Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Kalendarz zawodów
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31
lipiec 2017
Najbliższe zawody
29.07.2017, godz. 20:30
Hinterzarten HS-108
(LGP)

Jeden z najbardziej doświadczonych czeskich skoczków, Jan Matura, ogłosił, że wkrótce zakończy swoją karierę zawodniczą. W planach ma jeszcze tylko kilka konkursów w swoim kraju...

W Pucharze Świata w skokach występował przez piętnaście sezonów, odnosząc dwa zwycięstwa w zawodach tej rangi. 37-latek na najwyższym stopniu podium stanął dwukrotnie w Sapporo w 2013 roku. Krótko po tym jeszcze dwa razy znalazł się w czołowej trójce zawodów w Harrachowie, gdzie najpierw był trzeci, a potem drugi. Najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej zdobył w tym samym sezonie (2012/2013), będąc sklasyfikowanym na dziesiątym miejscu.

- To są moje największe sukcesy, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Doceniam także czwarte miejsce z drużyną w kombinacji norweskiej na mistrzostwach świata w 1997 roku w Trondheim - powiedział Matura w wywiadzie dla ČTK. Należy tutaj wspomnieć, że Matura przeszedł z kombinacji do skoków na "pełny etat" w 2001 roku.

Ze skoczkami wraz z drużyną zajął piąte miejsce w 2013 roku na dużej skoczni.

- W 1997 roku w Trondheim, jako część drużyny, doświadczyłem ceremonii medalowej dla siebie. Chociaż nigdy nie udało mi się wywalczyć medalu, to było niezapomniane przeżycie - wspominał.

Jako 37-latek był jednym z najstarszych zawodników w Pucharze Świata, ale ta zima nie należała do udanych. Sympatyczny Czech nie zdołał zdobyć nawet jednego punktu do klasyfikacji generalnej.

- Zawsze wierzyłem, że jeszcze może się coś udać, ale do samego końca nie zdobyłem ani jednego punktu. Nawet kiedy udawały mi się skoki na pewnym poziomie, to w Pucharze Świata to już nie było to - żalił się.

Już w Planicy wiedział, że startuje na tej skoczni po raz ostatni.

- Odczuwam ból w obu kolanach i plecach znacznie bardziej niż jeszcze rok temu - przyznał.

Czech na skoczni jednak jeszcze się pojawi - na pożegnanie wystąpi w trzech konkursach w tradycyjnych zawodach pokazowych w Łomnicy nad Popelkou, w Pucharze Kontynentalnym we Frenštácie pod Radhoštěm i w letnich mistrzostwach Czech w Libercu. Zatrzega jednak: - O ile zmieszczę się w kombinezon.

Pytany, czemu nie poczekał z tą decyzją do zakończenia kolejnego - olimpijskiego - sezonu, przyznał:

- Myślałem o tym, ale już zabrakło motywacji do tego. Mam rodzinę, a wtedy człowiek musi myśleć inaczej, a nie głupio wierzyć i mieć nadzieję, że się uda.

Matura z uśmiechem i pewną satysfakcją patrzy wstecz:

- Coś osiągnąłem. W Pucharze Świata podczas swojej kariery pokonałem wszystkich skoczków, którzy startowali w mojej erze - Ahonena, Schlierenzauera i Małysza. Każdego z nich.

W sumie wystąpił w 265 konkursach Pucharu Świata, a jego rekord życiowy to 224,5 metra.

- Chciałem go chociaż zaokrąglić albo skoczyć 230 metrów, ale nie udało mi się - zażartował.

