Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
kwiecień 2024
Najbliższe zawody
kalendarz na przyszły sezon
nie został jeszcze zatwierdzony

W mojej osobistej "serii analitycznej" nadeszła pora na czołową dwudziestkę klasyfikacji generalnej minionego sezonu. Jako, że dotarlismy już do swoistej śmietanki skoków narciarskich cyklu 2003/04 uważam, że warto przyjrzeć się każdemu z tych zawodników z osobna. Dzisiaj zapraszam do lektury materiału o jednej z największych gwiazd niemieckich skoków narciarskich ostatnich lat jaką jest Martin Schmitt. Niemiec w poprzednim sezonie przeżywał spory kryzys. Z zawodnika należacego do absolutnej światowej czołówki stał się sportowcem trzeciej dziesiątki. Ten sezon jednak był już o wiele lepszy. Schmitt zaprezentował się w kilku konkursach z całkiem dobrej strony. Choć nie jest to jeszcze szczyt jego formy.

20. MARTIN SCHMITT (NIEMCY) – 276 punktów

Rozpoczął od dwóch równych z tym że niezbyt odległych (112,5 i 111 metrów) skoków w Kuusamo. I wobec nierównej formy wielu zawodników (sam Ahonen zawalił tam drugi skok) wystarczyło to do zajęcia dwudziestego miejsca, czyli na tej samej pozycji sezon rozpoczął i zakończył. W drugim konkursie również nie oddał rewelacyjnego skoku (117,5 metra), ale w tamten dzień wiatr tak wyreżyserował zawody, że z tym skokiem Martin zajął dziewiąte miejsce (wszak drugiej serii nie było). W Trondheim zaś Schmitt skakał znowu jak wszyscy. To znaczy jeden skok dobry, drugi przeciętny, ale tym razem wystarczyło to raptem do dwudziestego trzeciego miejsca. Po pierwszej serii konkursów skandynawskich Martin zajmował siedemnaste miejsce w PŚ ze stratą raptem 5 punktów do piętnastego Zonty, ale to dopiero był przecież początek. Zwłaszcza, że wysokie miejsce zawdzięczał wtedy drugiemu konkursowi w Kuusamo.

Nie poprawił swojej formy u siebie w Neustadt. Tam znowu odbyła się tylko jedna seria. Wiatr mieszał dość mocno, a Schmitt skakał akurat tuż po zawodnikach, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca i Noriakim Kasai, który był szósty. Niestety on sam skoczył raptem 120,5 metra, a to dało mu dopiero 25 miejsce. W Engelbergu było jeszcze gorzej 114 metrów nie wystarczyło nawet do awansu do drugiej serii. Przed Turniejem Czterech Skoczni spadł więc Schmitt w Pucharze na dwudzieste drugie miejsce.

Turniej Czterech Skoczni to impreza, w której Martinowi nigdy specjalnie się nie powodziło, nawet wtedy, kiedy był w swojej życiowej formie. Owszem w Oberstdorfie trzy razy z rzędu swego czasu wygrał, ale potem bywało już znacznie gorzej. W tym sezonie akurat w Oberstdorfie poszło mu najgorzej. Do drugiej serii awansował po słabym skoku – dopiero trzydziestym czwartym rezultacie pierwszej serii (raptem 114,5 metra), ale jego przeciwnik Kranjec skoczył jeszcze gorzej. W drugiej serii skoczył siedem metrów dalej i w sumie zakończył konkurs na dwudziestym siódmym – słabym jak na jego możliwości – miejscu. W Garmisch Partenkirchen znowu tylko trzecia dziesiątka. W pierwszej serii miał 114,5 metrów, ale ponieważ skocznia w Garmisch jest mniejsza niż ta w Obersdorfie dało mu to niezłe czternaste miejsce (za przeciwnika miał Solema, ale on skoczył bardzo słabo). Drugi skok jednak miał Schmitt nieudany – tylko 108 metrów i spadek osiem miejsc w dół. Tendecja wzrostowa dała o sobie znać w Innsbrucku. Bez problemów pokonał słabego Yamadę i skokiem 120 metrów zajmował dziewiętnastą lokatę po pierwszej serii. Niezła próba (117 metrów) w drugiej nie pozwoliła mu co prawda utrzymać tej pozycji, ale też za bardzo nie spadł. Dwudzieste miejsce nie wyglądało już tak źle. Zwłaszcza, że w Bischofschofen było jeszcze lepiej. Nie było tam systemu KO więc trzeba było się skupić na oddawaniu dobrych skoków. W przypadku Schmitta było to 125,5 i 126 metrów co dało mu niezłe piętnastne miejsce. W Turnieju uplasował się oczko niżej. Zaś w Pucharze Świata – po Turnieju, tak jak i przed zajmował dwudzieste drugie miejsce.

