Zaloguj się
Kalendarz zawodów
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
kwiecień 2024
Najbliższe zawody
kalendarz na przyszły sezon
nie został jeszcze zatwierdzony

Skoczkowie narciarscy, aby oddawać skoki przy prędkości nawet ponad 100 km/h, muszą osiągać bardzo wysoki poziom zdolności motorycznych oraz koordynacyjnych. Może im w tym pomóc stymulowanie... mózgu.

Grupa naukowców z Halo Neuroscience w San Francisco we współpracy ze sportowcami testuje, czy stymulowanie mózgu energią elektryczną może poprawić ich wydolność i pomóc podnieść umiejętności. Innym celem badań jest sprawdzenie, czy za pomocą impulsów elektrycznych można sprawić, by sportowiec później i w mniejszym stopniu odczuwał zmęczenie. Technologia może również przyspieszyć powrót zawodnika do pełnej sprawności po kontuzji.

Wciąż niewiele wiadomo o nowej metodzie. Do tej pory badania były prowadzone na małej grupie ludzi, trudno zatem ocenić skuteczność treningu mózgu - przyznają naukowcy.

- Dotychczasowe badania dają fajne wyniki, ale kto wie, co one oznaczają? - zastanawia się psycholog poznawczy Jared Horvath z Uniwersytetu w Melbourne w Australii.

Naukowcy z Halo Neuroscience wciąż próbują ocenić skuteczność urządzenia, które stymuluje korę ruchową. Testy odbywają się w zamkniętym laboratorium, a próby prowadzone są na siedmiu skandynawskich skoczkach - w tym olimpijczykach. Cztery razy w tygodniu, przez dwa tygodnie zawodnicy trenowali na przygotowanej specjalnie do badania platformie. Czterem skoczkom zaaplikowano stymulację prądem, pozostała trójka przeszła procedurę pozorowaną. Okazało się, że pierwsza grupa podniosła swoją siłę skoku (o 70%) oraz koordynację (o 80%) względem grupy, w której eksperyment jedynie udawano!

Troy Taylor z amerykańskiej federacji narciarskiej (US Ski and Snowboard Association - USSA) jest zadowolony z wyników, choć przyznaje, że to dopiero początek długiej drogi.

Inne bardzo ciekawe wyniki przedstawiono podczas konferencji "Biomedical Basis of Elite Performance meeting" w Nottingham. Zaprezentowane tam wyniki świadczą, że odpowiednia stymulacja mózgu za pomocą impulsów elektrycznych może zmniejszyć odczuwanie zmęczenia u sportowców. Badanie przeprowadzono na kolarzach. Ci, którzy poddani byli stymulacji mózgu, pedałowali zdecydowanie dłużej bez uczucia zmęczenia. W badaniu udział wzięło dwunastu wolontariuszy ćwiczących na rowerach stacjonarnych, część sportowców została poddana przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (tDCS). Po każdej minucie naukowcy pytali się biorących udział w eksperymencie o poziom zmęczenia. Okazało się, że wolontariusze, którzy otrzymali tDSC, mogli pedałować średnio dwie minuty dłużej nie wykazując oznak zmęczenia. Co ciekawe, nie zaobserwowano jednak żadnej różnicy w częstotliwości bicia serca oraz produkcji mleczanu w mięśniach. Sugeruje to, że sama stymulacja mózgu może poprawić wydolność organizmu niezależnie od percepcji bólu mięśni czy innych bodźców.

Vincent Walsh, neurolog z University College w Londynie, twierdzi, że metody stymulowania mózgu często różnią się pomiędzy grupami badawczymi, a ich optymalizacja jest trudna - zwłaszcza że każdy człowiek inaczej reaguje na takie działanie, a wyniki mogą różnić się nawet w zależności od pory dnia.

Zdaniem ekspertów "doping mózgu" prędzej czy później skusi sportowców, tym bardziej że jest niemożliwy do wykrycia. Coś, co jeszcze niedawno istniało tylko w kinie science fiction, już niebawem może stać się elementem sportu.
Typuj wyniki i wygrywaj nagrody!
« marzec 2016 - wszystkie artykuły
Komentarze
marmi
@Pies: nadal nie rozumiesz, nie chce mi się już dłużej tłumaczyć. Może post Burego coś Ci rozjaśni.
Pozdrawiam.
(16.03.2016, 12:27)
Bury
Moim zdaniem to jest już wypaczenie sportu. Jeżeli technologia decyduje o wyniku w tak znacznym stopniu to nie jest to rywalizacja sportowa, ale wyścig zbrojeń. Wygra ten kto ma dostęp do lepszej technologii lub wyda więcej na badania. To jest niezgodne z duchem sportu i zdrowym rozsądkiem.
Nie wiadomo jakie taka stymulacja będzie miała długotrwałe skutki. Mózg to wciąż organ bardzo mało poznany.

