s± aż tak wielkimi outsaiderami więc my¶lę, że wyjazd na IO im się należy!
(11.01.2018, 22:33)
marian szpak
powiedział co wiedział znawca tematu ???
(11.01.2018, 22:32)
Człowek
Kasai, żeby l±dować na 150 metrze? WeĽ się też lepiej chłopie nie wypowiadaj, bo twoje "wyczyny" męcz± każdego, kto to czyta.
(11.01.2018, 22:27)
???

Ja akurat popieram Rumunów.Kilka federacji powinno przej±ć ich metody,które w ostatnich dniach zastosowali.

Jak dla mnie to mogliby startować na Kulm Stoch,Kasai,Forfang,Johansson, Fannemel i jeszcze kilku.

Bo co do reszty to nie oszukujmy się-jest to zwykły szrot,który będzie nas tylko męczył swoimi "wyczynami".
(11.01.2018, 22:21)