Schmitt, podobnie jak między innymi Hannawald i Małysz opuścił czeskie konkursy by wystąpić we wzbudzających największe zainteresowanie, zawodach w Zakopanem. W obu konkursach skakał jednak dość nierówno, nieźle w pierwszej lecz słabo w drugiej serii. O ile w pierwszym dniu dało mu to szesnastą lokatę (po pierwszej serii był dwunasty), to w drugim dniu zawiódł totalnie. A po pierwszej serii był ósmy z bardzo dobrym skokiem 125 metrów. Co z tego skoro w drugiej skoczył raptem 103,5 metra i spadł na dwudziestą dziewiątą lokatę. Powtórzył tym samym „wyczyn” Svena Hannawalda z dnia poprzedniego. Przed wyjazdem do Japonii w Pucharze Świata był raptem dwudziesty szósty.

W Japonii na początku nic nie wskazywało, że Schmitt się obudzi. W Hakubie do drugiej serii awansował ledwo ledwo – ze skokiem raptem 93,5 metra zajmował dwudziestą dziewiątą pozycję. Jednak w drugiej serii przy fatalnych warunkach skok 103 metry zapewnił mu awans sześć miejsc wyżej, ale to jeszcze przecież nie było nic szczególnego. Konkursy w Sapporo jednak należały do najlepszych w wydaniu Martina w tym sezonie. Zwłaszcza pierwszy z nich. Skok 123,5 metra w pierwszej serii dał mu co prawda tylku czternastą lokatę, za to trzy metry dłuższy skok w drugiej pozwolił mu awansować na bardzo dobre, szóste miejsce – to był zdecydowanie najlepszy start mistrza w minionym sezonie. Dzień później było już gorzej, ale jak to się mówi – niewiele gorzej. I dokładnie na odwrót. Pierwsza seria to wspaniały wówczas skok 125,5 metra i czwarte miejsce, w drugim jednak 121 metrów zepchnęło Niemca na pozycję numer 9. Co jednak nie było rezultatem złym. Schmitt po tych konkursach wrócił na dwudzieste drugie miejsce w Pucharze.

Następny konkurs to pierwsze w sezonie loty i tam potwierdziło się to, co było utrapieniem Martina w całym sezonie. Mianowicie, że choć jego drugie skoki najczęściej nie były tragiczne, to nie poprawiał się on za bardzo w nich, w przeciwieństwie do swoich rywali. W pierwszym skoku zabrakło mu raptem dwóch metrów do dwustu i zajmował niezłe ósme miejsce. Drugi skok jednak – 187,5 metrów – pomimo, że wstydu mu nie przyniósł wypchnął go tuż za dziesiątkę. W swoich złotych latach (1999-2001) na takie wahania „Messerschmitt” nie pozwalał sobie. Jedynaste miejsce w Obersdorfie nie było jednak złe. Słabe skoki Martin rozpoczął w Willingen. Choć można było optymistycznie twierdzić, że tym razem poprawił się w drugim skoku (z trzydziestego awansował na dwudzieste czwarte), równie dobrze rokowały próby Martina w konkursie drużynowym (zajął tam z kolegami trzecie miejsce). Jednak cały optymizm wziął w łeb podczas Mistrzostw Świata w Lotach. Słabiutki skok 147,5 metra nie zapewnił mu nawet miejsca w trzydziestce. A na poprzednich Mistrzostwach zdobył przecież srebro! Trener jednak zaufał mu i wystawił go do drużyny. Tam może nie zaprezentował się źle, ale ani razu nie doskoczył do dwustu metrów, będąc najsłabszym ogniwem niemieckiego teamu, który zajął ostatecznie czwarte miejsce.

Cyrk narciarski przeniósł się za Ocean, a tam Schmitt skakał słabo. Raptem dwudzieste dziewiąte miejsce w Salt Lake City. I wreszcie nadszedł Turniej Nordycki. W Lahti w konkursie drużynowym Martin skakał całkiem nieźle (Niemcy zajęli tam czwarte miejsce), ale za to w konkursie indywidualnym, nie mógłbym napisać, że Schmitt w nim słabo wypadł, albowiem w ogóle w nim nie skakał. Nie przebrnął przez kwalifikacje!!! To musiał być dla niego wielki cios. Schmitt spadł na dwudzieste czwarte miejsce, ale stratę do dwudziestki miał niewielką (20 punktów). W Kuopio nastąpiło znaczne polepszenie. Piętnaste miejsce i całkiem niezły drugi skok – 119 metrów dały mu w Pucharze awans o jedno oczko. W Lillehammer Martin wskoczył wreszcie do dwudziestki. Poziom tego konkursu, był bardzo wysoki. Skok 127 metrów w pierwszej serii dawał mu raptem czternaste miejsce. W drugiej jednak Martin skoczył aż 130,5 metra, co dało mu niezłą, dziewiątą pozycję. I choć w Oslo w jedynej rozegranej serii był zaledwie 24. to dwudziestego miejsca w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata już nie oddał. Następni w klasyfikacji Kofler i Bystoel nie odrobili straty i Schmitt mógł się cieszyć, choć nie z powrotu do piętnastki, to z powrotu do dwudziestki. Także wśród Niemców okazał się trzecim, za świetnymi w tym sezonie Spaethem i Uhrmannem, za to przed Svenem Hannawaldem.