Tego typu osiągnięcia powinny pozostać w sferze nauki lub komercji, ale nie powinny być stosowane w sporcie.
(16.03.2016, 12:14)
Pies
marmi: Informacje są ogólnie dostępne (słowa kluczowe: elektrostymulacja mózgu, biofeedback). Mówisz o naprawianiu czegoś, co jest zepsute i leczeniu. Nie ma różnicy. Przed taką terapią robi się szczegółowe badania. Widać na nich, w jakich obszarach (koncentracja, motoryka itd.) są odchylenia od normy i na tej podstawie układa się terapię. Być może u sportowców, u których parametry wzrosły o 70%, mieli wcześniej wyniki grubo poniżej normy (i dlatego na przykład w ich skokach czegoś brakowało, mimo że trenowali jak koledzy). Poza tym w tej terapii nie chodzi o to, aby doprowadzić do przesterowania, tylko o likwidowanie deficytów.
(16.03.2016, 10:12)
Polonus
Ta uwaga poniżej to do @Psa
(16.03.2016, 08:13)
Polonus
To Twoje porównanie ma coś z porównywania krzesło do krzesła elektrycznego.
(16.03.2016, 08:13)
marmi
@Pies: co prawda nie podajesz źródeł na poparcie swoich tez, ale przyjmijmy że to prawda.
Tylko że ja nie widzę tu podobieństw. Co innego naprawianie czegoś co jest zepsute (leczenie) a co innego udoskonalanie człowieka (sportowca), który jest zdrowy.
Popatrzmy na to z innej strony. Taki Oskar Pistorius osiągał światowe wyniku w biegu pomimo protezy nogi. Jeszcze trochę postępu technologii i dzięki protezom będzie można biec szybciej od najszybszych ludzi. Czy dojdzie do tego, że ktoś będzie chciał amputować nogi aby wymienić je na sportowe protezy? Albo np. rękę, która nie drgnie strzelcowi sportowemu (nie mówiąc już o wojskowym)? Cyberpunk fajnie się może czyta, ale żyć w takim społeczeństwie bym nie chciał. Natomiast manipulacje elektryczne przy mózgu do takiego moim zdaniem zbliżają.
Reasumując leczyć jestem na tak, udoskonalać człowieka, który jest zdrowy jestem na nie.
(16.03.2016, 00:46)
Michał
DragonL
Ty też mozesz skakać jak Małysz. Trochę prądu cuda zdziała
(15.03.2016, 23:33)
Genesis
@Pies
70% więcej siły odbicia to po prostu terapia?

Nawet jeśli to bezpieczne, to dokąd ten sport, czy w ogóle sport zmierza?
(15.03.2016, 22:24)
Pies
Wszyscy krytykanci tej metody muszą przyjąć do wiadomości, że stymulację mózgu wykorzystuje się od lat z powodzeniem do leczenia wielu schorzeń, takich jak na przykład ADHD, zaburzenia procesu uczenia się, stany po urazach czaszki, leczenie padaczki, do poprawy koncentracji, pamięci, w leczeniu nerwicy natręctw, redukcji stresu itd.
Bywa, że dziecko nieradzące sobie w szkole (kiedyś byłoby potraktowane po prostu jako głupie) po takiej terapii zmienia się nie do poznania. Może ktoś powie, że trzeba zostawić tak, jak jest, ale można spojrzeć na to jak na wyrównywanie szans.
Podobnie jest ze skoczkami. To, że jeden urodził się z mniejszą koncentracją, nie oznacza, że nie można tego poprawić. A nazywanie tego dopingiem, to jakieś nieporozumienie, zważywszy na to, że to po prostu terapia.
(15.03.2016, 19:33)
Summo14
Ciekawe na kim prowadzili te badania fajnie by bylo z tymi badabymiskoczkami porozmawiac
(15.03.2016, 15:34)
DragonL
już myślałem, że dzisiaj prima aprilis;)
(15.03.2016, 11:56)
PN
Brzmi to dość makabrycznie...