Na pamiątkę w domu ma kombinezon, w którym wygrał w Sapporo, a także narty i - jak mówi - multum numerów startowych, których jednak nie eksponuje, tylko czasem spogląda na nie z nostalgią. Teraz jednak skupi się na kolejnym etapie swojego życia, który chce, aby również był związany ze skokami. Wkrótce zdecyduje, w jakim charakterze.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« maj 2017 - wszystkie artykuły
Komentarze
LTM
Poziom Huli? Solidny wyrobnik? No nie... Owszem nie jest to zawodnik, którego będzie się wspominało latami, nie będzie mówiło się o "erze Matury", ale jest to zawodnik, który był 10 w klasyfikacji generalnej pucharu świata i 4 razy stawał na podium indywidualnych konkursów. Jeśli wyrobnik to baaaardzo solidny.
(19.05.2017, 12:57)
Maestro
@Jacek
Kasaiemu tobie podobni już 10 lat temu kazali iść na emeryturę. Teraz nagle ci krytycy się nim zachwycają. Dopóki 30-40 latkowie są lepsi od juniorów nie ma powodu żeby nie startowali.
(14.05.2017, 22:17)
ricardo-78
@Raptor

Z jednym Jacek ma rację.Ahonen tym rezygnowaniem i wracaniem trochę się zbłaźnił.Mógł nie rezygnować tyle razy tylko skakać cały czas i sądzę że wówczas poza krytyką jego obecnej formy nikt nic innego by mu nie zarzucił.
(14.05.2017, 13:04)
Jacek32
@Maestro
Ale w ten sposób blokują miejsca juniorom, logiczne to jest, blokują miejsca młodym gdy sami już skaczą słabo.. i nie mam 10 lat do jasnej ch_olery! Nie widzicie że niektóre stare dziady blokują innym miejsce? Trzeba powiedzieć kiedy trzeba zejść ze sceny nie pokonanym i w tej myśli powinni ci starzy skoczkowie iść. Jedynym wyjątkiem teraz z tych starych to jest Kasai.. ale reszta już słaba jest taka prawda z Ahonenem na czele.
@Raptor
A tak nie jest? Nie rozmienia się na dobre? Konczy karierę z 10 razy i wraca, to jest mądre?
Ja od tylu lat śledzę i oglądam tą dyscyplinę i widzę co się święci..
(14.05.2017, 09:53)
Raptor
Znowu ta sama bzdurna ideologia której nienawidzę w stylu "Ahonen nie powinien wracać bo rozmienia się na drobne". Powinno się wam odciąć internet na zawsze. To nie wy decydujecie o tym, kiedy zawodnik powinien skończyć karierę, a kiedy nie. Jeśli lubi to robić, nie przeszkadza mu to, że nie prezentuje już takiego poziomu jak przed laty, to co wam do tego?
(13.05.2017, 23:50)
Jacek32
@ricardo-78
No tak są potrzebni, do tyych drużynówek itp, to można porownać do naszego Huli, ten sam poziom, taki wyrobnik na drużynowe ;]
@marmi
Dobry moment na zakończenie kariery to był kilka lat wcześniej. I taka prawda... teraz się tylko kompromitował jak przegrywał z dzieciakami niektórymi w Pucharze Świata ten stary pryk ;]
(08.05.2017, 09:54)
marmi
Cóż, dobry moment na zakończenie kariery skoro przez cały sezon nie zapunktował w PŚ to nie ma w tym wieku wielkiej nadziei, że poprawi się w przyszłości...
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia panie Janie :)
(06.05.2017, 21:23)
ricardo-78
@Jacek 32

Zgadzam się w 100%.Taki solidny wyrobnik,od którego za wiele wymagać nie można,bo prochu raczej nie wymyśli...Ale tacy też są potrzebni,za daleko nie podskoczy ale też niżej pewnego poziomu nie zejdzie.Rozmawiałem z nim w Zakopanem,bardzo sympatyczny i miły człowiek.
(06.05.2017, 18:59)
Jacek32
Poza fartem wietrznym w Sapporo to ten skoczek nigdy niczego wielkiego nie osiągał, zawsze był raczej takim jak to nazwę rzemielśnikiem skoków narciarskich, nie najgorszy ale i nie najlepszy.. i raz na ruski rok zajął tam dobre miejsce czy dobrze skoczył ;]