Mimo nierównej formy Martin pokazał, że należy się z nim wciąż liczyć. W historii skoków wiele mamy przykładów spektakularnych powrotów – jak choćby powrót Peterki sprzed roku, jeśli Schmitt utrzyma niezłą formę z końcówki sezonu, może znowu pojawić się wśród najlepszych, czego mu oczywiście z całego serca życzę.

C.D.N
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« kwiecień 2004 - wszystkie artykuły
Komentarze
Emu
Właśnie - Martin przynajmniej ma już na swoim koncie olbrzymie sukcesy, czasem zapomina się, jak wielkie... Tylko szkoda, kiedy tak kompletnie to gdzieś zgubił.
@ mmm_krakow - nie kryję, że jestem zagorzałą svenofanką... ;) Ale Sven to jest coś bardzo specyficznego. On się nie nadaje do statystyk; tego, co w nim największe, liczby nie ujmą. Właśnie to: on pokonał sam siebie, w nim jest siła, której myślenie racjonalne nie pojmie... I wierzę, żże po raz kolejny wygra za sobą.

Jeśli chodzi o Maddina, ciągle myślę, że u niego można spodziewać się czegoś a la Goldi. On już nie wygrywa, raczej się szczególnie nie liczy w walce o najwyższe trofea - ale ciągle skacze bardzo solidnie i potrafi tymi skokami się przepchnąć naprawdę wysoko w klasyfikacji...
(27.04.2004)
Jarek Gracka
autor darzy Schmitta sympatią, owszem :) ale faktycznie to on a nie Hanni wygrał 2 razy PŚ i 28 konkursów, 2 razy indywidualnie MŚ, co daje mu obok Weissfloga pozycję najlepszego wśród Niemców w historii PŚ
(27.04.2004)
mmm_krakow
A nie wiem czy jednak nie Hanniego - wyniki z Ramsau i Vikersundu, potem spadek formy [w zasadzie "na życzenie", bo wynikający z przesadzenia z odchudzaniem] i wielka eksplozja formy podczas 50 TCS :) A teraz cieniutko...
Mimo wszystko operacja kolana daje o sobie znać, nie ma się co czarować. Powrót jest możliwy, ale chyba nie na tyle, żeby walczyć o kryształ czy medale :) Weissflog nie "zaliczył" kontuzji czy operacji kolana tylko naukę nowego stylu skakania. Prawdopodobnie z tego wyniknęły te sezony, kiedy skakał słabiej...
A autor chyba jest wielkim fanem Schmitta ;)
(27.04.2004)
Jarek Gracka
Też jestem przeciwko KO. To prawda, że raz się przez KO jest na wozie, raz pod wozem i nie wiadomo czemu to ma służyć. A co do Weissfloga. Jeśli można kogoś z nim porównać z niemieckich skoczków ostatnich lat to chyba właśnie tylko Schmitta
(27.04.2004)
Emu
Mimo wszystko byłabym dobrej myśli. W zeszłym sezonie Martin prawie cały czas zajmował miejsca w trzeciej dziesiątce, teraz zwłaszcza pod koniec (pomijając wypadek przy pracy w Lahti) całkiem dobre miejsca...
Drobna uwaga co do Oberstdorfu: Martin wyrównał rachunek, rok wcześniej przez system KO właśnie przepadł... ;) Ale w ogóle jestem zdecydowaną przeciwniczką tego systemu; to ma być uczciwa rywalizacja, a nie zabawa!
(27.04.2004)
mmm_krakow
Bartek, ale do klasy Weissfloga wielu skoczkom jeszcze brakuje. Poza tym zupełnie inaczej wyglądał okres przygotowawczy w stylu klasycznym i teraz - po prostu więcej skakali. Tak że później towarzystwo mogło sobie pozwolić na balangi do rana i pójście prosto z imprezy na konkurs. Bo skoki mieli niejako "zakodowane" :)
Swoją droga mam nadzieję, że Schmittek wróci do czołówki, bo wolę gdy Adaś walczy z sympatycznymi przeciwnikami :)
(27.04.2004)
Bartek