(15.03.2016, 11:32)
Polonus
To jest dramat.
Świat sportu stacza się w przepaść.
(15.03.2016, 09:33)
marmi
Jestem przeciwny, to powinno być zabronione, będą z ludzi roboty robić? Poza tym to byłoby znaczne ograniczenie szans dla mniej zamożnych krajów, dominacja potęg sportowych jeszcze by się powiększyła bo oczywiście dostęp do tego tylko one by miały (przynajmniej na początku).
Najlepiej byłoby, gdyby o wynikach decydował talent i praca sportowca a nie technologia. Oczywiście nie uniknie się jej wpływu, ale należy go ograniczać a nie wzmacniać. Jeśli o wyniku ma decydować technologia to stąd prosta droga do wniosku, żeby wyeliminować jej najsłabsze ogniwo czyli człowieka i pasjonować się np. wyścigami automatycznie sterowanych samochodów. Jak wam się podoba taka perspektywa? Mi zdecydowanie nie jakby ktoś miał wątpliwości :)
(15.03.2016, 00:45)
Raptor
Będą robić wodę z mózgów skoczków? Nie wystarczy, że robią to samo z widzami od kilku lat?
(14.03.2016, 22:53)
Anna
Roboty będą skakać
(14.03.2016, 22:48)
Flutter
Zamienia eportowcow w bezmozgie zombie by poprawic ich osiagi
(14.03.2016, 22:24)
BlackSnake
@Genesis

Nie tylko Tobie, lecz od postępu nie uciekniemy, naturalna ludzka cecha - dążenie do nowego, niezbadanego, czasem lepszego. Czas pokaże co z tego wyniknie.
(14.03.2016, 21:48)
hej
TAkie cos mialoby znaczenie gdyby to nie Tepes decydowal kiedy skoczek z belki rusza.
A co do obaw to podzielam. To jest gorsze od dopingu chemicznego a sa juz takie srodki poprawiajace koncentracje. Stymulacja pradem moze spowodowac nieodwracalne zmiany w mozgu. To nie wywietrzeje jak chemia. No ale udawanie ze sie stosuje to dobra sciema na maskpwanie prawdziwej ptzyczyny naglych sukcesow
(14.03.2016, 20:51)
Genesis
czy tylko mi oprócz satysfakcji z postępu towarzyszą pewne obawy?
(14.03.2016, 20:34)
PLANET
Świetne. Nie ukrywam, że taka technologia brzmi ciekawie także w kontekście zwykłego zjadacza chleba. No cóż, przyszłość :)
(14.03.2016, 18:46)

I takich newsów oczekuję.
(14.03.2016, 17:17)
hej
No I prosze kontrolerzy bioracy lapowki beda czysci. Wszak dobre wyniki nie bedaeefektemich skorumpowania ale dopingiem mozgu swietnymi smarami czy genialnymi umiejetnosciami lecacego nieruchomo jak patyk skoczka ...
(14.03.2016, 17:00)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby komentować:
Kategorie użytkowników
niezarejestrowany
zarejestrowany
redaktor
VIP
Osiągi skoczka poprawi... doping mózgu?
Osiągi skoczka poprawi... doping mózgu?

Osiągi skoczka poprawi... doping mózgu?

Kalendarium
Andreas Kuettel
Dziś urodziny obchodzą:
Miran Tepes (1961)
Przekaż 1,5% podatku na rehabilitację syna naszego redaktora - Adam Mysiak
Reklama
Typer - typuj wyniki skoków narciarskich
Reklama
krzesła biurowe Warszawa
Cookies
Ten portal korzysta z plików cookies w celu umożliwienia pełnego korzystania z funkcjonalności serwisu, dopasowania reklam oraz zbierania anonimowych statystyk.
Obsługę cookies możesz wyłączyć w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Administratorem danych osobowych, udostępnionych przez Klienta, jest 10 OFFICE Paweł Stawowczyk. Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu identyfikacji użytkowników piszących komentarze, w celu obsługi konkursów, w celu wysyłki wiadomości drogą mailową itp. i nie będą w żaden inny sposób archiwizowane, gromadzone lub przetwarzane.
Publikowane materiały mogą zawierać Piksel Facebooka i inne technologie śledzenia, stosowane za pośrednictwem stron internetowych osób trzecich.
ukryj ten komunikat na stałe »
copyright © 2000-2024 10office.pl
Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Facebooku Obserwuj Skokinarciarskie.pl na Twitterze RSS na Skokinarciarskie.pl - newsy o skokach narciarskich