Monkey ma rację. Dwa sezony temu Schmitt startował jedynie w 15 konkursach (z 27) i zdobył 253 pkt. W ostatnim cyklu pojawiał się na skoczniach 21 razy (na 23 możliwe konkursy), a punktów zdobył raptem 276. W sezonie 2002-03 miał więc średnią 16,9 pkt na konkurs, a w sezonie 2003-04 zaledwie 13,1. Dodatkowo jego notę obniża to, że przed ostatnim sezonem przepracował cały okres przygotowawczy, nie miał żadnych operacji czy kontuzji, czego nie można powiedzieć o cyklu wcześniejszym. Tak więc niestety Martin wcale się nie poprawił w porównaniu do poprzedniej zimy, a wręcz wydaje się, że już na dobrę popadł w przeciętność. Choć, jak autor trafnie zauważył, nie takie powroty już miały miejsce. Przykładami Peterka czy przed kilku laty... Małysz! Schmitt na pewno nie zapomniał jak się skacze i jego powrót do światowej czołówki jest jeszcze możliwy. W końcu to ciągle jeszcze młody zawodnik, Weissflog wygrywał turnieje będąc blisko dziesięć lat starszym od niego...
(27.04.2004)
Jarek Gracka
Sheloba pluli to ludzie, którzy raczej artykułu sklecić by nie dali rady. A nie prawdziwi kibice skoków
(26.04.2004)
Emu
@ sheloba - czy uważasz, że w czasach schmittofobii nie było w Polsce żadnych fanów Martina? Dlaczego uznajesz "harrachovskie bydło" za reprezentatywne dla polskich kibiców skoków? Ich jest doprawdy dużo więcej niż hołoty, która wyzywała Martina.
(26.04.2004)
sheloba
jasne. a 2-3 lata temu to tylko plucie widzialam. obludne harpie jestescie
(26.04.2004)
Karine
Uwielbiam Maddinka i jest moiom numerem (2number on one to Sven) i głęboko wierzę że jeszcze pokaże klase!!!
(26.04.2004)
Dziubek
Całkiem niezły artykuł.Ja cały czas uważam,że Martin to najlepszy skoczek świata a kryzys,z którego powoli wychodzi na prostą,może przytrafić się każdemu.Mam nadzieję oglądać Go w przyszłym sezonie na podium i wierzę,że Mu to się uda!!!Taki ktoś,jak Maddin nigdy nie zapomni jak się skacze.Martin dla mnie choćby nie wiadomo co,jesteś AM BESTEN!!!Kuss.
(25.04.2004)
Alex
Dla mnie Martin Schmitt zawsze chćby nie wiem co! Będzie najlepszym i najpiękniejszym skoczkiem świata w historii skoków narciarskich
(25.04.2004)
monkey
Bardzo ładny artykuł :) Z jednym tylko się niestety nie zgodzę - że Martin miał ten sezon lepszy od poprzedniego. Zauważmy, że i w tym i poprzednim miał zbliżoną lokatę ale w sezonie 2002/03 opuścił mnóstwo konkursów z powodu rekonwalescencji po operacji kolana. Przecież zaczął dopiero od Engelbergu, odpuścił Czechy i Japonię, a na koniec Planicę! Mimo to zajął podobną lokatę jak w sezonie 2003/2004, gdzie startował prawie wszędzie i ciułał punkty! Ja tu widzę spadek formy a nie polepszenie niestety
(25.04.2004)
Wapel
Bardzo sympatyczny komentarz. Schmitt rzeczywiscie jakby sie odbudowywal. W kazdym razie zycze mu powodzenia bo to jest zawodnik, ktory profesjonalnie podchoidzi do zawodu i tacy powinni stanowic czolowke swiatowych skoczkow.
(25.04.2004)
FANKI
MARTIN dla nas i tak zawsze jesteś najlepszy!!!
(25.04.2004)
Bartek
Całkiem dobry artykuł, tylko trochę za dużo "raptem". Mógłbyś trochę urozmaicić słownictwo, zwrotami: tylko, zaledwie, jedynie... Ale w sumie cały cykl jest OK
(25.04.2004)
Mirtlu
Bardzo piękny opisik bardzo pięknego ( i dobrego) skoczka. Dzięki, tego mi było trzeba do szczęścia! MARTIN WRÓCI!!!
(24.04.2004)
Emu
Ja od dawna pocieszam kolegę maksymalnego schmittomaniaka i nie tylko jego: doprawdy, zawodnik tej klasy nie zapomina, jak się skacze! To się niestetyż przeciąga, ale jednak wierzę, że Maddin wróci. :)
(24.04.2004)
fanka_niemcOw
martiN foreveR !bylEs jesteS i bedziesz najlepszyM skoczkiem swiatA !
(24.04.2004)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5
PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5

PŚ 03/04 Subiektywnie i Przeglądowo cz.5

Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich